śr., 18/12/2024 - 10:00
Kod CSS i JS

Dr Anna Kula-Pacurar z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie we współpracy z naukowcami z Sieci Badawczej Łukasiewicz – PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii oraz belgijskiego KU Leuven zrealizuje projekt badawczy dotyczący leczenia zakażenia HIV, dzięki finansowaniu z programu Weave.

W kierunku funkcjonalnego wyleczenia zakażenia HIV to tytuł projektu, który zrealizują polscy naukowcy z UJ pod kierownictwem dr Kuli-Pacurar,  wraz z zespołem pod kierownictwem dra Heng-Chang Chen z Sieci Badawczej Łukasiewicz – PORT oraz z badaczami z belgijskiego KU Leuven pod kierownictwem prof. Zegera Debysera. Całkowita wartość finansowania prac zaplanowanych w polskich jednostkach wynosi prawie 3,5 mln zł.

Obecnie dostępne metody leczenia zakażeń HIV-1 poprawiają stan pacjentów, wydłużają ich  życie, ale nie są w stanie doprowadzić do całkowitego wyleczenia. Każdy z partnerów projektu finansowanego w ramach programu Weave ma na swoim koncie opracowane już metody oddziaływania na wirusa HIV-1 lub zakażone nim komórki. Połączenie ich wiedzy i doświadczenia pozwoli na podjęcie ambitnego wyzwania opracowania innowacyjnych strategii funkcjonalnego wyleczenia HIV.

Wniosek był oceniany przez flamandzką agencję Research Foundation Flanders (FWO), a Narodowe Centrum Nauki zaakceptowało wyniki tej oceny w ramach współpracy w programie Weave. Jest to pierwszy wniosek rekomendowany do finansowania przez FWO jako agencję wiodącą.

Lista rankingowa Weave-UNISONO

Konkurs Weave-UNISONO to efekt wielostronnej współpracy między instytucjami finansującymi badania naukowe, skupionymi w stowarzyszeniu Science Europe. Został ogłoszony w celu uproszczenia procedur składania i selekcji projektów badawczych we wszystkich dyscyplinach nauki, angażujących badaczy z dwóch lub trzech krajów europejskich.

Wyłanianie laureatów opiera się na procedurze agencji wiodącej – Lead Agency Procedure (LAP), w myśl której tylko jedna z instytucji partnerskich odpowiedzialna jest za pełną ocenę merytoryczną wniosku, a pozostali partnerzy akceptują wyniki tej oceny.

W ramach programu Weave partnerskie zespoły badawcze składają wnioski o finansowanie równolegle do lead agency oraz do właściwych dla siebie instytucji w programie. Wspólny projekt musi zawierać spójne plany badawcze, wyraźnie ukazujące wartość dodaną współpracy międzynarodowej.

Konkurs Weave-UNISONO jest otwarty w trybie ciągłym. Zachęcamy zespoły planujące współpracę z partnerami z Austrii, Czech, Słowenii, Szwajcarii, Niemiec, Luksemburga i Belgii-Flandrii do zapoznania się z treścią ogłoszenia konkursowego i składania wniosków.