1. Zakładka: WNIOSKODAWCA

Z niniejszym wnioskiem mogą wystąpić jednostki naukowe w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2010 r . Nr 96, poz. 615 z późn. zm.) spełniające kryteria organizacji badawczej w rozumieniu art. 30 rozporządzenia Komisji (WE) Nr 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu (ogólne rozporządzenie w sprawie wyłączeń blokowych, Dz. Urz. UE L 214 z 9.08.2009) oraz centra naukowe PAN lub uczelni, czyli:

  1. jednostki naukowe,
  2. centra naukowe Polskiej Akademii Nauk,
  3. centra naukowe uczelni,
  4. centra naukowe uczelni utworzone w ramach struktury jednej uczelni,
  5. osoby fizyczne.

W sekcji Status wnioskodawcy należy z listy wybrać właściwy status. Po wyborze system tworzy odpowiedni formularz wniosku.

UWAGA: w trakcie tworzenia wniosku można zmienić status wnioskodawcy, ale to wiąże się z koniecznością aktualizacji innych danych w formularzu.

Osoby fizyczne, o których mowa w art. 10 pkt 9 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2010 r . Nr 96, poz. 615 z późn. zm.) nie mogą składać wniosków o finansowanie projektów badawczych, które będą realizowane w następujących podmiotach: przedsiębiorstwa, konsorcja naukowe, sieci naukowe, centra naukowo-przemysłowe, centra naukowe Polskiej Akademii Nauk i centra naukowe uczelni za wyjątkiem centrów naukowych uczelni utworzonych w ramach struktury jednej uczelni oraz w podmiotach wnioskujących o pomoc publiczną. W tych przypadkach wnioskodawcą jest ww. podmiot.

W przypadku wnioskowania jako osoba fizyczna, po wypełnieniu sekcji Status wnioskodawcy, zakładka Wnioskodawca w lewym górnym rogu zmieni nazwę na Podmiot realizujący. Należy w niej podać dane dotyczące jednostki, w której będzie wykonywany projekt. Może być to wyłącznie podmiot dający rękojmię rzetelnego wydatkowania środków publicznych.

UWAGA: uprzejmie informujemy, że przed pobraniem jakichkolwiek informacji z bazy OPI należy sprawdzić, czy dane w powyższym systemie są aktualne. Jeśli którekolwiek z danych są nieaktualne, prosimy o niezwłoczny kontakt z działem technicznym OPI pod adresem e-mail: aktualizacja@opi.org.pl.

Jako wnioskodawcę można wskazać podmiot figurujący w bazie OPI (przycisk Wybierz z bazy OPI) lub wprowadzić nowy podmiot (przycisk Dodaj spoza bazy). Dane wnioskodawcy muszą być kompletne, zgodne z dokumentami rejestrowymi oraz ze stanem faktycznym: należy więc je zweryfikować i uzupełnić. Kolejne okna otwiera się przyciskami Edytuj. Wszystkie wymagane rubryki muszą być starannie wypełnione.

Przed wypełnieniem części pól formularza należy uzyskać odpowiednie dane z jednostki, w której będzie realizowany projekt, zobacz: baza linków do formularzy danych jednostek. Jeśli baza nie zawiera odnośnika do formularza z danymi Państwa jednostki, uprzejmie prosimy o kontakt z działem administracyjnym lub finansowym właściwym dla Państwa jednostki.

Po określeniu Wnioskodawcy/Podmiotu realizującego sekcja ta podzieli się na dwie części:

  • Wnioskodawca/Podmiot realizujący (poziom 1)
  • Wnioskodawca/Podmiot realizujący (poziom 2)

Wnioskodawca/Podmiot realizujący (poziom 1)

