pon., 18/07/2022 - 15:25
Kod CSS i JS

Prof. Andrzej Indrzejczak z Uniwersytetu Łódzkiego, laureat grantów NCN, otrzymał Advanced Grant, przyznawany przez Europejską Radę ds. Badań. Naukowiec jest 2. laureatem AdG i 14. osobą pracującą w polskim ośrodku z grantem ERC otrzymanym w tym roku.

Prof. Andrzej Indrzejczak, jest logikiem, autorem licznych prac z zakresu teorii dowodu i logik nieklasycznych, prowadzi zajęcia z logiki, filozofii, podstaw informatyki. Na Uniwersytecie Łódzkim kieruje Katedrą Logiki i Metodologii Nauk w Instytucie Filozofii na Wydziale Filozoficzno-Historycznym. ERC sfinansuje jego badania pt. „Coming to Terms: Proof Theory Extended to Definite Descriptions and other Terms”. Projekt będzie realizowany w Centrum Filozofii Przyrody UŁ, interdyscyplinarnym ośrodku zajmującym się tematami z zakresu filozofii, przyrodoznawstwa, fizyki i matematyki.

Badacz jest laureatem dwóch grantów NCN uzyskanych w konkursach OPUS. Celem jego obecnego projektu jest badanie pewnych ważnych systemów dowodzenia dla logik nieklasycznych.

W kwietniu tego roku Advanced Grant ERC otrzymał prof. Wojciech Knap z Instytutu Wysokich Ciśnień Polskiej Akademii Nauk, lider projektu „Towards On-Chip Plasmonic Amplifiers of THz Radiation”.

Advanced Grants to konkurs dla doświadczonych naukowców, o uznanym dorobku. W marcu ERC przyznała także granty Consolidator. Wsród laureatów konkursu skierowanego do badaczy od 7. do 12. lat po doktoracie było dwoje naukowców z Polski. Na początku roku agencja przyznała także Starting Grants, o które mogą się starać naukowcy od 2. do 7. lat po doktoracie. Była to rekordowa edycja StG dla Polski, granty otrzymało 10 naukowców pracujących w krajowych ośrodkach. Wszyscy wyróżnieni realizowali lub realizują także granty NCN.

Lista laureatów z Polski, uwzględniająca również poprzednie edycje konkursów ERC dostępna jest na stronie Krajowego Punktu Kontaktowego.

fot. M. Kaźmierczak/Uniwersytet Warszawskifot. M. Kaźmierczak/Uniwersytet Warszawski Na stronie ERC można obejrzeć interaktywną mapę projektów finansowanych przez agencję.

W tym miesiącu Europejska Rada ds. Badań przyznała także nagrodę „Public Engagement with Research Award”. To wyróżnienie wręczane jest zdobywcom grantów ERC, którzy w swoje badania angażują społeczności spoza świata nauki. Jednym z dziewięciu finalistów konkursu został archeolog, dr hab. Artur Obłuski z Uniwersytetu Warszawskiego, laureat dwóch grantów NCN. Naukowiec prowadzi badania w Starej Dongoli, na terenie dzisiejszego Sudanu. W pracy uwzględnienia lokalny punkt widzenia i tradycyjną wiedzę o dziedzictwie kulturowym.

  

Harmonogram najbliższych konkursów ERC

Naukowcy realizujący granty NCN mogą zgłosić się do inicjatywy mentoringowej, której celem jest wsparcie naukowców biorących udział w konkursach ERC w procesie przygotowania wniosków.