Dr Maciej Kowalczyk i dr Monika Tarsalewska to dwoje polskich naukowców, którzy zrealizują swoje badania dzięki współpracy Narodowego Centrum Nauki z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej w ramach programu Polskie Powroty NAWA.
Dr Kowalczyk poprowadzi badania nad ultrastabilnymi jednocyklowymi źródłami laserowymi w zakresie spektralnym średniej podczerwieni na Politechnice Wrocławskiej, a dr Tarsalewska na Uniwersytecie Gdańskim zajmie się charakterystyką przedsiębiorstw w kontekście niewłaściwych zachowań korporacji. Każdy z naukowców na realizację komponentów badawczych otrzyma finansowanie sięgające 200 tys. złotych.
Program „Polskie Powroty NAWA 2022” został ogłoszony przez NAWA 10 maja 2022 r. Daje on wyróżniającym się polskim naukowcom, którzy pracują za granicą, możliwość powrotu do kraju i prowadzenia badań w polskich jednostkach naukowych.
We wnioskach składanych do NAWA badacze mogli zaplanować komponent badawczy obejmujący badania podstawowe, który jest finansowany przez Narodowe Centrum Nauki. Zespół oceniający NAWA wyłonił w tej edycji konkursu 9 takich projektów.
Przed rozpoczęciem realizacji projektów naukowcy, którzy zaplanowali w ramach swoich projektów komponent badawczy, są zobligowani do złożenia wniosków o finansowanie tych badań w ramach naboru NCN. Wnioski podlegają w NCN wyłącznie ocenie formalnej.
Nabór wniosków o finansowanie komponentów badawczych w NCN jest prowadzony w sposób ciągły w okresie od wydania przez NAWA decyzji o przyznaniu finansowania w programie „Polskie Powroty NAWA 2022” do złożenia ostatniego wniosku zawierającego komponent badawczy zakwalifikowany przez NAWA do finansowania.
Rada NCN przeznaczyła na realizację komponentów badawczych w ramach programu „Polskie Powroty NAWA 2022” 3 mln zł.