Kod CSS i JS
Tomasz Dietl

prof. dr hab. Tomasz Dietl

  • Polska Akademia Nauk
  • Instytut Fizyki

Tomasz Dietl jest kierownikiem i profesorem Międzynarodowego Centrum Sprzężenia Magnetyzmu i Nadprzewodnictwa z Materią Topologiczną - MagTop, finansowanego z grantu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, realizowanego w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Stopień doktora i habilitację z fizyki doświadczalnej i teoretycznej materii skondensowanej uzyskał odpowiednio w 1977 i 1983 r., a tytuł profesora uzyskał w 1990 r. w Instytucie Fizyki Polskiej Akademii Nauk. Był tam kierownikiem i założycielem Laboratorium Badań Kriogenicznych i Spintronicznych, a od 1986 r. kieruje zespołem naukowym. Prof. Dietl był na stażu podoktorskim w Ecole Polytechnique w Paryżu i na Uniwersytecie Technicznym w Monachium. Później został mianowany profesorem wizytującym Uniwersytetu Keplera w Linzu, Uniwersytetu Fouriera w Grenoble, Uniwersytetu Tohoku w Sendai i oraz Uniwersytetu w Orsay. Był także, w niepełnym wymiarze godzin, profesorem zwyczajnym w Instytucie Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Warszawskiego (2004-2016) oraz w Zaawansowanym Instytucie Badań Materiałowych Uniwersytetu Tohoku w Sendai (2012-2023).

Jego obecne zainteresowania badawcze koncentrują się na opracowywaniu systemów materiałowych i koncepcji urządzeń dla nanospintroniki izolatorów topologicznych, półprzewodników ferromagnetycznych i antyferromagnetycznych oraz hybrydowych nanostruktur metal/półprzewodnik. Jest autorem lub współautorem ponad 380 publikacji naukowych i 30 popularnonaukowych cytowanych ponad 22000 razy, uzyskując współczynnik h powyżej 58 (WoS). Prof. Dietl wygłosił ponad 200 wykładów zaproszonych na spotkaniach międzynarodowych, w tym 9 wykładów plenarnych na najważniejszych konferencjach fizycznych.

W 1998 r. został członkiem Polskiej Akademii Nauk, w 2002 r. został wybrany do Międzynarodowej Unii Fizyki Czystej i Stosowanej, Komisji Fizyki Niskich Temperatur; został także nominowany członkiem honorowym (fellow) Brytyjskiego Instytutu Fizyki, Amerykańskiego Towarzystwa Fizycznego i Japońskiego Towarzystwa Fizyki Stosowanej (odpowiednio w 2004, 2015 i 2019 r.). W 2009 r. prof. Dietl został wybrany do Polskiej Akademii Umiejętności oraz Warszawskiego Towarzystwa Naukowego, a w 2011 r. do Academia Europaea. W tym samym roku został powołany przez Komisję Europejską do Rady Naukowej i Komitetu Sterującego Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) na kadencję 2011-2014.

Jest laureatem Nagrody im. Marii Skłodowskiej-Curie w Polsce (1997), Nagrody Naukowej im. Aleksandra von Humboldta w Niemczech (2003), Europejskiej Nagrody Fizycznej Agilent Technologies (2005, z Davidem D. Awschalomem i Hideo Ohno) za pionierskie prace, które utorowały drogę do powstania spintroniki półprzewodnikowej, Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2006) oraz Medalu im. Mariana Smoluchowskiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego (2010). W 2008 r. Tomasz Dietl uzyskał Advanced Grant (FunDMS) Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych ERC.