  1. Nazwa podmiotu: (w języku polskim i angielskim) i adres siedziby: należy podać pełną nazwę podmiotu oraz kompletny adres siedziby.
  2. Siedmiocyfrowy identyfikator gminy: należy wpisać numer gminy, na obszarze której podmiot ma siedzibę. Można go odnaleźć, używając przycisku: Wykaz identyfikatorów (wykaz jest zgodny z „Wykazem identyfikatorów i nazw jednostek podziału terytorialnego kraju” Głównego Urzędu Statystycznego). Należy odszukać właściwą gminę, a przypisany jej siedmiocyfrowy numer wpisać do formularza. Na podstawie tego numeru system wpisze odpowiednią nazwę gminy.
  3. Adres korespondencyjny: poprawnie wprowadzone aktualne dane korespondencyjne (m.in. telefon, adres e-mail, opcjonalnie – fax, www itd.) umożliwią szybką i skuteczną komunikację. Dane będą wykorzystywane do przesyłania oficjalnej korespondencji w sprawie projektu. Jeżeli te dane zmienią się w trakcie oceny lub wykonywania projektu, należy niezwłocznie powiadomić o tym NCN.
  4. Status organizacyjny: wybiera się z listy oznaczonej kodami od A.1 do A.6. W przypadku, kiedy  jednostka należy do kategorii szkoły wyższej (A.1) lub podstawowej jednostki organizacyjnej uczelni (A.2), lub jednostki organizacyjnej uczelni niebędącej podstawową jednostką organizacyjną (A.3), należy dodatkowo określić rodzaj podmiotu sprawującego nadzór, zakres uprawnień do nadawania stopni naukowych oraz profil działalności. W tym celu należy wybrać odpowiednie kategorie z list rozwijanych.

Pytanie: Czy podmiot stanowi jednostkę zaliczaną do sektora finansów publicznych? – wymaga odpowiedzi TAK/NIE. Wskazana odpowiedź zostanie przeniesiona do treści oświadczenia osoby upoważnionej/osób upoważnionych do reprezentowania podmiotu.

Pytanie: Czy podmiot spełnia kryteria organizacji prowadzącej badania i upowszechniającej wiedzę w rozumieniu art. 2 pkt 83 rozporządzenia Komisji (UE) NR 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (ogólne rozporządzenie w sprawie wyłączeń blokowych, Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014)? – wymaga odpowiedzi: TAK/NIE.

  1. Dane kierownika jednostki: osoba uprawniona do reprezentowania jednostki.
  2. We wniosku należy podać właściwy numer NIP, REGON i KRS. Jeżeli jednostka realizująca nie jest wpisana do rejestru przedsiębiorstw KRS, należy z prawej strony zaznaczyć nie dotyczy.

Wnioskodawca/Podmiot realizujący (poziom 2)

  1. Pytanie: Czy jednostka otrzymuje dotację na działalność statutową z budżetu nauki? (działalność statutowa jest to realizacja określonych w statucie jednostki naukowej zadań związanych z prowadzonymi przez nią w sposób ciągły badaniami naukowymi lub pracami rozwojowymi) – wymaga odpowiedzi TAK/NIE. Jeżeli podmiot nie otrzymuje dotacji na działalność statutową, wówczas zarówno do wersji elektronicznej wniosku, jak i do wersji papierowej dołącza się informacje dotyczące:
  • badań naukowych zrealizowanych w ostatnich dwóch latach przed złożeniem wniosku wraz z wykazem publikacji pracowników;
  • aparatury naukowo-badawczej i innego wyposażenia umożliwiającego prowadzenie badań naukowych.

