pt., 19/04/2024 - 12:00
Kod CSS i JS

Dr hab. Grigor Sargsyan z Instytutu Matematycznego Polskiej Akademii Nauk został laureatem konkursu Weave-UNISONO. Na realizację projektu z badaczami z Austrii otrzyma niemal 975 tys. złotych.

Dr hab. Grigor Sargsyan wspólnie z dr. Eskewem Monroe z Uniwersytetu Wiedeńskiego zrealizuje projekt pt. Generycznie duże liczby kardynalne i determinacja. Celem naukowców jest opisanie powiązań pomiędzy nurtem w teorii mnogości, który analizuje generyczne liczby kardynalne, a nurtem badającym modele Aksjomatu Determinacji (aksjomat teorii mnogości zakładający zdeterminowanie pewnych gier nieskończonych). Uczeni zamierzają również skonstruować gęste ideały poprzez forsing (metoda dowodzenia niesprzeczności i niezależności zdań teorii mnogości) przy założeniu istnienia dużej liczby kardynalnej. Dla osiągnięcia założonych celów naukowcy użyją metod klasycznych, które zostaną rozszerzone i uogólnione, planują także zastosować nowe, niewypróbowane dotąd rozwiązania.     

Wniosek był oceniany przez austriacką agencję FWF (Austrian Science Fund) jako agencję wiodącą. Narodowe Centrum Nauki w ramach współpracy w programie Weave zaakceptowało wyniki tej oceny.

Weave-UNISONO i procedura agencji wiodącej

Konkurs Weave-UNISONO to efekt wielostronnej współpracy między instytucjami finansującymi badania naukowe, skupionymi w stowarzyszeniu Science Europe. Został ogłoszony w celu uproszczenia procedur składania i selekcji projektów badawczych we wszystkich dyscyplinach nauki, angażujących badaczy z dwóch lub trzech krajów europejskich.

Wyłanianie laureatów opiera się na procedurze agencji wiodącej, w myśl której tylko jedna z instytucji partnerskich odpowiedzialna jest za pełną ocenę merytoryczną wniosku, pozostali partnerzy akceptują wyniki tej oceny.

W ramach programu Weave partnerskie zespoły badawcze składają wnioski o finansowanie równolegle do agencji wiodącej oraz do właściwych dla siebie instytucji uczestniczących w programie. Wspólny projekt musi zawierać spójne plany badań, wyraźnie ukazujące wartość dodaną współpracy międzynarodowej.

Konkurs Weave-UNISONO jest otwarty w trybie ciągłym. Zachęcamy zespoły pragnące podjąć współpracę z partnerami z Austrii, Czech, Słowenii, Szwajcarii, Niemiec, Luksemburga oraz Belgii-Flandrii do zapoznania się z treścią ogłoszenia konkursowego i składania wniosków.