prof. dr hab. Justyna Chodkowska-Miszczuk
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej
Pracuje na stanowisku profesora na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, jest także członkinią Uniwersyteckiego Centrum Doskonałości IMSErt: Interacting Minds, Societies, Environments, w zespole PSE: People, Space, and Environment. Stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk społecznych, dyscyplina geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna został nadany przez Radę Naukową Dyscypliny Geografia Społeczno-Ekonomiczna i Gospodarka Przestrzenna Uniwersytetu Warszawskiego.
Jej badania naukowe koncentrują się na: społeczno-przestrzennych aspektach transformacji energetycznej, odnawialnych źródłach energii, biogazie, zrównoważonym rozwoju, koncepcjach smart i resilience, rozwoju lokalnym, zakorzenieniu, miejskiej mobilności, adaptacji do zmiany klimatu, polityki energetycznej, świadomości ekologicznej, bioróżnorodności, sprawiedliwej transformacji. Jest autorką i współautorką ponad 100 prac naukowych: monografii i artykułów, w tym opublikowanych w renomowanych czasopismach naukowych: Renewable and Sustainable Energy Reviews, Energy Research & Social Sciences, Land Use Policy, The Anthropocene Review i in.
Realizuje liczne projekty badawcze, głównie w zespołach międzynarodowych, których jest liderką i inicjatorką. Współpracuje z naukowcami z europejskich ośrodków uniwersyteckich: Wielkiej Brytanii, Czech, Słowacji, Szwecji, Niderlandów i innych. Kierowała międzynarodowym projektem badawczym dotyczącym funkcjonowania nowych przedsiębiorstw energetycznych w systemach lokalnych w świetle koncepcji zakorzenienia. Była członkinią międzynarodowej grupy roboczej Energy SHIFTS RENEWABLES Horizon 2020, która pracowała nad społecznymi aspektami transformacji energetycznej. Raport końcowy został pomyślnie przedłożony Komisji Europejskiej.
Bierze czynny udział w najważniejszych międzynarodowych konferencjach naukowych, m.in.: American Association of Geographers Annual Meeting, Royal Geographical Society – Institute of British Geographers Annual International Conference, Regional Studies Association Annual Conference, EU Cohesion Policy Conference i in. Jest zapraszana w roli mówców i panelistów do udziału w licznych spotkaniach i konferencjach. Jest regularną recenzentką artykułów nadsyłanych do publikacji w czasopismach naukowych, głównie prestiżowych, międzynarodowych. Od dekady pełni funkcję subject editor w czasopiśmie „Bulletin of Geography. Socio-economic Series”. Ma także doświadczenie w dzieleniu się wiedzą – regularnie realizuje warsztaty dla uczniów i nauczycieli różnych typów szkół. Jej praca była wielokrotnie doceniana i nagradzana.
ORCID PUBLONS Research Gate Google Scholar