2. Zakładka: INFORMACJE OGÓLNE

B. Informacje ogólne

  1. Tytuł projektu w języku polskim: podany przy zakładaniu wniosku można dowolnie modyfikować w trakcie przygotowywania wniosku, nie można go natomiast formatować, tj. użyć kursywy, podkreśleń, indeksów dolnych i górnych, symboli itd. Tytuł wprowadza się tylko w systemie OSF, nie można go np. skopiować. Tytuł powinien być zwięzły i dobrze charakteryzować tematykę projektu.
  2. Obszar badawczy, a w dalszej kolejności Numer panelu dyscyplin: w tej zakładce można go zmienić.
  3. Pomocnicze określenia identyfikujące (maks. 3): wybiera się z list po naciśnięciu przycisku Dodaj. Najpierw wybieramy określenie nadrzędne, tj. NZ, HS lub ST, a następnie określenie z niższego poziomu HS6, a na koniec np. HS6_5 (Psychologia ewolucyjna i porównawcza, genetyka zachowania, psychofizjologia, neuropsychologia). Określenia mogą być wybierane również spoza głównego panelu dyscyplin, do którego kierowany jest wniosek, a nawet spoza obszaru tematycznego np. HS, np. NZ4_10 (Neuroobrazowanie).
  4. Planowany okres realizacji projektu (w miesiącach): system zsumuje dane wprowadzone w formularzu w zależności czy projekt będzie obejmował wyłącznie fazę K lub fazę B+R. Czas trwania projektu, a co za tym idzie – okres realizacji projektu liczy się od dnia podpisania umowy.
  5. Liczba wykonawców projektu: jest automatycznie wypełniana przez system jako wartość 1, oznaczająca kierownika projektu.
  6. Słowa kluczowe: nie mogą być identyczne ze słowami podanymi w opisie paneli, mają natomiast dobrze odzwierciedlać tematykę projektu i w razie konieczności doprecyzować jego specyfikę. Wpisywane słowa należy oddzielać przecinkami lub średnikami.
  7. Planowane nakłady, Ogółem oraz na pierwszy rok realizacji projektu: te rubryki zostaną uzupełnione automatycznie przez system na podstawie danych z sekcji Kosztorys.

B1. Fazy projektu

  1. Wniosek obejmuje: z uwagi na fakt, że projekt właściwy może obejmować realizację fazy K jak również realizację fazy K i fazy B+R należy wybrać odpowiednią opcję.
  2. Planowany okres realizacji fazy K (w miesiącach): może wynosić od 3 do 12 miesięcy.

Planowany okres realizacji fazy B+R (w miesiącach): może wynosić do 24 miesięcy.

3.Zakładka: OPIS PROJEKTU BAZOWEGO

C. Opis projektu bazowego, do którego wyników odwołuje się Wnioskodawca.

  1. Tytuł projektu bazowego: należy podać pełną nazwę projektu bazowego spełniającego kryterium badań podstawowych.
  2. Źródło finansowania: nazwa instytucji w ramach której projekt bazowy był/jest finansowany.
  3. Numer umowy lub inny identyfikujący dany projekt
  4. Status projektu: należy wybrać „w trakcie realizacji” lub ”zrealizowany”
  5. Rola w projekcie bazowym kierownika wnioskowanego projektu: należy wybrać spośród dostępnych opcji: Kierownik projektu/ Główny wykonawca/ Promotor lub Opiekun naukowy/ Inny oceniany we wniosku. W przypadku zaznaczenia innej opcji niż „kierownik projektu” należy załączyć do wniosku w formie pliku PDF zgodę kierownika projektu bazowego na wykorzystanie wyników badań podstawowych w niniejszym projekcie.
  6. Syntetyczny opis projektu bazowego: opis można sporządzić na dwa sposoby poprzez wypełnienie podsekcji przy pomocy edytora dostępnego w systemie OSF po naciśnięciu przycisku "Edytuj" lub poprzez naciśnięcie przycisku Załącz plik  – maksymalnie 3 strony zdefiniowanego maszynopisu w języku polskim (formatowanie: rozmiar strony - A4 , typ czcionki - Times New Roman, wielkość czcionki - 11-12 pkt, interlinia - pojedyncza, marginesy: boczne -2 cm, dolne i górne - 1,5 cm).
  7. Wykaz publikacji, patentów oraz form własności intelektualnej, uzyskanych w wyniku realizacji projektu.

4.Zakładka: STRESZCZENIE

Streszczenie projektu należy załączyć w postaci pliku PDF w języku polskim poprzez naciśnięcie przycisku Załącz plik  – maksymalnie 1 strona zdefiniowanego maszynopisu (formatowanie: rozmiar strony - A4 , typ czcionki - Times New Roman, wielkość czcionki - 11-12 pkt, interlinia - pojedyncza, marginesy: boczne - 2 cm, dolne - 1,5 cm).

