Badaczki i badacze z Łodzi, Warszawy oraz Wrocławia we współpracy z zagranicznymi zespołami zrealizują projekty naukowe dzięki finansowaniu w wysokości niemal 2,9 mln zł w konkursie Weave-UNISONO. Przeprowadzą badania dotyczące filozoficznej koncepcji woli, nowych strategii terapii agresywnych chłoniaków oraz źrodeł elektronów z emisją polową.
Dr hab. Monika Michałowska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi we współpracy z dr Edit Lukács z Uniwersytetu Wiedeńskiego przyjrzy się koncepcji woli Roberta Halifaxa, filozofa i teologa pracującego w XIV wieku na Uniwersytecie w Oxfordzie. Znaczący rozwój logiki i fizyki na tym uniwersytecie w latach 30. XIV wieku wyznaczył drogę dla nowego podejścia do teorii ruchu i koncepcji woli. Naukowczynie w swoim projekcie sprawdzą, jaki był wpływ koncepcji Roberta Halifaxa na piętnastowieczny woluntaryzm wiedeński.
Projekt prof. Michałowskiej otrzymał finansowanie w edycji 2024 konkursu Weave-UNISONO. Do grona laureatów edycji 2023 dołączyły z kolei dwa polskie zespoły.
Poszukiwanie strategii zwiększenia skuteczności komórek NK w terapii agresywnych chłoniaków B-komórkowych to tytuł projektu, który zrealizuje polski zespół pod przewodnictwem dr Małgorzaty Bobrowicz z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. Mirosława Mossakowskiego Polskiej Akademii Nauk. Kierownikiem badań po stronie niemieckiej jest prof. Carsten Watzl z Uniwersytetu Technicznego w Dortmundzie. Celem projektu jest zbadanie mechanizmów prowadzących do nieskuteczności immunoterapii komórkowych w komórkach DLBCL – najczęściej występującego rodzaju chłoniaka. Standardowe terapie antynowotworowe (leczenie rytuksymabem) prowadzą do wyleczenia u 50% pacjentów. U pozostałej części chorych dochodzi do wykształcenia mechanizmów oporności na stosowane leczenie. Obecnie najbardziej obiecującą formą terapii w ich przypadku jest immunoterapia komórkowa. Wymaga ona jednak dopracowania i tym właśnie zajmą się naukowcy uczestniczący w projekcie. Wyniki badań pozwolą zaproponować nowe skuteczne terapie u pacjentów z DLBCL.
Dr inż. Michał Krysztof z Politechniki Wrocławskiej poprowadzi badania polskiej grupy badawczej w projekcie Analiza zintegrowanych źródeł elektronów z emisją polową. Badania zostaną zrealizowane we współpracy trójstronnej z zespołami z Czech i Niemiec pod kierownictwem dr inż. Alexandra Knápka z czeskiego instytutu Ústav přístrojové techniky AV ČR oraz prof. Ruperta Schreinera z Ostbayerische Technische Hochschule w Regensburgu. Projekt jest przedsięwzięciem, które skupia się na opracowaniu innowacyjnych metod eksperymentalnych i procedur pomiarowych mających na celu wykrywanie elektronów z matryc emiterów wykorzystujących emisję polową oraz pojedynczych źródeł elektronów. Zaplanowane badania mają na celu zrozumienie, w jaki sposób różne miejsca emisji na powierzchni katody oddziałują ze sobą oraz z gazem resztkowym podczas pracy w próżni. Projekt wpisuje się w nurt badań eksplorujących możliwości wykorzystania wiązki elektronowej w rozwoju wielu dziedzin nauki oraz techniki.
Wnioski były oceniane przez agencje partnerskie w programie Weave-UNISONO: niemiecką agencję Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG) w przypadku projektów dr Bobrowicz i dra Krysztofa oraz austriacką agencję Austrian Science Fund (FWF) w przypadku projektu prof. Michałowskiej. Narodowe Centrum Nauki oraz czeska agencja Czech Science Foundation (GAČR) w przypadku trójstronnego projektu polsko-czesko-niemieckiego zaakceptowały wyniki tej oceny w ramach współpracy w programie Weave.
Listy rankingowe Weave – UNISONO
Listy nr 15/2023, 16/2023 i 3/2024 Weave-UNISONO (.pdf)
Weave-UNISONO i procedura agencji wiodącej
Konkurs Weave-UNISONO to efekt wielostronnej współpracy między instytucjami finansującymi badania naukowe, skupionymi w stowarzyszeniu Science Europe. Został ogłoszony w celu uproszczenia procedur składnia i selekcji projektów badawczych we wszystkich dyscyplinach nauki, angażujących badaczy z dwóch lub trzech krajów europejskich.
Wyłanianie laureatów opiera się na procedurze agencji wiodącej – Lead Agency Procedure (LAP), w myśl której tylko jedna z instytucji partnerskich odpowiedzialna jest za pełną ocenę merytoryczną wniosku, a pozostali partnerzy akceptują wyniki tej oceny.
W ramach programu Weave partnerskie zespoły badawcze składają wnioski o finansowanie równolegle do lead agency oraz do właściwych dla siebie instytucji w programie. Wspólny projekt musi zawierać spójne plany badawcze, wyraźnie ukazujące wartość dodaną współpracy międzynarodowej.
Konkurs Weave-UNISONO jest otwarty w trybie ciągłym. Zachęcamy zespoły pragnące współpracować z partnerami z Austrii, Czech, Słowenii, Szwajcarii, Niemiec, Luksemburga i Belgii-Flandrii do zapoznania się z treścią ogłoszenia konkursowego i składania wniosków.