Podczas spotkania naukowcy pracujący w bydgoskich jednostkach naukowych zaprezentują prowadzone przez siebie badania oraz opowiedzą o przebytej drodze naukowej.
Dr hab. Jakub Lipski, prof. UKW
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
O korzyściach płynących z działań bezużytecznych. Perspektywa humanisty
Dr hab. Jakub Lipski opowie o swoich projektach dotyczących XVIII-wiecznej literatury brytyjskiej: Poetyka ciała w robinsonadzie anglojęzycznej (SONATA), Interartystyczne konteksty rozwoju wczesnej powieści brytyjskiej (OPUS) oraz o projekcie POLONEZ BIS STERNEWS: Sieci recepcji w osiemnastowiecznych gazetach i magazynach (POLONEZ BIS pod kierunkiem dr Mary-Celine Newbould – w którym pełni rolę mentora). Badania te realizowane były i są w międzynarodowych zespołach, a ich wyniki opublikowane zostały w wiodących czasopismach i wydawnictwach naukowych (m.in. Edinburgh University Press, Routledge, Brill). Referując przebieg prac badawczych – od pomysłu, poprzez otrzymanie grantu, aż po publikację – laureat podkreśli kluczową rolę działań powszechnie uznawanych za bezużyteczne.
Dr hab. Jakub Lipski studiował filologię angielską, kulturoznawstwo i historię sztuki. Jest profesorem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, gdzie kieruje Katedrą Literatur Anglojęzycznych. Prowadzi interdyscyplinarne badania humanistyczne poświęcone polskiej i brytyjskiej literaturze tzw. długiego wieku osiemnastego. Otrzymał granty Uniwersytetu w Yale (The Lewis Walpole Travel Grant), Uniwersytetu w Moguncji (Schwerpunkt Polen), Komisji Europejskiej (RISE-Horyzont 2020) oraz Narodowego Centrum Nauki (MINIATURA, SONATA, OPUS). Stypendysta i laureat nagród naukowych Prezydenta Miasta Bydgoszczy oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Autor monografii: In Quest of the Self: Masquerade and Travel in the Eighteenth-Century Novel (Rodopi, 2014), Painting the Novel: Pictorial Discourse in Eighteenth-Century English Fiction (Routledge, 2018), Re-Reading the Eighteenth-Century Novel: Studies in Reception (Routledge, 2021), Castaway Bodies in the Eighteenth-Century English Robinsonade (Brill, 2024).
Dr hab. Barbara Bojko, prof. UMK
Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
Makropotencjał mikroekstrakcji – nowe spojrzenie na diagnostykę kliniczną i badania biomedyczne
W trakcie wykładu przedstawiona zostanie technika zwana mikroekstrakcją do fazy stałej oraz zastosowanie opracowanych na jej podstawie protokołów w badaniach nowotworów mózgu i ocenie jakości graftów narządów w okresie okołotransplantacyjnym. Unikatowość metody polega na jej minimalnej inwazyjności i prostocie użytkowania pozwalających na bezpośrednią analizę materiału biologicznego, w tym badań in vivo (bez fizycznego poboru i preparatyki tkanek). Ponadto, cechy mikroekstrakcji doskonale wpisują się w zasady zielonej chemii, co stwarza ogromne możliwości w jej wykorzystaniu do rutynowych oznaczeń w ramach obecnie wprowadzanych regulacji. Tłem części merytorycznej prelekcji będzie pokazanie ewolucji opisanych badań od momentu przeniesienia pomysłu do Polski i stworzenia możliwości jego realizacji w Collegium Medicum UMK do kilkuośrodkowej, międzynarodowej współpracy nad poszerzaniem diagnostycznego portfolio i nowymi aplikacjami klinicznymi w ramach kolejnych grantów Narodowego Centrum Nauki.
Dr hab. Barbara Bojko, prof. UMK studiowała medycynę laboratoryjną na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach, gdzie w 2001 roku uzyskała tytuł magistra analityki medycznej, a w 2005 roku stopień doktora nauk farmaceutycznych ze specjalizacją w biochemii farmaceutycznej. W tym samym roku została adiunktem na tej samej uczelni. W latach 2009-2015 pracowała w University of Waterloo (Kanada). W 2014 roku otrzymała habilitację w dyscyplinie nauk farmaceutycznych w zakresie chemii analitycznej na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Od 2013 roku związana jest z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie stworzyła swój zespół badawczy, a w 2019 została awansowana na stanowisko profesora uniwersytetu. Dodatkowo kontynuuje współpracę z University of Waterloo jako Adjunct Professor. Jest członkiem Zespołu Chromatografii i Technik Pokrewnych Komitetu Chemii Analitycznej PAN oraz Rady Naukowej Centrum Doskonałości „W stronę Medycyny Personalizowanej” UMK. Była także jednym ze współzałożycieli Polskiego Towarzystwa Metabolomicznego. Jej badania skupiają się głównie na wprowadzaniu nowych rozwiązań analitycznych opartych na technikach mikroekstrakcji, mikrosamplingu i spektrometrii mas do diagnostyki klinicznej i badań z zakresu nauk farmaceutycznych. Opracowywanie opisanych rozwiązań przy równoczesnej bliskiej współpracy z klinicystami i sektorem gospodarczym ma wspomóc wprowadzanie bardziej zrównoważonych i „zielonych” metod do diagnostyki laboratoryjnej i badań biomedycznych. Kierownik i opiekun grantów z NCN, NCBR, promotor prac magisterskich i doktorskich, autor ponad 130 publikacji naukowych.
Prof. dr hab. n. med. Marek Harat
Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich
Gorące problemy badawcze w neurochirurgii: głęboka stymulacja mózgu i poprawa wyników leczenia glejaków. Doświadczenia własne
Absolwent wydziału lekarskiego Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi z 1983 roku. Specjalizację z neurochirurgii uzyskał w 1990 roku. Tytuł doktora nauk medycznych uzyskał w 1988 roku, tytuł doktora habilitowanego w 1997 roku, a tytuł profesora w 2002 roku. Pracował w latach 1985-1994 w Klinice Neurochirurgii Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi pod kierunkiem prof. Andrzeja Radka. Od 1994 roku prowadził Klinikę Neurochirurgii w 10 Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Bydgoszczy. W latach 2004-2022 pracował na Wydziale Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie jest konsultantem klinicznym w Klinice Neurochirurgii w Bydgoszczy oraz w Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Zatrudniony jest jako Profesor od 2023 roku na Wydziale Lekarskim Politechniki Bydgoskiej im. J. J. Śniadeckich. Jest autorem wielu pionierskich operacji, stosowanych między innymi w leczeniu choroby Parkinsona, zespołu obsesyjno- kompulsywnego, depresji, zaburzeń łaknienia z patologiczną otyłością, mózgowego porażenia dziecięcego oraz zaburzeń zachowań z agresją i autodestrukcją.