Streszczenie musi zawierać następujące sekcje:

  1. Cel projektu,
  2. Zastosowana metoda badawcza/metodyka,
  3. Powiązywanie wyników badań podstawowych z możliwością ich wdrożenia w praktyce gospodarczej i społecznej.

5.Zakładka: POPULARNONAUKOWE STRESZCZENIE PROJEKTU

Popularnonaukowe streszczenie projektu należy załączyć w postaci pliku PDF w języku polskim i w języku angielskim poprzez naciśnięcie przycisku Załącz plik – maksymalnie do 2 stron zdefiniowanego maszynopisu (formatowanie: rozmiar strony - A4 , typ czcionki - Times New Roman, wielkość czcionki - 11-12 pkt, interlinia - pojedyncza, marginesy: boczne - 2 cm, dolne 1,5 cm). Obie wersje językowe muszą być tożsame.

Każdy projekt, który otrzyma finansowanie zostanie zaprezentowany na stronie internetowej Narodowego Centrum Nauki (NCN)w postaci popularnonaukowego opisu projektu po zakwalifikowaniu projektu do finansowania i ogłoszeniu wyników konkursu. W ten sposób NCN planuje przybliżyć szerokiemu gronu odbiorców badania finansowane za swoim pośrednictwem ze środków publicznych. W popularnonaukowym streszczeniu projektu należy podać cel projektu, opisać jakie badania podstawowe realizowane będą w projekcie oraz podać powody podjęcia danej tematyki badawczej. Streszczenie powinno zawierać wyłącznie takie dane, które podmiot wnioskujący i kierownik projektu chcieliby udostępnić na tych stronach. Powyższe streszczenie powinno być przedstawione w języku polskim.

Po naciśnięciu przycisku Sprawdź kompletność system powinien zasygnalizować przekroczenie 2 stron.

6.Zakładka: KIEROWNIK PROJEKTU

Kierownika projektu wprowadza się przyciskami Wybierz z bazy OPI lub Spoza bazy.

  • Osoby w bazie OPI wyszukuje się wg numeru PESEL. W razie konieczności dane wprowadzonej osoby należy uaktualnić, otwierając okno przyciskiem Edytuj,
  • Osoby spoza bazy: w formularzu należy wpisać wszystkie wymagane przez system dane (imiona, nazwisko, tytuł/stopień naukowy, telefon, fax, email, nr PESEL itd.).

Ankietę dorobku naukowego wypełnia tylko kierownik projektu. Nie ma możliwości zdefiniowania we wniosku wstępnym innych wykonawców.

  1. Dane osobowe: wypełnia się po naciśnięciu przycisku Edytuj. PESEL nie jest wymagany po zaznaczeniu statusu „obcokrajowiec”. Numer telefonu i adres e-mail powinny być aktualne. Dane można edytować – powinny być aktualne, a o zmianach należy niezwłocznie powiadomić NCN.
  2. Planowany charakter udziału w realizacji projektu: wypełniany jest automatycznie przez system na podstawie danych podanych wcześniej w formularzu.
  3. Podmiot: w tym miejscu system OSF automatycznie wstawia jednostkę naukową wskazaną jako miejsce realizacji projektu w zakładce Wnioskodawca/Podmiot realizujący.
  4. W oknie edycji danych osobowych wnioskodawcy należy zaznaczyć odpowiedź na dodatkowe pytanie:

Czy przed złożeniem wniosku korzystał(a) Pani/Pan z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego i wychowawczego, udzielanych na zasadach określonych w przepisach Kodeksu Pracy lub pobierał zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne w związku z niezdolnością do pracy, w tym spowodowaną chorobą wymagającą rehabilitacji i leczenia – w okresie ostatnich 5 lat?

- Odpowiedź TAK/NIE. Jeśli odpowiedź na to pytanie brzmi TAK, system prosi o podanie liczby pełnych miesięcy urlopu.

