– Ponad połowę wszystkich środków skierowaliśmy do młodych badaczy. Dajemy im w bardzo zhierarchizowanym polskim systemie pewien oddech wolności, samodzielności poprzez możliwość budowania własnego zespołu, niezależnie od czynników i uwarunkowań, które zastali i które nie są łatwe do przezwyciężenia. To ogromna wartość naszej instytucji, której nie wolno zmarnować – mówi prof. Zbigniew Błocki, p.o. dyrektor NCN w rozmowie z „Forum Akademickim”. Wywiad ukazał się 12 września w wersji elektronicznej czasopisma.
Rozmowa przeprowadzona przez Mariusza Karwowskiego dotyczy m.in. relacji NCN i Ministerstwa Edukacji i Nauki. – Takich ataków, jakich doświadczamy w ostatnim czasie, nigdy wcześniej nie było. Pan minister w publicznych wypowiedziach krytykuje NCN, zapowiada zmiany w funkcjonowaniu agencji, a na początku sierpnia nawet wspomniał, że jesienią NCN ma być zlikwidowany. (…) Co ciekawe, odnosząc się pisemnie pod koniec sierpnia do sprawozdania z naszej działalności, minister przyznał, że NCN właściwie wykonuje swoje zadania i realizuje cele polityki naukowej – mówi prof. Zbigniew Błocki.
Redaktor pyta także m.in. o kwestię powołania nowego dyrektora NCN. Przypomnijmy, że w lutym Rada NCN podjęła uchwałę o przedstawieniu ministrowi na to stanowisko kandydatury prof. Krzysztofa Jóźwiaka, Druga kadencja prof. Błockiego skończyła się na początku marca i od tego czasu jest p.o. dyrektorem.
– Proponowaliśmy zorganizowanie spotkania – u nas lub w siedzibie MEiN – w trakcie którego moglibyśmy omówić różne kwestie dotyczące agencji, w tym sprawę powołania dyrektora i zwiększenia naszego budżetu. Takie propozycje rozmowy wysyłaliśmy zresztą już wcześniej, ale minister od wielu miesięcy na nasze apele nie odpowiada. Mamy bardzo ograniczone pole działania – mówi szef agencji.
W wywiadzie poruszono również wiele aspektów funkcjonowania agencji, takich jak ocena wniosków, polityka Open Access, modyfikacje w programach, komunikacja ze środowiskiem naukowym i pryncypia działalności NCN.
– W ostatnim czasie (…) naszą energię musimy ciągle wydatkować na to, by utrzymać niezależność instytucji. Sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, narzuca pewną narrację z naszej strony, ale zdaję sobie sprawę z tego, że taka instytucja jak nasza musi ewoluować. (…) Myślę np. o reformie systemu ewaluacji czy innym, szerszym spojrzeniu na dorobek naukowców. Nie uważam, że powinno się oceniać dorobek tylko i wyłącznie poprzez publikacje, są jeszcze inne osiągnięcia, które mogłyby być brane pod uwagę. NCN blisko współpracuje z podobnymi agencjami zagranicą, obserwujemy, co się u nich dzieje, uczestniczymy aktywnie w dyskusjach i staramy się dostosowywać do zmieniającego się świata. To, czego bym za wszelką cenę bronił, to utrzymanie w centrum naszego działania jakości uprawianej nauki – dodaje.
Pełna treść rozmowy z prof. Z. Błockim dostępna jest w wydaniu elektronicznym „Forum Akademickiego”.
NCN od początku działalności wspiera badaczki i badaczy na różnych etapach kariery. W latach 2011-2022 sfinansowaliśmy niemal 28 tys. projektów na łączną kwotę ponad 14 mld zł. Z naszego finansowania skorzystało ponad 20 tys. naukowców. Więcej informacji na ten temat wsparcia dla naukowców prezentujemy w zakładce Fakty i liczby.