KONKURSY

Ponad pół miliarda złotych do zdobycia w konkursach NCN

Czternastego września ogłosiliśmy pięć kolejnych konkursów, w tym trzy cieszące się dużą popularnością konkursy krajowe - OPUS 16, PRELUDIUM 16, SONATA 14 oraz dwa zorganizowane we współpracy bilateralnej - BEETHOVEN CLASSIC 3 (będący kontynuacją dotychczasowego konkursu BEETHOVEN) i nowość - BEETHOVEN LIFE 1. Nabór wniosków potrwa do 17 grudnia. Łączna pula do zdobycia w tej edycji to aż 530 mln zł.

Nowy konkurs sieci QuantERA

Na koniec listopada 2018 r. planowane jest ogłoszenie drugiego konkursu sieci QuantERA w obszarze technologii kwantowych. Znamy już obszary tematyczne, w ramach których można będzie składać wnioski o finansowanie projektów badawczych.

Pracę nad wnioskami czas zacząć

Formularze wniosków dla konkursów ogłoszonych 14 września - OPUS 16, PRELUDIUM 16, SONATA 14, BEETHOVEN CLASSIC 3 oraz BEETHOVEN LIFE 1 - są już dostępne w systemie ZSUN/OSF. Zachęcamy do rozpoczęcia pracy nad wnioskami.

WYDARZENIA

Nagroda NCN zostanie wręczona po raz szósty

Dziesiątego października podczas uroczystości, która odbędzie się w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach poznamy nazwiska tegorocznych laureatów Nagrody Narodowego Centrum Nauki. Wyróżnienie za znaczące osiągnięcia naukowe na polu badań podstawowych zostanie przyznane po raz szósty trzem naukowcom do 40. roku życia. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 50 tys. zł.

Wrześniowe posiedzenie Rady NCN

W dniach 5-6 września członkowie Rady NCN spotkali się w siedzibie Centrum. Głównym punktem wrześniowego posiedzenia Rady było określenie warunków przeprowadzania konkursów OPUS 16, PRELUDIUM 16, SONATA 14 oraz BEETHOVEN CLASSIC 3 i BEETHOVEN LIFE 1. W tym czasie odbyło się również posiedzenie Kapituły Nagrody NCN, która wyłoniła tegorocznych laureatów.

CO NOWEGO

NCN członkiem CEUS

Dwunastego września w Wiedniu NCN wraz z trzema innymi środkowoeuropejskimi agencjami finansującymi badania naukowe podpisało list intencyjny w sprawie utworzenia Środkowoeuropejskiego Partnerstwa Naukowego (Central European Science Partnership – CEUS). Głównym celem inicjatywy jest zacieśnienie współpracy w obszarze badań naukowych, działanie na rzecz nawiązywania kontaktów między wiodącymi badaczami i jednostkami naukowymi regionu oraz wzmacnianie głosu lokalnego środowiska na arenie europejskiej.

Uwaga na drapieżne czasopisma

W trosce o ciągłe podnoszenie jakości badań finansowanych z naszych środków zwracamy uwagę na zjawisko „drapieżnych czasopism” (tzw. predatory journals), które przedkładają swój zysk ponad etykę badań naukowych i zasady publikowania wyników, często kosztem rzetelnego procesu recenzyjnego. Zachęcamy do zapoznania się z listem dyrektora NCN w tej sprawie.

Stypendia na pobyt badawczy we Francji

Instytut Francuski w Polsce zaprasza polskich naukowców do ubiegania się o stypendia Rządu Francuskiego na pobyt badawczy we Francji trwający od 1 do 3 miesięcy. Oferta skierowana jest do badaczy ze stopniem naukowym doktora uzyskanym nie wcześniej niż 10 lat temu, pracujących w polskiej instytucji naukowej, którzy chcą prowadzić badania we Francji i nawiązać współpracę z francuskimi naukowcami. Wnioski można składać do 2 listopada.

PUBLIKACJE

Dyrektor NCN o otwartym dostępie

W serwisie Polskiej Agencji Prasowej Nauka i Zdrowie ukazał się artykuł na temat otwartego dostępu do wyników badań naukowych, w którym prof. Zbigniew Błocki, dyrektor NCN, wypowiada się szeroko na temat tzw. Planu S. Inicjatywa zakłada opublikowanie w otwartym dostępie wszystkich wyników badań realizowanych za publiczne pieniądze.