śr., 20/07/2022 - 14:26
Kod CSS i JS

Dr hab. Dawid Pinkowicz, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, laureat Nagrody NCN z 2019 otrzymał ERC Consolidator Grant.

Consolidator Grants Europejskiej Rady ds. Badań przyznawane są naukowczyniom i naukowcom będącym od 7. do 12. lat po doktoracie. W marcu otrzymali je prof. UW dr hab. Marta Bucholc i dr hab. Jarosław Wilczyński z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN. Teraz do grona laureatów dołączył naukowiec z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Profesor Pinkowicz jest chemikiem, w 2019 roku otrzymał Nagrodę NCN w naukach ścisłych i technicznych za zaprojektowanie nowatorskich multifunkcjonalnych magnesów molekularnych oraz nanomagnesów kwantowych. ERC sfinansuje jego projekt "Bringing molecular photomagnets to light – achieving magnets through visible light excitation at room temperature (LUX-INVENTA)". Celem projektu jest odkrycie fotomagnesów molekularnych działających w temperaturze pokojowej oraz poznanie mechanizmu ich działania, co otworzy drogę do badań nad ich zastosowaniem w przedmiotach codziennego użytku.

– Celem moich badań jest zrozumienie nowych zjawisk i nowych procesów chemicznych. Przyznam jednak, że przy krystalizacji każdej nowej substancji, badaniu jej właściwości czy struktury, zawsze po cichu liczę na małą rewolucję – mówił w 2019 roku w nagraniu do naszego filmu, przygotowanego z okazji przyznania mu Nagrody NCN.

W tym miesiącu ERC przyznała także Advanced Grant prof. Andrzejowi Indrzejczakowi z Uniwersytetu Łódzkiego.