pt., 28/10/2022 - 13:23
Kod CSS i JS

“Research under pressure – How research institutions and funding organisations react on crises” to temat 3. Polsko-Niemieckiego Spotkania Naukowego. W wydarzeniu, które odbywa się w dniach 27-28 października w Berlinie, biorą udział przedstawiciele 17 instytucji naukowych i finansujących naukę oraz ambasad z obu krajów.

Aktualne światowe kryzysy i ich wpływ na naukę i badania w Niemczech i Polsce oraz możliwe strategie radzenia sobie z nimi były głównymi tematami 3. Polsko-Niemieckiego Spotkania Naukowego, które zgromadziło w Berlinie przedstawicieli 17 instytucji badawczych i organizacji finansujących z obu krajów. Spotkanie zostało zorganizowane przez Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG) oraz Narodowe Centrum Nauki i Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Wszystkie trzy instytucje podkreśliły ogromne znaczenie współpracy dwustronnej, zwłaszcza w obliczu kryzysu klimatycznego, pandemii i wojny w Ukrainie.

– Żadnego z globalnych problemów nie da się rozwiązać w pojedynkę, niezbędna jest współpraca naukowców i decydentów z różnych krajów. Współpraca między polskimi i niemieckimi instytucjami to też wielka szansa dla polskiej nauki, otwierająca wiele drzwi. Dla mnie osobiście, jako osoby, która z jednej strony przez pewien czas pracowała naukowo w Niemczech, w tym w dwóch instytutach Maxa Plancka, a z drugiej kieruje polską agencją grantową, współpraca naukowa to również inwestycja w przyszłość, w zbliżenie pomiędzy oboma krajami – mówi prof. Zbigniew Błocki, dyrektor Narodowego Centrum Nauki.

– Nasze bliskie polsko-niemieckie relacje opierają się na wspólnym podejściu do spraw nauki oraz przekonaniu, że wspieranie nauki i badań jest istotne dla przyszłości i dobrobytu naszych krajów. Również z tego powodu organizujemy Polsko-Niemieckie Spotkanie Naukowe, podczas którego spotykamy się nie tylko jako naukowcy, ale również jako obywatelki i obywatele zjednoczonej Europy. I dlatego również z całą stanowczością potępiamy rosyjską agresję przeciwko Ukrainie. W porozumieniu z naszymi polskimi organizacjami partnerskimi będziemy nadal wspierać prześladowanych ukraińskich i rosyjskich badaczy oraz w ścisłej współpracy ze sobą, przede wszystkim, wspierać odbudowę ukraińskiego systemu nauki – powiedziała prezeska Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG) Katja Becker.

– Niemieccy i polscy naukowcy blisko i owocnie współpracują ze sobą od dekad. Wierzymy, że współpraca organizacji wspierających naukę ma taki sam potencjał. W obliczu dzisiejszych kryzysów musimy dołożyć wszelkich starań, aby utrzymać wzajemne zaufanie. Nasze wspólne działania mają również pozytywny wpływ na środowiska naukowe w krajach sąsiednich. Obecnie naszej pomocnej dłoni potrzebuje Ukraina – stwierdza Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Uczestnicy 3. Polsko-Niemieckiego Spotkania Naukowego, DFG/Bildschön, Peter LorenzUczestnicy 3. Polsko-Niemieckiego Spotkania Naukowego, DFG/Bildschön, Peter Lorenz Do Berlina na zaproszenie DFG przyjechało ponad 50 reprezentantów środowiska naukowego. Spotkanie rozpoczęło się od wykładów i panelu dyskusyjnego. W drugim dniu skupiono się na doświadczeniach, perspektywach i sposobach radzenia sobie poszczególnych instytucji i organizacji z obecnymi kryzysami. Szczególnie intensywnie omawiano działania polskich i niemieckich instytucji na rzecz Ukrainy. Sytuacja w tym kraju jeszcze bardziej uwidoczniła możliwości radzenia sobie z kryzysami jakie tkwią we współpracy transgranicznej.

Poprzednie polsko-niemieckie spotkania odbyły się w Monachium w 2017 roku i w Krakowie w 2019 roku. Ze względu na znaczenie stosunków polsko-niemieckich inicjatywa będzie kontynuowana także w kolejnych latach.