Dwa polsko-słoweńskie projekty zostały zakwalifikowane do finansowania w ramach konkursu Weave-UNISONO 2024. Dzięki przyznanym grantom o łącznej wartości niemal 1,8 miliona złotych naukowcy z Poznania i Wrocławia we współpracy z badaczami ze Słowenii przeprowadzą badania z zakresu nauk o życiu.
Dr Beata Fabisiak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu we współpracy z dr. Arminem Paravlić’em z Uniwersytetu Lublańskiego przyjrzy się metodologii rozpoznawania potrzeb i preferencji osób starszych związanych z wzornictwem mebli kuchennych. Badaczka porówna tradycyjne badania ankietowe z nowatorskim podejściem wykorzystującym rzeczywiste modele mebli w skali 1:1, technologię rzeczywistości rozszerzonej (AR, ang. augmented reality) i eye-trackery, analizę kinematyczną oraz system MoBI. Badania stanowią odpowiedź na proces starzenia się społeczeństw w krajach wysoko rozwiniętych. Wpłyną one na rozwój wiedzy w zakresie projektowania mebli przyjaznych seniorom, zapewniających bezpieczne i komfortowe środowisko oraz wspierających ideę aging in place.
Drugi z projektów zakwalifikowanych do finansowania zmierza do poszerzenia wiedzy na temat procesów reprodukcyjnych pszczół miodnych. Dr hab. Małgorzata Anna Cebrat z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda PAN we Wrocławiu we współpracy z dr Ajdą Moškrič z Instytutu Rolniczego Słowenii w ramach projektu GenoDrone będzie pracować nad rozwiązaniem kluczowych aspektów rozmnażania pszczół, takich jak niestabilność genomu pszczół w komórkach nasienia, zróżnicowanie genu determinującego płeć (csd) oraz ocena skuteczności kontroli kopulacji. W projekcie zostaną wykorzystane zaawansowane technologie sekwencjonowania, a jego efektem będzie m.in. stworzenie narzędzia umożliwiającego hodowcom ocenę efektywności kontroli kopulacji.
Wnioski były oceniane przez słoweńską agencję partnerską w programie Weave-UNISONO: Slovenian Research and Innovation Agency (ARIS). Narodowe Centrum Nauki zaakceptowało wyniki tej oceny w ramach współpracy w programie Weave.
Listy rankingowe Weave-UNISONO
Lista rankingowa nr 4/2024 (ARIS jako agencja wiodąca), .PDF
Weave-UNISONO i procedura agencji wiodącej
Konkurs Weave-UNISONO to efekt wielostronnej współpracy między instytucjami finansującymi badania naukowe, skupionymi w stowarzyszeniu Science Europe. Został ogłoszony w celu uproszczenia procedur składnia i selekcji projektów badawczych we wszystkich dyscyplinach nauki, angażujących badaczy z dwóch lub trzech krajów europejskich.
Wyłanianie laureatów opiera się na procedurze agencji wiodącej – Lead Agency Procedure (LAP), w myśl której tylko jedna z instytucji partnerskich odpowiedzialna jest za pełną ocenę merytoryczną wniosku, a pozostali partnerzy akceptują wyniki tej oceny.
W ramach programu Weave partnerskie zespoły badawcze składają wnioski o finansowanie równolegle do lead agency oraz do właściwych dla siebie instytucji w programie. Wspólny projekt musi zawierać spójne plany badawcze, wyraźnie ukazujące wartość dodaną współpracy międzynarodowej.
Konkurs Weave-UNISONO jest otwarty w trybie ciągłym. Zachęcamy zespoły planujące współpracę z partnerami z Austrii, Czech, Słowenii, Szwajcarii, Niemiec, Luksemburga i Belgii-Flandrii do zapoznania się z treścią ogłoszenia konkursowego i składania wniosków.