pt., 22/12/2023 - 14:00
Kod CSS i JS

Sejm proceduje ustawę budżetową na rok 2024. W trakcie debaty 21 grudnia minister finansów Andrzej Domański zadeklarował, że środki na zwiększenie budżetu Narodowego Centrum Nauki „na ten ważny cel” zostaną uwzględnione w budżecie państwa.

Deklaracja padła podczas debaty przy pierwszym czytaniu projektu ustawy budżetowej na rok 2024. W Sejmie odbędą się jeszcze, zgodnie z procesem legislacyjnym, kolejne dwa czytania, podczas których mogą być zgłaszane wnioski i poprawki. Projekt trafi później pod obrady Senatu, a następnie, w zależności od decyzji Senatu albo zostanie skierowany do podpisu Prezydenta, albo wróci do Sejmu z poprawkami.

Budżet NCN na finansowanie badań od dwóch lat pozostaje na niezmienionym poziomie, a jego wysokość jest zdecydowanie niewystarczająca w odniesieniu do potrzeb i oczekiwań środowiska naukowego. W ostatnio rozstrzygniętych konkursach współczynnik sukcesu był rekordowo niski – w przypadku flagowego konkursu OPUS spadł do poziomu 8%, co oznacza, że wielu wybitnych naukowców w Polsce nie otrzymało finansowania na bardzo dobre badania wyłącznie z powodu braku funduszy. 

Środowisko naukowe od dawna wspiera NCN w staraniach o zwiększenie budżetu. Stypendyści MEiN wystosowali apel do Premiera RP oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z prośbą o rewizję środków przeznaczonych na działalność NCN jako sztandarowej instytucji, zapewniającej apolityczne i oparte na przesłankach merytorycznych finansowanie badań naukowych. Wciąż można także podpisywać apel naukowców na rzecz poprawy stanu nauki w Polsce, w którym zaznaczono, że biorąc pod uwagę wysokość budżetu Polski, przywrócenie do niedawna obowiązującego stanu, w którym Narodowe Centrum Nauki zapewniało finansowanie 25%-30% projektów badawczych zgłaszanych do konkursów jest nie tylko konieczne, ale i całkowicie realne. Wsparcie dla NCN w ciągu ostatnich miesięcy wyrażali także laureatki i laureaci grantów Europejskiej Rady Badań (ERC), laureaci nagród i stypendiów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, stypendystki programu L’Oreal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki.

Za dotychczasowe wsparcie serdecznie dziękujemy.