W 1. odcinku 2. sezonu podcastu NCN rozmawiamy o międzynarodowej współpracy naukowej m.in. ze Szwajcarią. Gościniami odcinka są Barbara Świątkowska i Justyna Woźniakowska z naszego Centrum.
Program MAPS, ogłoszony przez Szwajcarską Narodową Fundację Nauki (SNSF), wspiera wielostronne projekty badawcze realizowane przez naukowców ze Szwajcarii we współpracy z zespołami z Polski, Bułgarii, Chorwacji, Węgier i Rumunii. W podaście NCN rozmawiamy o tym, jakie warunki muszą spełnić polscy naukowcy zainteresowani udziałem w programie i podpowiadamy, jak szukać partnerów do projektów. Barbara Świątkowska z Zespołu Funduszy Norweskich NCN, zajmująca się także podobnymi mechanizmami finansowania i programem MAPS, wyjaśnia na co szczególnie warto zwrócić uwagę w trakcie przygotowywania wniosku do SNSF i jak wygląda ocena projektów. Przypomina też, że udział w tym konkursie mogą brać udział również badaczki i badacze, którzy realizują już maksymalną liczbę projektów NCN; MAPS nie wlicza się do limitów ogłoszonych przez Radę NCN.
Uczestniczki rozmowy przyznają, że zainteresowanie konkursem MAPS jest bardzo duże.
– Zaskakujące jest dla mnie, ile jest pytań o ten konkurs, podczas gdy w programie Weave, w którym istnieje możliwość współpracy ze Szwajcarią, zapotrzebowanie na tę współpracę jest bardzo mało widoczne – mówi Justyna Woźniakowska, kierująca Działem Współpracy Międzynarodowej NCN. Program Weave został uruchomiony w 2021 roku. Umożliwia dwu- lub trójstronną współpracę naukowców z Polski, Austrii, Czech, Słowenii, Szwajcarii, Niemiec, Belgia-Flandrii i Luksemburga. Ekspertka przybliża zasady działania programu i zachęca do udziału w nim polskich naukowców.
Rozmowę prowadzi Anna Korzekwa-Józefowicz.
Podcast NCN jest dostępny w serwisach:
W ubiegłym roku w podcastach NCN rozmawialiśmy m.in. o kobietach i mężczyznach w nauce, młodych naukowcach w konkursach NCN i ocenie wniosków w naszej agencji.