W Szczecinie zakończyły się Dni Narodowego Centrum Nauki. To dwa dni wypełnione spotkaniami, warsztatami i prezentacjami, podczas których badacze z Zachodniego Pomorza mogli dowiedzieć się, jaka jest oferta konkursowa Centrum i jak prawidłowo przygotować wniosek o grant oraz zobaczyć, jakie osiągnięcia mają na swoim koncie laureaci rozstrzygniętych konkursów NCN.
W ramach Dni NCN w Szczecinie odbyło się posiedzenie Rady Narodowego Centrum Nauki, które uświetnili swoją obecnością Wojewoda Zachodniopomorski, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego i Prezydent Miasta Szczecina oraz przedstawiciele władz uczelni – współorganizatorzy Dni Narodowego Centrum Nauki. Przewodniczący Rady rozpoczął posiedzenie uroczystym wręczeniem, w imieniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, nominacji na członka Rady Centrum prof. dr hab. Ewie Łokas z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN. Obecni na obradach mieli okazję poznać naukowy potencjał Zachodniego Pomorza, który przedstawił Prorektor ds. nauki Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie prof. dr hab. n. med. Jerzy Samochowiec. Podczas posiedzenia dyskutowano o funkcjonowaniu systemu finansowania nauki w Polsce i jego wpływie na rozwój kadry naukowej. Zgodnie uznano, że niewystarczające środki na finansowanie badań podstawowych często nie pozwalają na finansowanie badań prowadzonych w mniejszych ośrodkach naukowych. Środki europejskie dostępne w nowej perspektywie finansowej mogą pomóc w poprawieniu tej niekorzystnej sytuacji oraz wzmocnieniu kadry naukowej. Jednocześnie zwrócono uwagę na potrzebę mobilności naukowców, również z małych ośrodków, która jest niezbędnym elementem decentralizacji polskiej nauki. Posiedzenie zakończono dyskusją na temat założeń konkursu POLONEZ dedykowanego naukowcom przyjeżdżającym z zagranicy, który będzie ogłoszony we wrześniu 2015 r.
Po zakończeniu posiedzenia Rady, obchody Dni NCN przeniosły się do Akademii Morskiej w Szczecinie, gdzie odbyły się prezentacje laureatów konkursów. Siedmioro naukowców z różnych polskich ośrodków naukowych opowiedziało o swoich badaniach, które prowadzą dzięki wsparciu NCN. Niektóre z zaprezentowanych projektów są dopiero na początku realizacji, jak projekt dr Olgi Sztatelman z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN o integracji sygnałów stresowych w roślinach czy też ks. prof. Piotra Roszaka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu o Camino de Santiago i grobie św. Jakuba. Część naukowców mogła pochwalić się spektakularnymi wynikami swoich badań. Prof. Cezary Cybulski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie prowadzący badania nad rakiem piersi opowiedział o odkrytych przez swój zespół mutacjach genów RECQL oraz PALB 2, które odpowiadają za zwiększone ryzyko wystąpienia raka piersi u ich posiadaczek, czyli ok. 60 tysięcy kobiet w Polsce. Prof. Mirosława El Fray z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie opowiedziała o badaniach nad materiałami polimerowymi posiadającymi właściwości antybakteryjne, które będą ulegać biodegradacji i mogą być wykorzystane do zwalczania infekcji lub produkcji leków.
Ważnym elementem Dni NCN były warsztaty dla pracowników jednostek naukowych, którzy na co dzień wspierają naukowców w składaniu wniosków do NCN. Warsztaty odbyły się w dwóch turach: pierwszego dnia ich gospodarzem był Uniwersytet Szczeciński, drugiego dnia warsztaty gościły w murach Akademii Sztuki w Szczecinie. Podczas sześciogodzinnych spotkań pracownicy NCN opowiadali o przygotowaniu wniosków w konkursach, zarządzaniu projektami badawczymi finansowanymi przez NCN oraz o kontroli projektów. W warsztatach wzięło udział ponad 120 osób.
Dni NCN to również spotkania dla naukowców, którzy chcieliby złożyć wnioski w konkursach przeprowadzanych przez Centrum. Spotkania prowadzą członkowie Rady NCN, którzy opowiadają o ofercie konkursowej, podpowiadają, jak wybrać konkurs najbardziej odpowiedni dla siebie, jakie warunki trzeba spełnić oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze panelu dyscyplin i konstruowaniu samego wniosku. Podczas spotkań uczestnicy pytali o nowe regulacje w konkursach NCN – przede wszystkim o to, jakie koszty można ponosić w projektach i w jaki sposób można zaplanować wynagrodzenia w projekcie. Ze względu na zmiany wprowadzone przez Radę NCN w marcu, często pytano również o ograniczenia w występowaniu z wnioskami. W ramach Dni NCN odbyły się trzy odrębne spotkania dla wnioskodawców: dla przedstawicieli nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce, nauk ścisłych i technicznych oraz nauk o życiu, odpowiednio na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego, Wydziale Elektrycznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz w rektoracie Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
Obchody Dni NCN uświetnił koncert w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w wykonaniu orkiestry, chóru i solistów Akademii Sztuki w Szczecinie pod dyrekcją prof. Ryszarda Handke, rektora Akademii Sztuki w Szczecinie.
W organizacji Dni NCN aktywnie uczestniczyły zachodniopomorskie uczelnie – Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Uniwersytet Szczeciński, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Akademia Morska w Szczecinie, Akademia Sztuki w Szczecinie oraz Politechnika Koszalińska.
W imieniu Narodowego Centrum Nauki dziękujemy za zaangażowanie w przygotowanie Dni NCN 2015 władzom oraz pracownikom działów nauki wszystkich uczelni-współorganizatorów. Szczególne podziękowania kierujemy dla Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie za inicjatywę organizacji tego wydarzenia.