  1. Zakres prac wykonywanych w projekcie: obowiązki i zakres prac których realizacji podejmie się kierownik projektu.
  2. Dane adresowe: należy wypełnić używając przycisku Edytuj: należy podać adres zamieszkania i adres do korespondencji, jeżeli jest inny niż adres zamieszkania.
  3. Miejsca pracy w jednostkach naukowych i innych instytucjach związanych z nauką oraz zajmowane stanowiska: wypełniane są automatycznie na podstawie danych dostępnych w Bazie Nauki Polskiej w przypadku zaciągnięcia danych wnioskodawcy za pomocą przycisku Dodaj z bazy OPI. Jeżeli miejsce pracy nie zostało uzupełnione automatycznie, należy wybrać odpowiednio Bez miejsca pracy. Wnioskodawca ma również możliwość wprowadzenia powyższych danych  ręcznie w takim przypadku wszystkie dane wnioskodawcy należy wprowadzić za pomocą przycisku  Dodaj spoza bazy.
  4. Informacje o całkowitej liczbie cytowań oraz indeksie H:
  1. dla paneli ST i NZ – należy podać łączną liczbę cytowań wszystkich dotychczasowych publikacji bez autocytowań oraz indeks H. Jeżeli prace danej osoby nie są cytowane, należy wpisać „0” jako liczbę cytowań oraz „0” jako wartość indeksu H. Dane o dorobku naukowym (liczbie cytowań i indeksie Hirscha) dla paneli ST i NZ należy podawać wg Web of Science™ Core Collection. Wartości pięcioletniego Impact Factor czasopism należy podawać za Journal Citation Reports (Thomson Reuters).
  2. dla paneli HS – jeśli jest to możliwe należy podać łączną liczbę cytowań wszystkich dotychczasowych publikacji bez autocytowań oraz indeks H. Dla paneli HS możliwe jest wybranie opcji N/A, ale tylko w przypadku, gdy dane takie są niemożliwe do podania (np. jeśli osiągnięciem nie są publikacje a np. dzieła artystyczne itp). Jeśli osiągnieciem naukowym są publikacje należy wybrać Web of Science™ Core Collection lub Scopus i podać odpowiednie współczynniki.
    1. Szczegółowa ankieta dorobku naukowego: pozycje należy wpisać zgodnie z zaleceniami systemu wyłącznie w języku polskim.

UWAGA: w tej sekcji dane mogą być wprowadzone jedynie w formularzu, przy pomocy edytora uruchamianego przyciskiem Edytuj; nie jest możliwe załączenie ankiety w formacie PDF.

  1. Przebieg kariery naukowej: należy przedstawić opis kolejnych stopni w karierze naukowej, podając nazwę szkoły wyższej, instytutu lub innej jednostki organizacyjnej, specjalność, datę uzyskania tytułu zawodowego, stopnia naukowego lub tytułu naukowego. W tej pozycji należy również podać informacje mogące mieć wpływ na przebieg kariery naukowej oraz osiągnięcia naukowe [dłuższe przerwy w karierze naukowej, informacje o urlopach macierzyńskich/wychowawczych oraz nazwiska (np. panieńskie) używane w publikacjach].
  2. Dorobek naukowy: należy przedstawić informacje o dorobku naukowym.

UWAGA: jeżeli kierownik projektu korzystał z urlopu macierzyńskiego – w przypadku wniosków składanych do paneli NZ oraz ST, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego i wychowawczego, udzielanych na zasadach określonych w przepisach Kodeksu Pracy lub pobierał zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne w związku z niezdolnością do pracy, w tym spowodowaną chorobą wymagającą rehabilitacji i leczenia, podane poniżej ograniczenia, tj. pięć lat wydłużają się o czas trwania urlopu.

