Dwa projekty z udziałem badaczy z Polski i Szwajcarii otrzymały finansowanie w konkursie Weave-UNISONO. Naukowcy będą analizować dyskusje dotyczące generatywnej sztucznej inteligencji w mediach społecznościowych oraz pracować nad personalizacją radioterapii w leczeniu nowotworów.
Dr hab. Marcin Koszowy z Politechniki Warszawskiej, wspólnie z badaczami ze szwajcarskiego uniwersytetu Universita della Svizzera italiana, zrealizuje projekt Racje formułowane przez innych: zastrzeżenia i kontrargumentacja w polilogach. Naukowcy zamierzają zbadać wzorce zastrzeżeń i kontrargumentów (wzorce CO(u)N: concession & counterargument) w dyskusjach na temat generatywnej sztucznej inteligencji (SI) oraz dużych modeli językowych (LMM) w mediach społecznościowych.
Dr hab. Antoni Ruciński z Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN we współpracy ze szwajcarskimi naukowcami z Uniwersytetu w Zurychu przeprowadzi badania, które będą krokiem w kierunku zwiększenia stopnia personalizacji i efektywności radioterapii protonowej w leczeniu nowotworów. Badacze chcą w planowaniu terapii zastosować nanodozymetryczne metody obliczeniowe, które uwzględniają bardzo małe wielkości fizyczne, a następnie weryfikować je eksperymentalnie. Takie podejście pozwoli dokładniej przewidywać, w jaki sposób promieniowanie wpłynie na komórki nowotworowe i zdrowe, dzięki czemu w przyszłości będzie można lepiej zaplanować leczenie pacjentów i bardziej precyzyjnie określać dawkę promieniowania.
Wnioski były oceniane w konkursie Weave-UNISONO przez szwajcarską agencję SNSF – Swiss National Science Foundation. Narodowe Centrum Nauki zaakceptowało wyniki tej oceny w ramach współpracy w programie Weave.
Listy rankingowe Weave-UNISONO
Weave-UNISONO i procedura agencji wiodącej
Konkurs Weave-UNISONO to efekt wielostronnej współpracy między instytucjami finansującymi badania naukowe, skupionymi w stowarzyszeniu Science Europe. Został ogłoszony w celu uproszczenia procedur składnia i selekcji projektów badawczych we wszystkich dyscyplinach nauki, angażujących badaczy z dwóch lub trzech krajów europejskich biorących udział w konkursie.
Wyłanianie laureatów opiera się na procedurze agencji wiodącej – Lead Agency Procedure (LAP), w myśl której tylko jedna z instytucji partnerskich odpowiedzialna jest za pełną ocenę merytoryczną wniosku, a pozostali partnerzy akceptują wyniki tej oceny.
W ramach programu Weave partnerskie zespoły badawcze składają wnioski o finansowanie równolegle do lead agency oraz do właściwych dla siebie instytucji w programie. Wspólny projekt musi zawierać spójne plany badawcze, wyraźnie ukazujące wartość dodaną współpracy międzynarodowej.
Konkurs Weave-UNISONO jest otwarty w trybie ciągłym. Zachęcamy zespoły planujące współpracę z partnerami z Austrii, Czech, Słowenii, Szwajcarii, Niemiec, Luksemburga i Belgii-Flandrii do zapoznania się z treścią ogłoszenia konkursowego i składania wniosków.