czw., 05/12/2024 - 08:00
Kod CSS i JS

Czterej naukowcy odebrali Nagrodę Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej 2024. Wyróżnienie jest przyznawane za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe. Wszyscy tegoroczni laureaci są także laureatami konkursów NCN.

Nagroda Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest nagrodą indywidualną. Jest przyznawana przez Radę Fundacji w drodze konkursu za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe, które przesuwają granice poznania i otwierają nowe perspektywy poznawcze, wnoszą wybitny wkład w postęp cywilizacyjny i kulturowy naszego kraju oraz zapewniają Polsce znaczące miejsce w podejmowaniu najbardziej ambitnych wyzwań współczesnego świata.

Gala Nagrody FNP, od lewej: prof. Maciej Żylicz, prezes FNP, dr hab. Sebastian Glatt, prof. Krzysztof Sacha, prof. Marcin Wodziński, prof. Grażyna Jurkowlaniec, przewodnicząca Rady FNP, prof. Janusz Lewiński, fot. Paweł Kula/FNPGala Nagrody FNP, od lewej: prof. Maciej Żylicz, prezes FNP, dr hab. Sebastian Glatt, prof. Krzysztof Sacha, prof. Marcin Wodziński, prof. Grażyna Jurkowlaniec, przewodnicząca Rady FNP, prof. Janusz Lewiński, fot. Paweł Kula/FNP Laureatami Nagrody FNP 2024 zostali:

  • dr hab. Sebastian Glatt z Małopolskiego Centrum Biotechnologii, który otrzymał nagrodę w obszarze nauk o życiu i o Ziemi za ustalenie struktury i funkcji kompleksu Elongator wpływającego na poprawność biosyntezy białka. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół metabolizmu kwasów nukleinowych, ekspresji genów, modyfikacji cząsteczek RNA i regulacji syntezy białek w komórkach. Sebastian Glatt jest wielokrotnym laureatem konkursów NCN (4 x OPUS), w 2021 roku otrzymał Nagrodę Narodowego Centrum Nauki w obszarze nauk o życiu.
  • prof. Janusz Lewiński z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej i Instytutu Chemii Fizycznej PAN otrzymał nagrodę w obszarze nauk chemicznych i o materiałach za opracowanie mechanochemicznych metod syntezy perowskitów poprawiających ich właściwości fotowoltaiczne. Prof. Lewiński prowadzi badania o charakterze multidyscyplinarnym – jego zainteresowania obejmują zarówno fundamentalną chemię nieorganiczną i metaloorganiczną, jak również katalizę, chemię oraz inżynierię materiałów i nanomateriałów funkcjonalnych, a także nanotechnologię. Jest siedmiokrotnym laureatem konkursów NCN: kierował pięcioma projektami OPUS oraz dwoma prestiżowymi grantami MAESTRO dla doświadczonych naukowców.
  • prof. Krzysztof Sacha z Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymał nagrodę w obszarze nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich za sformułowanie teorii kryształów czasowych. Prof. Sacha jest fizykiem, w swojej pracy badawczej zajmował się, m.in.: chaosem kwantowym, jonizacją w silnych polach laserowych czy ultrazimnymi gazami atomowymi. Od 10 lat prowadzi badania nad kryształami czasowymi i jest jednym z pionierów w tej dziedzinie, badania te były finansowane także przez Narodowe Centrum Nauki w konkursach OPUS. Obecnie jego grupa badawcza rozwija czasotronikę, m.in. dzięki finansowaniu od NCN w konkursie MAESTRO.
  • prof. Marcin Wodziński z Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego otrzymał nagrodę w obszarze nauk humanistycznych i społecznych za nowatorskie studia nad chasydyzmem wyjaśniające rolę kultury, polityki i geografii w kształtowaniu tożsamości religijnych i relacji międzyetnicznych. Prof. Wodziński jest historykiem, wybitnym badaczem chasydyzmu. Jest także laureatem konkursu OPUS, w którym otrzymał grant na badania dotyczące Polaków, Żydów i ich drogi do nowoczesności.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!