  1. dla paneli ST (nauki ścisłe i techniczne) i NZ (nauki o życiu)

Kierownik projektu podaje od 1 do 10 najważniejszych prac opublikowanych w okresie ostatnich 5 lat przed zgłoszeniem wniosku (tj. z lat 2011-2016 inne publikacje nie będą brane pod uwagę podczas oceny dorobku) z zaznaczeniem publikacji w czasopismach z listy JCR oraz monografii o zasięgu światowym. Należy podać aktualny pięcioletni IF czasopism i liczbę cytowań poszczególnych publikacji bez autocytowań.

Tytuły prac muszą być podane w oryginalnym języku publikacji (obowiązujące źródło: Web of Science TM Core Collection).

Jedną najważniejszą publikację spośród zaprezentowanych powyżej należy obowiązkowo dołączyć w formacie pliku PDF.

  1. dla paneli HS (nauki humanistyczne i społeczne)

Kierownik projektu podaje od 1 do 10 najważniejszych prac opublikowanych w okresie ostatnich 10 lat przed zgłoszeniem wniosku (tj. z lat 2006-2016 inne nie będą brane pod uwagę podczas oceny dorobku) w ocenie których brana będzie pod uwagę jakość wydawnictwa, m.in. obecność czasopisma na liście JCR, lub, porównywalnej (o ile listy te mają zastosowanie) oraz zasięg krajowy lub światowy monografii. Tam gdzie to możliwe należy podać aktualny pięcioletni IF czasopisma i liczbę cytowań poszczególnych publikacji bez autocytowań.

Tytuły prac muszą być podane w oryginalnym języku publikacji (preferowane źródło: Web of Science TM Core Collection lub Scopus).

Jedną najważniejszą publikację spośród zaprezentowanych powyżej należy obowiązkowo dołączyć w formacie pliku PDF.

  1. Zakładka Dorobek naukowy – sztuka: muzyka, sztuki plastyczne, teatr, film. Sekcja załaduje się we wniosku pod warunkiem, że wniosek zostanie złożony w ramach panelu HS.

Wnioskodawca tym miejscu może przedstawić wykaz do 10 najważniejszych dokonań artystycznych i artystyczno-naukowych o znaczeniu międzynarodowym i krajowym, np. autorstwo dzieła sztuki i jego publikacja (partytura, nagranie CD), reżyseria filmu, spektaklu teatralnego, operowego, rola pierwszoplanowa, autorstwo indywidualnej wystawy, udział w zagranicznym lub krajowym festiwalu o zasięgu międzynarodowym, kierownictwo artystyczne międzynarodowego przedsięwzięcia artystycznego.

UWAGA: w zależności od reprezentowanej dyscypliny i zgromadzonego dorobku, wnioskodawca możne wypełnić obie zakładki: 9.2. i 9.3. lub jedną z nich.

  1. Patenty/wdrożenia: w tej sekcji należy opisać patenty, zgłoszenia patentowe, licencje, wdrożenia, wzory użytkowe.
  2. Projekty badawcze:

NALEŻY PRZEDSTAWIĆ WYŁĄCZNIE PROJEKTY, W KTÓRYCH PEŁNIŁO SIĘ ROLĘ KIEROWNIKA PROJEKTU.

Projekty wyłonione w drodze konkursów ogólnokrajowych i/lub międzynarodowych, muszą być zakończone w okresie 5 lat przed zgłoszeniem wniosku lub aktualnie realizowane. W przypadku projektów będących w momencie składania wniosku w trakcie realizacji proszę nie podawać daty zakończenia projektu. System sam oznaczy projekt jako będący w trakcie realizacji. Do pięcioletniego okresu nie wlicza się okresu urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na zasadach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego i wychowawczego, udzielanych na zasadach określonych w kodeksie pracy, okresu zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego w związku z niezdolnością do pracy w tym spowodowaną chorobą wymagającą rehabilitacji i leczenia.

