KONKURSY

Konkurs MINIATURA 2 rozstrzygnięty

Dziewiątego kwietnia opublikowaliśmy ostatnie dwie listy rankingowe konkursu MINIATURA 2. Do grona jego laureatów dołączyło 81 naukowców, którzy na realizację działań naukowych otrzymają łącznie niemal 2,96 mln zł. Gratulujemy!

Wyniki konkursu TANGO 3

22 projekty nagrodziło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w rozstrzygniętym niedawno konkursie TANGO 3 zorganizowanym w ramach współpracy z NCN. Założeniem konkursu jest wsparcie działań dotyczących praktycznego wykorzystania wyników badań podstawowych.

SHENG 1: 36,4 mln zł na polsko-chińskie projekty badawcze

Znamy wyniki pierwszej odsłony konkursu SHENG na polsko-chińskie projekty badawcze. Na realizację projektów zostanie przeznaczone prawie 36,4 mln zł. W ramach konkursu wnioskodawcy mieli szansę pozyskać środki na polsko-chińskie badania podstawowe w obszarze nauk o życiu, nauk ścisłych i technicznych oraz w wybranych dyscyplinach nauk społecznych. Zapraszamy do zapoznania się z listami rankingowymi.

ETIUDA, SONATINA, UWERTURA – terminy rozmów kwalifikacyjnych

Rozmowy kwalifikacyjne na drugim etapie oceny w konkursach ETIUDA 7, UWERTURA 3, SONATINA 3 odbędą się w czerwcu i w lipcu w siedzibie NCN przy ul. Twardowskiego 16 w Krakowie. Zaprosimy na nie kandydatów, którzy pomyślnie przejdą pierwszy etap oceny merytorycznej. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym harmonogramem.

Poszerzona formuła konkursu OPUS

Po analizie oferty konkursowej Rada NCN podjęła decyzję o wzbogaceniu konkursu OPUS o elementy charakterystyczne dla konkursu HARMONIA. W związku z tym od wrześniowej edycji tego konkursu naukowcy, niezależnie od etapu kariery naukowej, będą mogli również starać się o wsparcie finansowe badań realizowanych we współpracy międzynarodowej.

WYDARZENIA

Dni NCN w Łodzi już wkrótce

W dniach 15 i 16 maja w Łodzi odbędzie się siódma edycja Dni Narodowego Centrum Nauki. W tym roku gospodarzem wydarzenia jest Uniwersytet Łódzki, a w gronie współorganizatorów znalazły się inne łódzkie uczelnie i instytuty PAN. W programie wydarzenia m.in. panele dyskusyjne na temat otwartej nauki i ewaluacji wniosków w NCN, spotkanie informacyjne na temat konkursów międzynarodowych, a także warsztaty dla pracowników administracyjnych, wnioskodawców oraz naukowców zainteresowanych zagadnieniem rzetelności naukowej. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem wydarzenia.

Wicepremier Jarosław Gowin w NCN

Osiemnastego kwietnia w naszej siedzibie odbyło się spotkanie dyrekcji i kierownictwa Rady NCN z wicepremierem, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem. Rozmawiano o kierunkach rozwoju oferty konkursowej Centrum w kontekście założeń tzw. Konstytucji dla Nauki, a w szczególności o możliwościach finansowego wsparcia najlepszych doktorantów przez Narodowe Centrum Nauki.

CO NOWEGO

Centrum Łukasiewicz oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz w konkursach NCN

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 21 lutego 2019 r. o Sieci Badawczej Łukasiewicz, do katalogu podmiotów, które mogą składać wnioski w konkursach Narodowego Centrum Nauki dołączono Centrum Łukasiewicz oraz instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Otwarty dostęp do danych naukowych w projektach NCN

Dyrektor NCN, prof. Zbigniew Błocki zabrał głos w kwestii otwartego dostępu do danych wytworzonych lub wykorzystanych w ramach realizacji projektów finansowanych przez Centrum. Zachęcamy do zapoznania się z pismem dyrektora na ten temat.

PUBLIKACJE

Czy wykształcenie muzyczne pomaga w rozpoznawaniu dźwięków środowiska naturalnego

Dr hab. Andrzej Miśkiewicz z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina zbadał, czy muzycy posiadają lepsze dyspozycje słuchowe niż niemuzycy w odbiorze dźwięków środowiska naturalnego. W ramach projektu sfinansowanego w konkursie OPUS 6 przeprowadzono badania dokładności identyfikacji źródeł dźwięków naturalnych odtwarzanych z różną głośnością w różnych sceneriach akustycznych oraz pomiary szybkości rozpoznawania źródeł dźwięku. Wyniki wskazują, że muzycy nie przewyższają niemuzyków w dokładności ani w szybkości rozpoznawania dźwięków środowiska naturalnego. Zachęcamy do zapoznania się z opisem projektu na naszej stronie.