11 października nasza agencja przyznała Nagrodę NCN 2023 W kolejnym odcinku podcastu NCN rozmawiamy o tym najbardziej prestiżowym wyróżnieniu dla młodych naukowców pracujących w Polsce i o badaniach tegorocznych laureatów.
Laureatami 11. edycji Nagrody NCN zostali prof. Katharina Boguslawski, prof. Łukasz Opaliński i dr Karolina Ćwiek-Rogalska. Prof. Boguslawski jest chemiczką kwantową, pracuje na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, jest członkinią Akademii Młodych Uczonych PAN. Prof. Łukasz Opaliński to biolog molekularny z Uniwersytetu Wrocławskiego. Dr Karolina Ćwiek-Rogalska jest kulturoznawczynią, bohemistką i etnolożką. Pracuje w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk.
Gościniami 8. odcinka podcastu NCN są dr Karolina Ćwiek-Rogalska i prof. Joanna Golińska-Pilarek, członkini Rady NCN i kapituły wybierającej kandydatki i kandydatów do Nagrody.
Badaczka z Polskiej Akademii zajmuje się studiami nad pamięcią i studiami nad rzeczami oraz kulturą „Ziem Odzyskanych”. Przygląda się temu, jak proces ponownego zasiedlania terenów dawniej zamieszkiwanych przez społeczności niemieckie i niemieckojęzyczne wyglądał w powojennej Polsce i Czechosłowacji. Jak mówi, jej badania są o „splątaniu czasu”, czyli o tym, w jaki sposób przeszłość oddziałuje na teraźniejszość i przyszłość.
W rozmowie prowadzonej przez Annę Korzekwę-Józefowicz mówi o swoich badaniach.
Prof. Joanna Golińska-Pilarek opowiada o zasadach, jakimi kieruje się kapituła wybierająca laureatki i laureatów oraz o zmianach w regulaminie przyznawania Nagrody, służących realizacji polityki równościowej w środowisku naukowym, które wejdą w życie w przyszłym roku.
Na naszym kanale na YouTube dostępne są filmy z udziałem laureatów Nagrody NCN 2023 i wszystkich poprzednich edycji.
Polecamy także wywiad z prof. Kathariną Boguslawski, przeprowadzony kilka miesięcy temu, o badaniach i łączeniu ról zawodowych i rodzinnych.