Nie należy wymieniać projektów, które są/były finansowane ze środków na działalność statutową, ale te które są/były finansowane ze środków finansowych na naukę. Realizowane projekty wprowadza się przyciskiem Dodaj, po czym dane należy podawać w języku polskim:

  • charakter udziału w projekcie (kierownik projektu),
  • tytuł i numer projektu,
  • źródło finansowania,
  • wysokość finansowania (wraz z walutą),
  • miejsce realizacji projektu,
  • lata realizacji,
  • wykaz najważniejszych publikacji.

Obowiązkowo dla każdego projektu należy podać wykaz najważniejszych publikacji będących efektem realizacji projektu. Brak podanych publikacji będzie traktowany jako brak efektów realizacji projektu. Nie należy podawać publikacji niezwiązanych z przedstawianymi projektami, ani prac zgłoszonych do recenzji. W opublikowanych pracach musi być podane źródło finansowania.

  1. Doświadczenie naukowe: zakładka powinna opisywać doświadczenie zdobyte w Polsce i za granicą w ciągu ostatnich 10 lat, przy czym należy podać państwo, nazwę instytucji, rodzaj/charakter pobytu (np. stypendium, fellowship, visting profesor) oraz okres pobytu.
  2. Wyróżnienia: kierownik projektu może wymienić najważniejsze międzynarodowe i prestiżowe polskie wyróżnienia wynikające z prowadzenia badań naukowych. Należy podać rodzaj wyróżnienia, miejsce i datę jego otrzymania.

Jeżeli wypełnienie którejkolwiek części ankiety jest niemożliwe np. kierownik projektu nie ma wyróżnień, to należy w odpowiedniej zakładce napisać „nie dotyczy”.

7.  Zakładka: PLAN BADAŃ

W planie badań należy przedstawić zadania badawcze, które będą realizowane w ramach projektu.

Plan badań otwiera się przyciskiem Edytuj. Kolejne zadania wpisuje się po naciśnięciu przycisku Dodaj zadanie; zadania można usunąć przyciskiem U (usuń).

Dla każdego zadania badawczego należy sprecyzować:

  1. Nazwę zadania badawczego (w języku polskim)
  2. Fazę: Fazę K lub Fazę B+R
  3. Podmiot realizujący zadanie; system automatycznie przyporządkuje jednostkę naukową podaną w zakładce „Informacje ogólne”.

Przez fazę koncepcyjną (faza K) należy rozumieć przede wszystkim:

a. realizację działań ukierunkowanych na stworzenie koncepcji wykorzystania gospodarczego uzyskanych wyników prac badawczych;

b. realizację działań ukierunkowanych na pozyskanie partnera zainteresowanego wdrożeniem wyników/współfinansowaniem fazy B+R;

c. opracowanie strategii i realizację działań mających na celu zabezpieczenie ochrony praw  własności intelektualnej do wyników badań naukowych;

d. analizy rynkowe diagnozujące zapotrzebowanie na rozwiązanie będące przedmiotem projektu.

8. Zakładka: KOSZTORYS

Kosztorys projektu badawczego dzieli się na trzy sekcje:

  1. Wnioskowane dofinansowanie z budżetu NCBiR: Wysokość dofinansowania realizacji projektu właściwego wynosi: dla fazy K maksymalnie 150 tys. zł dla fazy B+R maksymalnie 1 mln zł,
  2. Środki własne (min. 15%): Intensywność dofinansowania realizacji projektu właściwego wynosi:

- do 100% kosztów kwalifikowanych realizacji fazy K,

- do 85% kosztów kwalifikowanych realizacji fazy B+R.

Warunkiem dofinansowania realizacji fazy B+R (w przypadku jej występowania) jest:  pozytywna ocena realizacji fazy K oraz udział finansowy lub rzeczowy przedsiębiorcy zainteresowanego wynikami badań przemysłowych i/lub prac rozwojowych w kosztach realizacji fazy B+R, wynoszący minimum 15% kosztów kwalifikowanych fazy B+R.

