Kod CSS i JS

dr hab. Marta Bucholc

Uniwersytet Warszawski

Instytut Socjologii

 

Marta Bucholc jest profesorką socjologii w Instytucie Socjologii Uniwersytetu  Warszawskiego. Habilitowała się w dziedzinie socjologii na Uniwersytecie Warszawskim w 2014 r., po uzyskaniu stopnia doktora socjologii (2006 r.) oraz tytułów magistra socjologii (2000 r.), filozofii (2003 r.) i prawa (2004 r.). Posiada również D.E.S.S. w dziedzinie prawa spółek uzyskany na Université de Poitiers (2004).

W latach 2015-2020 pracowała jako profesorka badawcza (Forschungsprofessorin) na Uniwersytecie w Bonn, a w latach 2006-2021 była adiunktką w dziedzinie socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Pełniła funkcję koordynatorki ds. nauk społecznych w Collegium Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego (2012-2015), zastępczyni dyrektora ds. studenckich w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego (2008-2010) oraz kierowniczki studiów podyplomowych w zakresie ewaluacji europejskich programów społecznych (2007-2008).

Marta Bucholc uczestniczyła w wielu międzynarodowych projektach badawczych. Jest kierowniczką projektu ERC Consolidator "Abortion Figurations: Using Human Rights to Change Abortion Law" (2022-2027), którego budżet wynosi 1 999 000 EUR. Kieruje finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki projektem SONATA BIS "Kształtowanie się habitusu narodowego a proces cywilizacyjny w Polsce po 1989 roku: Podejście figuracyjne" (2020-2025); w przeszłości otrzymała granty NCN SONATA i OPUS. Pełni również funkcję kierowniczki polskiego zespołu w konsorcjalnym projekcie Fundacji Volkswagena "Towards Illiberal Constitutionalism in East Central Europe: Historical Analysis, Comparative and Transnation al Perspectives" (2021-2025). Od 2023 r. jest zastępczynią lidera grupy roboczej w projekcie COST CA22121 "Rising Nationalisms, Shifting Geopolitics, and the Future of European Higher Education/Research Openness".

Marta Bucholc jest członkinią Rady Narodowego Centrum Nauki od grudnia 2024 r. Należy także do Rady Doradczej Research Center for the History of Transformations (RECET) na Uniwersytecie Wiedeńskim. Jest również Fellow Fundacji Norberta Eliasa, odbyła staże i profesury wizytujące w instytucjach takich jak University of Cambridge, Selwyn College; UC Louvain Saint-Louis Bruxelles; Uniwersytet w Grazu; Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu oraz Käte Hamburger Kolleg, Uniwersytet w Bonn. Od 2022 r. jest Distinguished

Fellow w Center for Advanced Studies in the Humanities and Social Sciences/Kolleg-

Forschungsgruppe (KFG) "Universalism and Particularism in European Contemporary

History" na Uniwersytecie w Monachium.

Prof. Bucholc pełniła liczne role w radach redakcyjnych i doradczych radach naukowych wydawnictw, w tym w serii "Brill Theory Workshop" oraz czasopism akademickich, w tym Journal of Law and Society, Studia Socjologiczne i Zeitschrift für Rechtssoziologie.

Była recenzentką i ekspertką agencji finansujących badania naukowe, w tym Narodowego

Centrum Nauki, Szwajcarskiej Narodowej Fundacji Nauki, Niemiecko-Izraelskiej Fundacji

Badań Naukowych i Rozwoju, Fundacji Volkswagena i Fundación "la Caixa".

Jest promotorką i recenzentką prac dyplomowych i doktorskich na Uniwersytetach w Warszawie, Toruniu, Aarhus, Bonn i Amsterdamie, na UC Louvain, w Centre national de la recherche scientifique w Paryżu, w Szkole Nauk Społecznych Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, a także w Międzynarodowym Instytucie Socjologii Prawa w Oñati.

Zainteresowania badawcze Marty Bucholc obejmują socjologię prawa, teorię socjologiczną, prawa człowieka i socjologię wiedzy. Jej prace cechuje interdyscyplinarność i podejście porównawcze. Jej ostatnie publikacje obejmują:

  • Marta Bucholc, "Legal Governance of Abortion: Interdependencies and Centrifugal Forces in the Global Figuration of Human Rights", Historical Social Research 49.2/2024: 133-155.
  • Anna Przybylska, Marta Bucholc, Shin Mazur "Freedom of Discussion Versus Predetermined Future in Deliberation Processes", American Behavioral Scientist 1/2022: 1-22.
  • “Historical Sociology of Law”, w: The Palgrave Handbook of the History of Human Sciences, ed. D. McCallum, Palgrave Macmillan 2022, s. 561–576.