pon., 20/12/2021 - 11:37
Kod CSS i JS

22 grudnia o godz. 18.00 zapraszamy na ostatni w tym roku wykład w serii „Nauka w Centrum”. Głównym bohaterem spotkania online będzie prof. Jonatan Gutman, laureat Nagrody NCN 2021 w dziedzinie nauk ścisłych i technicznych.

Tytuł jego wykładu to: „Rekonstrukcja układu dynamicznego na podstawie obserwacji: ujęcie matematyczne”.

Prof. Jonatan Gutman pracuje w Instytucie Matematycznym PAN. Zajmuje się teorią układów dynamicznych, w szczególności dynamiką topologiczną i teorią ergodyczną. – Przykładami układów dynamicznych są np. ruch kul na stole bilardowym, ruch cząsteczek gazu w pojemniku, czy ewolucja wartości akcji na giełdzie. Analiza układów w matematyce zależy w pierwszej kolejności od ich modelowania abstrakcyjnego. To wiąże się z zachowaniem pewnych informacji i odrzuceniem innych. Należy na przykład zdecydować, czy cząsteczka gazu będzie reprezentowana jako punkt, kula, czy bardziej złożona struktura. Odrzucenie niektórych informacji opisujących rzeczywisty świat, pozwala matematykom dostrzec ,,ogólny obraz'' i odkryć uniwersalne zasady – mówi o swoich badaniach.

Studiował w Izraelskim Instytucie Technicznym Technion i w Stanfordzie. Doktorat obronił na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, a habilitację uzyskał w Instytucie Matematycznym PAN. Odbył liczne staże podoktorskie, w tym na Uniwersytetach w Cambridge i Oksfordzie.

W serii "Nauka w Centrum", realizowanej wspólnie przez Narodowe Centrum Nauki i Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ, o swoich badaniach opowiadają laureaci Nagrody NCN 2020 i 2021. Cykl rozpoczął się w połowie października tego roku.

Prelekcje są transmitowane na kanale YouTube Centrum Kopernika.

Online dostępne są także poprzednie wykłady:

  • Dr Sebastian Glatt (How our body translates mRNA into proteins? Jak nasz organizm przekształca mRNA w białka? – wykład dostępny z polskimi napisami)
  • Dr hab. Michał Tomza, Jak wystresować kota Schrödingera?
  • Prof. Wojciech Fendler, MikroRNA w radioterapii – nadzieje, rozczarowania, zastosowania
  • Prof. Jakub Growiec, 300 tysięcy lat wzrostu gospodarczego
  • Dr Paweł Polkowski, Wyspa petroglifów: 10 lat badań w egipskiej oazie