Karolina Ćwiek-Rogalska, Łukasz Opaliński i Katharina Boguslawski wygłoszą wykłady w cyklu „Nauka w Centrum”, organizowanym przez Centrum Kopernika i NCN. Pierwsze spotkanie odbędzie się 14 listopada.
Serię „Nauka w Centrum” rozpoczęliśmy wykładami laureatów Nagrody NCN 2020. Do tej pory wspólnie z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych zrealizowaliśmy dziewięć spotkań, które zanotowały łącznie ponad 264 tys. wyświetleń.
Pierwszy w tym roku wykład wygłosi dr Karolina Ćwiek-Rogalska, laureatka Nagrody NCN 2023 w obszarze nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce. Badaczka jest kulturoznawczynią, bohemistką i etnolożką, pracuje w Instytucie Slawistyki PAN. W serii Nauka w Centrum wygłosi wykład pt. „O tym, jak rzeczy zmieniają się w duchy. Przesiedlenia i powstawanie nowych kultur w Europie Środkowej”.
Dr Ćwiek-Rogalska tak zapowiada swoją prelekcję:
Zazwyczaj myślimy o duchach jako o widmach zmarłych nawiedzających świat żywych. A jeśliby uznać za duchy wszystkie materialne pozostałości, które wydobywają na światło dzienne przeoczone aspekty przeszłości i umożliwiają nam zrozumienie innych niż nasze doświadczeń? Przyjmuję takie podejście w badaniach nad skutkami przesiedleń związanych z końcem II wojny światowej: wysiedleniem społeczności niemieckich i niemieckojęzycznych z terenów dzisiejszych Polski, Czech i Słowacji, i zasiedleniem ich przez nowych osadników i osadniczki. Jak wyglądało zetknięcie nowych mieszkańców z rzeczami i przestrzeniami opuszczonymi lub jeszcze opuszczanymi przez poprzedników? Jak zostało ono zapamiętane i w jaki sposób trwa w pamięci kolejnych pokoleń? Odpowiem na te pytania, korzystając z narzędzi badawczych, dostarczanych przez antropologię kulturową – przede wszystkim z obserwacji uczestniczącej i wywiadów terenowych – ale też analizy materiałów archiwalnych, i opowiem o tym, jak kształtowały się nowe kultury polskich „Ziem Odzyskanych” i czeskiego pohraničí.
Transmisja wykładu, 14 listopada godz. 18.00
Po wykładzie zaplanowana jest dyskusja. Uczestnicy spotkania będą mogli zadawać prelegentce pytania na czacie.
Kolejne spotkanie w tym cyklu – wykład prof. Łukasza Opalińskiego, laureata Nagrody NCN 2023 w obszarze nauk o życiu – zaplanowane jest na 28 listopada. Seria zakończy się w grudniu wykładem prof. Kathariny Boguslawski, laureatki w obszarze nauk ścisłych i technicznych.
Dodatkowe materiały:
Relacja z uroczystości wręczenia Nagrody NCN 2023
Podcast o Nagrodzie NCN z udziałem dr Karoliny Ćwiek-Rogalskiej i prof. Joanny Golińskiej-Pilarek, członkini Rady Centrum