Kolejnych troje naukowców, którzy powracają do Polski w ramach programu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, będzie mogło zrealizować badania podstawowe dzięki finansowaniu z NCN. Publikujemy czwartą listę rankingową komponentów badawczych w programie Polskie Powroty NAWA 2023.
Dr Marek Jan Szczepańczyk z Uniwersytetu Warszawskiego zgłębi temat astrofizyki fal grawitacyjnych, dr Aleksandra Borek z Uniwersytetu SWPS przeanalizuje problem stosowania antybiotyków i strategie zapobiegania antybiotykooporności w Polsce z perspektywy behawioralnej, społecznej i zdrowia publicznego, a dr inż. Agnieszka Chmielewska-Wysocka z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie będzie pracować nad stopowaniem in situ oraz obróbką cieplną in situ stopów niklu i tytanu z innymi pierwiastkami (Ni-Ti-X) z wykorzystaniem metody laserowej fuzji w złożu proszków. Na realizację komponentów badawczych naukowcy otrzymają od Narodowego Centrum Nauki łącznie prawie 600 tys. zł.
Program Polskie Powroty NAWA 2023 oferuje polskim naukowcom, którzy prowadzili swoją działalność za granicą, możliwość kontynuacji badań w jednostkach naukowych w Polsce.
Narodowe Centrum Nauki prowadzi ciągły nabór wniosków o finansowanie komponentów badawczych w projektach – od momentu wydania przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej decyzji o finansowaniu w programie Polskie Powroty NAWA 2023, aż do złożenia do NCN ostatniego wniosku, który został zakwalifikowany w programie i ma zaplanowany komponent badawczy. Wnioski składane do NCN poddawane są tylko ocenie formalnej.
Komponent badawczy może być realizowany wyłącznie przez naukowców, którzy wrócili do Polski lub przez grupę projektową, jeśli została zaplanowana we wniosku składanym do konkursu Polskie Powroty NAWA 2023.
Rada NCN przeznaczyła 2 mln zł na finansowanie komponentów badawczych w ramach programu Polskie Powroty NAWA 2023.