Badania nad falami elektromagnetycznymi i grawitacyjnymi zostaną przeprowadzone przez polskich i austriackich naukowców pod kierownictwem dr. hab. Mikołaja Korzyńskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk.
Celem projektu pt. Soczewkowanie fal elektromagnetycznych i grawitacyjnych jest zrozumienie, jak emitowane przez dalekie obiekty fale, które są dla astronomów najważniejszym źródłem informacji we Wszechświecie, przemieszczają się w czasoprzestrzeni. Badacze podejmą temat teorii rozchodzenia się fal w zakrzywionych czasoprzestrzeniach i zbadają dwa przykłady astrofizycznych źródeł fal: tzw. supermasywną czarną dziurę oraz silnie soczewkowane galaktyki. Naukowcy zbadają, czy możliwe jest wykrycie poprzecznych ruchów takich obiektów oraz soczewek grawitacyjnych względem Układu Słonecznego metodą monitorowania ich dokładnego położenia przez okres ok. 10 lat.
Po stronie austriackiej badaniami pokieruje Marius Adrian Oancea z Uniwersytetu Wiedeńskiego, a polski budżet projektu wyniesie niemal 1,5 miliona złotych. Wniosek został oceniony przez austriacką agencję FWF (Austrian Science Fund), natomiast Narodowe Centrum Nauki zaakceptowało wyniki tej oceny w ramach współpracy w programie Weave.
Weave-UNISONO i procedura agencji wiodącej
Konkurs Weave-UNISONO to efekt wielostronnej współpracy między instytucjami finansującymi badania naukowe, skupionymi w stowarzyszeniu Science Europe. Został ogłoszony w celu uproszczenia procedur składania i selekcji projektów badawczych we wszystkich dyscyplinach nauki, angażujących badaczy z dwóch lub trzech krajów europejskich.
Wyłanianie laureatów opiera się na procedurze agencji wiodącej, w myśl której tylko jedna z instytucji partnerskich odpowiedzialna jest za pełną ocenę merytoryczną wniosku, pozostali partnerzy akceptują wyniki tej oceny.
W ramach programu Weave partnerskie zespoły badawcze składają wnioski o finansowanie równolegle do agencji wiodącej oraz do właściwych dla siebie instytucji uczestniczących w programie. Wspólny projekt musi zawierać spójne plany badań, wyraźnie ukazujące wartość dodaną współpracy międzynarodowej.
Konkurs Weave-UNISONO jest otwarty w trybie ciągłym. Zachęcamy zespoły pragnące podjąć współpracę z partnerami z Austrii, Czech, Słowenii, Szwajcarii, Niemiec, Luksemburga oraz Belgii-Flandrii do zapoznania się z treścią ogłoszenia konkursowego i składania wniosków.