Wydarzenia

Nagroda NCN 2016

12 października w krakowskich Sukiennicach odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Narodowego Centrum Nauki, wyróżnienia przyznawanego młodym uczonym za znaczące osiągnięcia naukowe dokonane w ramach badań podstawowych. W tym roku Nagrodę w obszarze ufundują firmy EDF Polska S.A. (nauki ścisłe i techniczne), Grupa Azoty S.A. (nauki humanistyczne, społeczne i o sztuce) oraz Biprostal S.A. i Koksoprojekt Sp. z o.o. (nauki o życiu).

Jak zdobyć finansowanie projektu?

Ogłaszamy nabór na warsztaty z przygotowywania wniosków o finansowanie projektów badawczych. Oferta skierowana jest do osób, które dotąd nie kierowały projektem badawczym finansowanym przez NCN, MNiSW lub KBN. Zainteresowani mogą zapisać się na jeden z sześciu planowanych terminów.

Warsztaty administracyjne

4 października odbędą się warsztaty szkoleniowe dla pracowników jednostek naukowych zaangażowanych w obsługę administracyjną projektów badawczych, staży i stypendiów NCN. Zgłoszenia przyjmowane będą do 8 września za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie NCN.

Co nowego

Przebudzenie Gwiazdy Nowej

Zespół naukowców z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego opisał w czasopiśmie „Nature” swoje odkrycie – niezwykle interesującą gwiazdę nową. Analiza stanowi przełom w interpretacji mechanizmów prowadzących do gigantycznych kataklizmów kosmicznych, jakimi są wybuchy gwiazd nowych. Projekt został sfinansowany m.in. w ramach konkursów MAESTRO, OPUS, HARMONIA oraz SYMFONIA.

Wskazówki dla realizujących projekty

Na stronie NCN pojawiły się dwa nowe działy z informacjami dla osób realizujących projekty. Pierwszy z nich poświęcony będzie zagadnieniu rzetelności badań naukowych, w drugim publikowane będą wskazówki związane z zewnętrznym audytem projektów.