Dr hab. Julia Pawłowska z Uniwersytetu Warszawskiego wraz z badaczami z Austrii zrealizuje projekt naukowy dzięki wsparciu finansowemu z konkursu Weave-UNISONO. Wartość polskiej części badań wynosi ponad 1,7 mln zł.
Projekt pt. Mofale: Różnorodność funkcjonalna przedstawicieli Mortierellaceae w ekosystemach alpejskich zostanie zrealizowany przez polski zespół pod kierownictwem dr hab. Julii Pawłowskiej z Instytutu Biologii Ewolucyjnej na Uniwersytecie Warszawskim. Kierownikiem zespołu austriackiego jest prof. Ursula Peintner z Instytutu Mikrobiologii na Uniwersytecie w Innsbrucku. Celem badań jest znalezienie, wyizolowanie i opisanie nieznanych przedstawicieli grzybów Mortierellaceae oraz przeprowadzenie ich charakterystyki funkcjonalnej w zagrożonych ekosystemach alpejskich przy użyciu metod hodowlanych i niehodowlanych. Zaplanowane badania będą obiecującym i innowacyjnym podejściem do lepszego zrozumienia roli, jaką grzyby pełnią w ekosystemach wysokogórskich.
Wniosek był oceniany przez austriacką agencję Austrian Science Fund (FWF), a Narodowe Centrum Nauki zaakceptowało wyniki tej oceny w ramach współpracy w programie Weave.
Listy rankingowe Weave_UNISONO
Weave-UNISONO i procedura agencji wiodącej
Konkurs Weave-UNISONO to efekt wielostronnej współpracy między instytucjami finansującymi badania naukowe, skupionymi w stowarzyszeniu Science Europe. Został ogłoszony w celu uproszczenia procedur składania i selekcji projektów badawczych we wszystkich dyscyplinach nauki, angażujących badaczy z dwóch lub trzech krajów europejskich.
Wyłanianie laureatów opiera się na procedurze agencji wiodącej – Lead Agency Procedure (LAP), w myśl której tylko jedna z instytucji partnerskich odpowiedzialna jest za pełną ocenę merytoryczną wniosku, a pozostali partnerzy akceptują wyniki tej oceny.
W ramach programu Weave partnerskie zespoły badawcze składają wnioski o finansowanie równolegle do lead agency oraz do właściwych dla siebie instytucji w programie. Wspólny projekt musi zawierać spójne plany badawcze, wyraźnie ukazujące wartość dodaną współpracy międzynarodowej.
Konkurs Weave-UNISONO jest otwarty w trybie ciągłym. Zachęcamy zespoły pragnące współpracować z partnerami z Austrii, Czech, Słowenii, Szwajcarii, Niemiec, Luksemburga i Belgii-Flandrii do zapoznania się z treścią ogłoszenia konkursowego i składania wniosków.