Narodowe Centrum Nauki rozstrzygnęło pierwszą edycję konkursu UWERTURA. Do konkursu nadesłano 24 wnioski, z których finansowanie w łącznej kwocie niemal 558 tys. zł uzyskało 7 projektów.
UWERTURA 1 to konkurs przeznaczony dla naukowców, legitymujących się co najmniej stopniem doktora, którzy kierowali już projektem badawczym finansowanym ze środków NCN. Program ma służyć wsparciu polskiego środowiska naukowego w skutecznym występowaniu o środki europejskie na realizację prowadzonych badań i zwiększenie udziału Polaków w gronie laureatów grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). Aby zdobyć niezbędne doświadczenie, polscy badacze odbędą staże w zagranicznych zespołach naukowych realizujących granty ERC, a po powrocie w ciągu 18 miesięcy przygotują i złożą własny wniosek grantowy do tej organizacji.
- Konkurs UWERTURA powstał w ramach naszej współpracy z European Research Council i jest adresowany do naukowców zainteresowanych aplikowaniem o granty ERC – mówi prof. Zbigniew Błocki, dyrektor NCN. – Ma im umożliwić nawiązanie współpracy i czerpanie doświadczeń od tych, którzy już takie granty posiadają. Polska jest jednym z siedmiu krajów europejskich biorących udział w tego typu programie.
O staże zdecydowało się konkurować 24 badaczy. Do finansowania skierowano ostatecznie 7 projektów, których łączny budżet to prawie 558 tys. zł. Wyróżnione propozycje złożyli pracownicy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytetów Warszawskiego, Jagiellońskiego, Gdańskiego i Wrocławskiego, Instytutu Botaniki PAN oraz Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Nagrodzeni badacze zajmą się tematami takimi jak zarządzanie międzynarodowymi migracjami w Europie, wpływ ekstremalnych fal na środowiska arktycznych wybrzeży, czy biomedyczne zastosowania kropek kwantowych.
Lista projektów zakwalifikowanych do finansowania została opublikowana na stronie Narodowego Centrum Nauki.