czw., 07/04/2022 - 12:45
Kod CSS i JS

Naukowczynie i naukowcy z Polski, wspólnie z partnerami z zagranicy, zrealizują 19 projektów z zakresu nauk o materiałach oraz inżynierii materiałowej. Sieć M-ERA.NET 3, która finansuje badania z tego obszaru, rozstrzygnęła M-ERA.NET 3 Call 2021.  

– Moja grupa będzie wytwarzać nowe materiały o własnościach piezoelektrycznych do wspomagania terapii urazów rdzenia kręgowego – mówi dr hab. Urszula Stachewicz, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, kierowniczka polskiego zespołu projektu PIECRISCI, który zostanie zrealizowany z partnerami z Turcji i Danii. 

W konkursie zostały złożone 493 wnioski. Finansowanie w wysokości 69,9 mln euro otrzymało 70 projektów. W 19 projektach biorą udział naukowcy z Polski - badania 13 zespołów z naszego kraju sfinansuje NCBR, sześciu - NCN. Projekty, które będą zrealizowane z finansowaniem NCN:

ZABAT: Nowej generacji przyjazne środowisku odwracalne ogniwa cynkowo-powietrzne. Kierownik polskiego zespołu: prof. dr hab. inż. Grażyna Gryglewicz, Politechnika Wrocławska. Projekt realizowany będzie z udziałem partnerów z Hiszpanii, Niemiec i Norwegii.

Greenhouse-PV: Półprzezroczyste ogniwa fotowoltaiczne do zastosowań szklarniowych. Kierownik polskiego zespołu: dr inż. Damian Marcin Głowienka, Politechnika Gdańska. Projekt realizowany będzie z udziałem partnerów z Czech, Danii i Tajwanu.

PORMETALOMICS: Klasyfikacja materiałów porowatych na potrzeby budowania lekkich struktur możliwych do wydrukowania w 3d. Kierownik polskiego zespołu: dr Paweł Tadeusz Dłotko, Instytut Matematyczny Polskiej Akademii Nauk. Projekt realizowany będzie z udziałem partnerów z Hiszpanii i Izraela.

-SMILE-: Funkcjonalizowane biomateriały z pokryciem i mikrostrukturyzacją powierzchni do zastosowań w stomatologii. Kierownik polskiego zespołu: prof. dr hab. inż. Krzysztof Jan Kurzydłowski, Politechnika Białostocka. Projekt realizowany będzie z udziałem partnerów z Niemiec i Rumunii.

PIECRISCI: Badania in vitro i in vivo procesów regeneracyjnych w inżynierii tkanki nerwowej na bazie piezoelektrycznych materiałów funkcjonalizowanych CRISPR/Cas9 przy urazach rdzenia kręgowego. Kierownik polskiego zespołu: dr hab. inż. Urszula Stachewicz, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. Projekt realizowany będzie z udziałem partnerów z Danii i Turcji.

VENUS: Powlekanie bogatej w elastynę bioprotezy zastawki aortalnej Fetuiną A w celu zapobiegania kalcyfikacji. Kierownik polskiego zespołu: dr inż. Honorata Kraśkiewicz, Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda Polskiej Akademii Nauk. Projekt realizowany będzie z udziałem partnerów z Łotwy, Niemiec i Turcji.

Lista wszystkich projektów rekomendowanych do finansowania w konkursie

Więcej o zasadach konkursu M-ERA.NET 3 Call 2021 

W połowie marca NCN wspólnie z siecią M-ERA.NET ogłosiło konkurs M-ERA.NET 3 Call 2022. Trwa nabór wniosków.