pt., 20/12/2024 - 14:00
Kod CSS i JS

Dariusz Wieczorek, minister nauki powołał dwanaścioro nowych członkiń i członków Rady NCN. Uroczystość wręczenia nominacji odbyła się 20 grudnia w Warszawie. Tego dnia odbyło się też pierwsze posiedzenie Rady, w trakcie którego na przewodniczącego wybrany został jednogłośnie prof. Tomasz Dietl.

Prof. Tomasz Dietl jest fizykiem, jego zainteresowania badawcze koncentrują się na opracowywaniu systemów materiałowych i koncepcji urządzeń dla nanospintroniki izolatorów topologicznych, półprzewodników ferromagnetycznych i antyferromagnetycznych oraz hybrydowych nanostruktur metal/półprzewodnik.

Prof. Dietl jest m.in. członkiem Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Akademii Umiejętności oraz Academia Europea. Był członkiem Rady Naukowej i Komitetu Sterującego Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC).

Rada wybrała także Komisję Odwoławczą Rady NCN. Szefową komisji została psycholożka, prof. Mariola Łaguna.

Pytany tuż po wyborze na przewodniczącego o priorytety na najbliższe lata, prof. Tomasz Dietl powiedział, że będzie się starał tak kierować Radą, by Centrum swoim działaniem potwierdzało, że jest „tlenem dla nauki” i spełniało oczekiwania środowiska naukowego, które silnie wspierało NCN w staraniach o zwiększenie budżetu na projekty naukowe.

– Rada będzie kontynuowała osiągnięcia agencji w dofinansowywaniu doskonałości naukowej w Polsce, poszukiwaniu wysp doskonałości w różnych ośrodkach naukowych, także mniejszych, oraz tworzeniu doskonałości naukowej tam, gdzie dotychczas jej nie było. Centrum będzie podtrzymywało zasadę równości szans – bez względu na wiek, płeć, miejsce pracy czy narodowość – w otrzymywaniu grantów – odpowiedział.

Prof. Dietl przypomniał, że jedną z mocnych stron NCN jest to, iż reprezentuje całe środowisko naukowe. Koordynatorzy dyscyplin, dyrektor i Rada pochodzą ze środowiska naukowego, a ich stały kontakt z tym środowiskiem jest zapewniony dzięki kadencyjności. – Kolejną siłą jest niezależność NCN od chwilowych wpływów, na przykład politycznych – mówił.

Przewodniczący podkreślał, że NCN będzie współpracowało z innymi agencjami – NCBR, NAWA, ABM i FNP – w realizacji wspólnych programów, a także w upowszechnianiu dobrych praktyk w ocenianiu projektów naukowych. Agencja będzie również dążyła do przyjmowania roli agencji wiodącej w projektach europejskich i bilateralnych.

– Zauważamy również, że sytuacja światowa wymaga od nas zwrócenia uwagi na obronność i bezpieczeństwo. Pojawia się mowa o tym, że być może 1% budżetu na obronność będzie przeznaczony na naukowe podejście do tych zagadnień. Taki budżet mógłby być wyższy od obecnego budżetu NCN – mówił.

– Spodziewamy się, że w najbliższym czasie nastąpi rewolucja w pisaniu i ocenianiu projektów, związana z metodami i narzędziami sztucznej inteligencji. W tym obszarze będziemy współpracowali potencjalnie z Science Europe czy Global Research Council, opracowując nowe metody oceny projektów, uwzględniające te nowe narzędzia.

Wśród innych zagadnień, którymi będzie się zajmować Rada, nowy przewodniczący wymienił także zasady proponowane przez COARA oraz kwestie związane z otwartym dostępem do publikacji.