– Trzonem naszej misji jest finansowanie najlepszych badań podstawowych – tylko tyle i aż tyle (…) Dobrze by było, gdyby politycy dostrzegli wagę NCN w systemie finansowania badań – mówi prof. Robert Hasterok, przewodniczący Rady Narodowego Centrum Nauki w wywiadzie udzielonym „Forum Akademickiemu”. Naukowiec podsumowuje minione 12 miesięcy i mówi o planach Rady na przyszłość.
Prof. Hasterok jest przewodniczącym Rady od grudnia 2022 roku. Pierwszy rok pełnienia przez niego tej funkcji to jednocześnie najbardziej gorący czas w debacie o finansowaniu nauki w Polsce. Trudna sytuacja polityczna i budżetowa Narodowego Centrum Nauki od dawna wpływa na krajobraz badawczy w Polsce. Rok 2023 był w tym względzie wyjątkowy, w negatywnym tego słowa znaczeniu, Ministerstwo Edukacji i Nauki wprost sygnalizowało zamiar likwidacji NCN. Z powodu zamrożonego budżetu NCN wskaźnik sukcesu w rozstrzygniętych ostatnio konkursach wyniósł: w OPUS – 8,06%, a PRELUDIUM – 10,73%. Centrum sfinansowało w tej edycji najmniejszą liczbę projektów w swojej historii.
– Tak bezprecedensowych nacisków politycznych na NCN nie było nigdy wcześniej i mam nadzieję, że nie będzie też nigdy w przyszłości. Jedną z największych wartości, jakie przyświecają nam w działaniu, jest niezależność. I muszę podkreślić, że ze wszystkich rządowych agencji grantowych w Polsce tylko nam udało się ją do końca zachować – podkreśla prof. Hasterok. Dodaje, że udało się to dzięki bezprecedensowemu wsparciu środowiska. Jednocześnie zwraca uwagę, że dyrekcja i Rada Centrum dążą do jak najszybszego spotkania z ministrem nauki, aby zapoznać go ze stanem finansowania grantowego badań podstawowych w Polsce i przekonać do zwiększenia budżetu NCN. – W przeciwnym razie, w nieodległym czasie, czeka nas całkowita zapaść – konkluduje.
Przewodniczący Rady w wywiadzie odniósł się m.in. do pytania o to, czy Rada NCN szykuje się na sytuację, w której nie uda się osiągnąć wzrostu budżetu NCN w 2024 roku, m.in. czy rozważa zamykanie konkursów lub wprowadzanie dodatkowych ograniczeń w występowaniu o granty. – Systematycznie robimy przegląd oferty, zastanawiamy się, czy wszystko się sprawdza, trafia w oczekiwania środowiska. Na razie o zamykaniu konkursów ze względów finansowych nie ma mowy – podkreśla.
Prof. Hasterok w trakcie rozmowy podsumowuje również przebieg prac Rady NCN w ciągu ostatniego roku. – Przez pierwsze miesiące pracowaliśmy w bardzo trudnych warunkach, ale dziś – z perspektywy roku – mogę powiedzieć, że obie połówki Rady (red. nowi i kontynuujący pracę członkowie) w dużym stopniu się dotarły. Znajduje to odzwierciedlenie nie tylko w tym, że podjęliśmy w tym roku już 117 uchwał, ale także działamy coraz bardziej spokojnie i merytorycznie. Myślę, że przyszły rok, ostatni w tym składzie, powinien być łatwiejszy, a nawet pokuszę się o stwierdzenie, że bardziej twórczy niż poprzedni – komentuje.
Mówiąc o kwestiach istotnych dla funkcjonowania NCN oraz Rady Centrum w 2024 roku wymienia przede wszystkim wolność od jakichkolwiek nacisków i kluczy politycznych. – Priorytet powinna mieć zasada finansowania przede wszystkim jak najlepszej działalności badawczej – podkreśla. W planie jest rozwijanie oferty konkursowej, we współpracy ze środowiskiem naukowym, co byłoby tym bardziej możliwe dzięki zwiększeniu budżetu NCN. Wśród nowości, nad którymi pracuje Rada są m.in. mentoring w MINIATURZE oraz nowe programy współpracy polsko-amerykańskiej.
Cały wywiad do przeczytania na stronie „Forum Akademickiego”. Wywiad przeprowadził Mariusz Karwowski.
O konieczności zwiększenia finansowania NCN mówił ostatnio także prof. Krzysztof Jóźwiak, dyrektor NCN w wywiadzie udzielonym „Forum Akademickiemu”, a także w podcaście NCN