Trwa rejestracja na międzynarodową konferencję „Europe and Mobilities: Challenges and Opportunities for Socio-Economic Transformations”, która odbędzie się 4-6 czerwca 2025 roku na Uniwersytecie Warszawskim. NCN jest jednym z partnerów wydarzenia i organizuje dwa panele tematyczne.
Rozpoczęła się rejestracja na konferencję „Europe and Mobilities: Challenges and Opportunities for Socio-Economic Transformations”, organizowaną w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE. Wydarzenie zgromadzi naukowców, decydentów politycznych oraz przedstawicieli organizacji międzynarodowych i pozarządowych, którzy będą dyskutować o kluczowych wyzwaniach społeczno-gospodarczych w Europie. W programie zaplanowano wystąpienia ekspertów oraz siedem sesji tematycznych poświęconych m.in. demografii, migracjom, transformacji cyfrowej i energetycznej oraz przyszłości demokracji.
Nasze Centrum współorganizuje dwa panele. Pierwszy z nich, „Perspektywy Europejskiego Obszaru Gospodarczego z zakresu nauk humanistycznych i społecznych” (5 czerwca, godz. 15.00-16.30), będzie poświęcony roli Europy w rozwoju platform cyfrowych oraz ich wpływowi na dobrostan człowieka i planety. Dyskusja, organizowana w ramach programu CHANSE, koordynowanego przez NCN, skupi się na takich zagadnieniach, jak powszechność, dobro publiczne, równość i suwerenność w budowie infrastruktury cyfrowej. Uczestnicy porozmawiają także o tym, jak systemy algorytmiczne i platformy cyfrowe wpływają na codzienne życie ludzi, oraz o roli regulatorów, firm i innych instytucji w kształtowaniu tych procesów. Wśród prelegentów znajdą się zarówno naukowcy, jak i przedstawiciele interesariuszy pozaakademickich, którzy wspólnie przedstawią szanse i wyzwania wynikające ze współpracy międzysektorowej. Podczas sesji będziemy również mówić o założeniach przyszłego partnerstwa Social Transformations and Resilience.
Drugi panel, „Szanse i wyzwania: młodzi naukowcy w projektach międzynarodowych” (6 czerwca, godz. 10.00–11.30), będzie dotyczył doświadczeń młodych badaczek i badaczy realizujących projekty międzynarodowe. W trakcie spotkania poruszone zostaną kwestie wyboru tematów badawczych, rozwoju kariery, bezpieczeństwa pracy, możliwości finansowania badań oraz roli mentorów i instytucji wspierających rozwój naukowców na wczesnym etapie kariery.
W trakcie wydarzenia odbędą się także międzynarodowy dzień informacyjny i spotkania brokerskie organizowane przez Krajowy Punkt Kontaktowy NCBR. Szczegółowe informacje oraz formularz rejestracyjny dostępne są na stronie konferencji.
Wydarzenie organizują Centrum Doskonałości w Naukach Społecznych oraz Ośrodek Badań nad Migracjami UW. Partnerami są NCN, NCBR i MNISW. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków Unii Europejskiej.
CHANSE, wspierająca badania w naukach humanistyczno-społecznych, to jedna z międzynarodowych inicjatyw koordynowanych przez NCN, obok programu QuantERA finansującego projekty w dziedzinie technologii kwantowych oraz nowego partnerstwa Social Transformations and Resilience.
Sieć QuantERA w maju organizuje w Gdańsku konferencję Quantum Horizons.