Dr Agnieszka Bielewska została laureatką konkursu Weave-UNISONO (edycja 2023). Badaczka zrealizuje projekt, w którym zbadana zostanie ciągłość i zmiana w praktykach ojcostwa w Polsce i w Niemczech. Polskim zespołom z Uniwersytetu SWPS oraz Uniwersytetu Wrocławskiego przyznano finansowanie wynoszące niemal 600 tys. zł.
Dr Agnieszka Bielewska w projekcie pt. Porównanie trzech pokoleń ojców w Polsce i w Niemczech. Ciągłość i zmiana w praktykach ojcostwa zamierza opisać koncepcję ojcostwa oraz sposoby konstruowania roli ojca w codziennym życiu. Naukowcy uczestniczący w badaniach planują zebrać dane od mężczyzn, którzy są ojcami, dziadkami i pradziadkami w Polsce oraz w Niemczech, co pozwoli na uzyskanie obszernego i zróżnicowanego materiału empirycznego. Celem projektu jest zbadanie ojcostwa w przeszłości i obecnie, z uwzględnieniem towarzyszących mu warunków, m.in. społecznych i geograficznych. Ustalony zostanie również sposób, w jaki przebiega międzypokoleniowa transmisja kultury i praktyk ojcostwa.
Finansowanie na realizację projektu przyznano Uniwersytetowi SWPS oraz Uniwersytetowi Wrocławskiemu. Partnerem po stronie niemieckiej jest zespół kierowany przez dr Annę Buschmeyer z Deutsches Jugendinstitut.
Agencją wiodącą oceniającą wniosek była niemiecka Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG).
Weave-UNISONO
Konkurs Weave-UNISONO to efekt wielostronnej współpracy między instytucjami finansującymi badania naukowe, skupionymi w stowarzyszeniu Science Europe. Został ogłoszony w celu uproszczenia procedur składania i selekcji projektów badawczych we wszystkich dyscyplinach nauki, angażujących badaczy z dwóch lub trzech krajów europejskich.
Wyłanianie laureatów opiera się na procedurze agencji wiodącej – Lead Agency Procedure (LAP), w myśl której tylko jedna z instytucji partnerskich odpowiedzialna jest za pełną ocenę merytoryczną wniosku, pozostali partnerzy akceptują wyniki tej oceny.
W ramach programu Weave partnerskie zespoły badawcze składają wnioski o finansowanie równolegle do agencji wiodącej oraz do właściwych dla siebie instytucji uczestniczących w programie. Wspólny projekt musi zawierać spójne plany badań, wyraźnie ukazujące wartość dodaną współpracy międzynarodowej.
Konkurs Weave-UNISONO jest otwarty w trybie ciągłym. Zachęcamy zespoły pragnące podjąć współpracę z partnerami z Austrii, Czech, Słowenii, Szwajcarii, Niemiec, Luksemburga oraz Belgii-Flandrii do zapoznania się z treścią ogłoszenia konkursowego i składania wniosków.