  1. Koszty realizacji projektu ogółem.

9. Zakładka: OŚWIADCZENIA

OŚWIADCZENIE OSOBY/OSÓB UPOWAŻNIONEJ/YCH DO REPREZENTACJI PODMIOTU

„Oświadczam, że świadomy odpowiedzialności prawnej wynikającej z przekazania nieprawdziwych informacji zapewniam, że informacje zawarte we wniosku o finansowanie projektu badawczego oraz dokumentach do niego dołączonych (nr ID 321467) złożonym za pośrednictwem systemu OSF (Obsługa Strumieni Finansowania) były poddane weryfikacji i są zgodne ze stanem faktycznym i prawnym.”

10. Zakładka: OPIS PROJEKTU BADAWCZEGO

Opis projektu badawczego należy załączyć w postaci pliku PDF w języku polskim poprzez naciśnięcie przycisku Załącz plik  – maksymalnie 5 stron zdefiniowanego maszynopisu (formatowanie: rozmiar strony - A4 , typ czcionki - Times New Roman, wielkość czcionki - 11-12 pkt, interlinia - pojedyncza, marginesy: boczne - 2 cm, dolne - 1,5 cm).

UWAGA: treść podana w plikach PDF musi zawierać następujące sekcje:

  1. Wnioski z realizacji projektu bazowego: informacja o uzyskanych wynikach badań podstawowych w kontekście ich zastosowania w praktyce gospodarczej i społecznej. Jeśli projekt bazowy jest w trakcie realizacji należy uzasadnić, że dotychczasowe wyniki są wystarczające do ubiegania się o finansowanie.
  2. Cel przedłożonego projektu: jasno określony cel projektu, czy istnieją uzasadnione przesłanki stanowiące podstawę do podjęcia działań w kierunku wdrożenia wyników badań podstawowych w praktyce gospodarczej i społecznej
  3. Uzasadnienie możliwości i korzyści zastosowania wyników w praktyce: opis stanu technologii i potencjału rynkowego w obszarze przyszłych aplikacji, wielkość i główni aktorzy rynku, porównawcze wykazanie przewagi proponowanego rozwiązania, podmioty potencjalnie zainteresowane zastosowaniem wyników projektu w kontekście potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej/ podmioty potencjalnie zainteresowane zastosowaniem wyników projektu w praktyce gospodarczej.
  4. Przyjęta metodyka badań i realizacji fazy K: opis działań ukierunkowanych na stworzenie koncepcji wykorzystania gospodarczego uzyskanych wyników prac badawczych, proponowane analizy rynkowe diagnozujące zapotrzebowanie na rozwiązanie będące przedmiotem projektu, opis działań ukierunkowanych na opracowanie strategii, opis działań mających na celu zabezpieczenie praw do ochrony własności intelektualnej wyników badań, opis działań ukierunkowanych na pozyskanie partnera zainteresowanego wdrożeniem wyników/ współfinansowaniem fazy B+R.
  5. Przyjęta metodyka badań i realizacji fazy B+R: opis działań planowanych w ramach badań przemysłowych i/lub prac rozwojowych.

11. Zakładka: ZAŁĄCZNIKI

W konkursie TANGO 2 należy załączyć do wniosku następujące załączniki:

  1. W przypadku podmiotu nieotrzymującego dotacji na działalność statutową należy dołączyć:
  • Informacje dotyczące badań naukowych zrealizowanych w ostatnich 2 latach przed złożeniem wniosku wraz z wykazem publikacji afiliowanych w podmiocie wnioskującym /realizującym
  • Informacja nt. aparatury naukowo-badawczej i innego wyposażenia umożliwiającego prowadzenie badań naukowych.
  1. Projekt bazowy:
  • Wniosek o finansowanie projektu bazowego, do którego wyników badań odwołuje się wnioskodawca.
  • Zgoda kierownika projektu bazowego na wykorzystanie wyników badań podstawowych w niniejszym projekcie w przypadku gdy w zakładce „Opis projektu bazowego” została zaznaczona inna opcja niż „Kierownik projektu”.
  1. Podpisane oświadczenie kierownika projektu dotyczące przetwarzania danych osobowych. Wzór powyższego załącznika znajduje się w systemie OSF w zakładce: „Załączniki”.