28 marca na Uniwersytecie Jagiellońskim odbyła się uroczystość otwarcia trzech Centrów Dioscuri. Trzech naukowców polskiego pochodzenia, pracujących w Niemczech, Szwajcarii oraz USA, powraca do kraju dzięki polsko-niemieckiemu wsparciu finansowemu w ramach programu Dioscuri.
Dwóch przedstawicieli nauk o życiu i jeden matematyk pokieruje grupami badawczymi, które dołączą do pięciu utworzonych wcześniej Centrów Dioscuri, prowadzących nowatorskie badania podstawowe w różnych warszawskich ośrodkach. Na Uniwersytecie Jagiellońskim powstały:
- Centrum Dioscuri Dynamiki Strukturalnej Receptorów (Dioscuri Centre for Structural Dynamics and Receptors), którym pokieruje dr Przemysław Nogły,
- Centrum Dioscuri do Modelowania Modyfikacji Posttranslacyjnych (Dioscuri Centre for Modelling of Posttranslational Modifications), którym pokieruje dr Mateusz Sikora,
- Centrum Dioscuri w Zakresie Spacerów Losowych w Geometrii i Topologii (Dioscuri Centre in Random Walks in Geometry and Topology), którym pokieruje dr Mikołaj Frączyk.
– To właśnie z myślą o takich talentach i obszarach badawczych zainaugurowaliśmy ten program tutaj w Krakowie w 2017 roku. Powinniśmy wspierać zdrową wymianę intelektualną między wszystkimi krajami europejskimi, jeśli chcemy dążyć do stworzenia atrakcyjnej, zintegrowanej, skutecznie działającej Europejskiej Przestrzeni Badawczej – komentuje prof. Martin Stratmann, prezes Towarzystwa Maxa Plancka, inicjator programu Dioscuri. W podobnym duchu wypowiada się Zbigniew Błocki, dyrektor Narodowego Centrum Nauki, które kieruje programem wspólnie ze stroną niemiecką: – Dążymy do większego zrównoważenia poziomu doskonałości naukowej w Europie. Jesteśmy wdzięczni za to, że Towarzystwo Maxa Plancka, jako jedna z wiodących europejskich organizacji naukowych, pomaga polskiej nauce w pełni wykorzystać swój potencjał.
Uroczystość w zabytkowej auli najstarszej polskiej uczelni zgromadziła około 100 gości z różnych instytucji naukowych. Program wydarzenia obejmował m. in. wykład badaczki z Towarzystwa Maxa Plancka prof. Brendy Schulman. – Od wielu lat podnosimy systematycznie jakość badań prowadzonych w UJ, promując szczególnie ich wymiar interdyscyplinarny. Elementem budowy prestiżu jest szeroko rozwijana współpraca międzynarodowa, dzięki której uczelnia staje coraz bardziej rozpoznawalna w światowym środowisku naukowym jako atrakcyjne miejsce do studiowania i realizacji ambitnych przedsięwzięć badawczych – mówi prorektor UJ prof. Piotr Kuśtrowski. Podkreślając zarówno międzynarodowe, jak i dwustronne znaczenie programu, ambasador Niemiec Thomas Bragger dodał: – Program Dioscuri to wyjątkowe polsko-niemieckie przedsięwzięcie, które w ramach nowatorskiej bilateralnej współpracy przeciwdziała drenażowi mózgów z Europy Środkowej. Jest to niezwykle ważne, gdyż bez wysoce wykwalifikowanych, inteligentnych naukowców nie będzie możliwe sprostanie wyzwaniom przyszłości, jak np. zmiany klimatyczne, czy też kryzys energetyczny.
O programie Dioscuri
Program Dioscuri, który powstał z inicjatywy Towarzystwa Maxa Plancka, ma na celu utworzenie w Europie Środkowej i Wschodniej grup badawczych zdolnych do konkurowania na poziomie międzynarodowym. Program jest wdrażany od 2017 roku wspólnie z Narodowym Centrum Nauki.
Do tej pory w Polsce ogłoszono cztery zaproszenia do składania wniosków o utworzenie Centrów Doskonałości Naukowej Dioscuri. Do finansowania wybrano 8 spośród 114 złożonych wniosków. Jedynym kryterium oceny w konkursie jest doskonałość naukowa. Ten niezwykły program przyciągnął do Polski ośmiu młodych badaczy, którzy uzyskali finansowanie na utworzenie i rozwój niezależnej grupy badawczej w postaci Centrum Dioscuri. Do tej pory w jednostkach PAN w Warszawie powstało już pięć Centrów Dioscuri, a kolejne trzy zostały utworzone na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Każde z Centrów Dioscuri otrzymuje w ciągu pięciu lat finansowanie w kwocie 1,5 miliona euro. Koszty ponoszone są w równym stopniu przez Ministerstwo Edukacji i Nauki RP oraz Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych Republiki Federalnej Niemiec, natomiast instytucje przyjmujące z Polski zapewniają konieczną infrastrukturę badawczą.