pt., 08/09/2023 - 13:00
Kod CSS i JS

Prof. Krzysztof Wojciechowski z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie został kolejnym laureatem konkursu Weave-UNISONO (edycja 2022). We współpracy z partnerami z Niemiec naukowiec przeprowadzi badania nad materiałami termoelektrycznymi pod kątem potencjalnego zastosowania w energetyce. Projekt otrzymał finansowanie w wysokości ponad 2,3 mln zł.

Kierownik projektu zwraca uwagę na to, że globalne zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska i wzrost kosztów energii należą do najważniejszych problemów, przed którymi stoją współczesne społeczeństwa. W projekcie wraz z partnerami z Niemiec będzie pracować nad rozwiązaniami umożliwiającymi zapewnienie bardziej efektywnej produkcji energii elektrycznej. Naukowcy skupią się na termoelektrycznej konwersji energii (TE), która wciąż wymaga opracowania szczegółowych rozwiązań, umożliwiających w przyszłości tańszą produkcję masową urządzeń wykorzystujących tę technologię. Celem projektu pt. Inżynieria entropowa oraz optymalizacja złącz w materiałach do efektywnej termoelektrycznej konwersji energii jest opracowanie materiałów termoelektrycznych o wysokiej sprawności do zastosowania w tanich i ekologicznych przetwornikach energii. Przy realizacji tych badań polscy naukowcy będą współpracować z zespołami Johannesa de Boor z German Aerospace Center oraz Wolfganga Mertina z Universität Duisburg-Essen.

Agencją wiodącą oceniającą wniosek była niemiecka Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG).

Weave-UNISONO

Konkurs Weave-UNISONO to efekt wielostronnej współpracy między instytucjami finansującymi badania naukowe, skupionymi w stowarzyszeniu Science Europe. Został ogłoszony w celu uproszczenia procedur składania i selekcji projektów badawczych we wszystkich dyscyplinach nauki, angażujących badaczy z dwóch lub trzech krajów europejskich.

Wyłanianie laureatów opiera się na procedurze agencji wiodącej – Lead Agency Procedure (LAP), w myśl której tylko jedna z instytucji partnerskich odpowiedzialna jest za pełną ocenę merytoryczną wniosku, pozostali partnerzy akceptują wyniki tej oceny.

W ramach programu Weave partnerskie zespoły badawcze składają wnioski o finansowanie równolegle do agencji wiodącej oraz do właściwych dla siebie instytucji uczestniczących w programie. Wspólny projekt musi zawierać spójne plany badań, wyraźnie ukazujące wartość dodaną współpracy międzynarodowej.

Konkurs Weave-UNISONO jest otwarty w trybie ciągłym. Zachęcamy zespoły pragnące podjąć współpracę z partnerami z Austrii, Czech, Słowenii, Szwajcarii, Niemiec, Luksemburga oraz Belgii-Flandrii do zapoznania się z treścią ogłoszenia konkursowego i składania wniosków.