- Procedura konkursowa na stanowisko stypendialne może zostać wszczęta po otrzymaniu decyzji Dyrektora Narodowego Centrum Nauki o przyznaniu środków finansowych na realizację projektu badawczego.
- Kryteria, jakie powinien spełniać stypendysta, przedstawione w pkt. 2 Regulaminu określają warunki początkowe, które muszą być spełnione tylko w momencie rozpoczęcia przez stypendystę realizacji zadań w projekcie.
- Na stypendystę może zostać wybrana osoba, która w momencie ogłoszenia wyników konkursu nie spełnia warunków wskazanych w pkt. 2 Regulaminu. Zgodnie z ww. zapisem warunki pozwalające na zaangażowanie wykonawcy w charakterze stypendysty muszą być spełnione na moment rozpoczęcia realizacji zadań w projekcie. Stypendium naukowe przyznawane jest jednak już w momencie rozstrzygnięcia konkursu. W związku z tym, na jednostce spoczywa obowiązek oceny realności spełnienia danego kryterium kwalifikowalności stypendysty zgodnie z treścią pkt. 2 Regulaminu oraz odpowiedzialność za ewentualne niespełnienie tego wymogu w momencie przystąpienia stypendysty do realizacji zadań w projekcie.
Na stypendystę nie może zostać wybrana osoba przebywająca w momencie rozpoczęcia realizacji zadań w projekcie na urlopie macierzyńskim, wychowawczym dziekańskim itp.
- Na stypendystę może zostać wybrana osoba zatrudniona przez jednostkę na stanowisku asystenckim, administracyjnym lub prowadząca własną działalność gospodarczą. Każdy taki przypadek powinien być rozpatrzony przez jednostkę pod względem zgodności z zasadą gospodarności. Jeżeli np. zakres zadań, jakie miałby wykonywać stypendysta pokrywa się z zakresem prac, do których i tak byłby zobowiązany w ramach istniejącego stosunku pracy, bądź też zadania przypisane stypendyście wykonywane byłyby w czasie jego zatrudnienia w ramach umowy o pracę lub pokrywałyby się z zawartą umową cywilnoprawną/umową o świadczeniu usług, to wypłata takiego stypendium może zostać zakwestionowana z punktu widzenia jej zgodności z powyższą zasadą.
- W przypadku projektów realizowanych w ramach konsorcjum, stypendium naukowe dla młodych naukowców może zostać przyznane stypendyście w jednostce będącej członkiem konsorcjum (partner lub lider), jeżeli tak zostało zaplanowane we wniosku. Konkurs na stypendystę w tym przypadku powinien zostać przeprowadzony przez jednostkę (lidera/partnera w konsorcjum), która zaplanowała stypendium we wniosku, zgodnie z Regulaminem (w szczególności zgodnie z pkt. 3 i pkt. 9).
- Narodowe Centrum Nauki nie wymaga przedkładania informacji o przyznaniu stypendium stypendyście, jak również nie wymaga przedkładania protokołu rekrutacji tuż po zakończeniu konkursu. Otrzymywanie stypendium przez stypendystę powinno odbywać się zgodnie z Regulaminem. Jednostka jest zobowiązana do przedstawienia informacji o wypłacanych stypendiach w raportach rocznych, raporcie końcowym lub na wezwanie Centrum. Jednocześnie jednostka realizująca projekt ma obowiązek przechowywania pełnej dokumentacji procesu rekrutacji w celu zapewnienia możliwości jej przedstawienia w trakcie kontroli.
- Narodowe Centrum Nauki dopuszcza sytuację, w której stypendium zostanie przyznane osobie będącej na drugiej pozycji na liście rankingowej, pod warunkiem, że laureat konkursu przed podpisaniem umowy stypendialnej zrezygnuje z jego pobierania oraz, że taki sposób postępowania został przewidziany w warunkach konkursu. W przypadku braku ww. zapisu w warunkach konkursu należy ogłosić ponowny konkurs.
- Na okres wypłacania stypendium powinna zostać podpisana jedna umowa stypendialna między jednostką a stypendystą.
- Narodowe Centrum Nauki nie narzuca wzoru umowy ani szczegółowych ustaleń pomiędzy jednostką a stypendystą. Regulamin (pkt. 13) wymaga jedynie, aby umowa zawierała informację o wysokości stypendium, okresie i warunkach jego wypłacania.
- Umowa o realizację i finansowanie projektu badawczego zawierana pomiędzy Centrum i jednostką przewiduje obowiązek zwrotu środków przez jednostkę w przypadku ich nieprawidłowego wykorzystania, również wypłacanych w formie stypendium. Natomiast umowa zawierana pomiędzy jednostką a stypendystą może regulować odpowiedzialność stypendysty wobec jednostki związaną z nienależytym wykonaniem umowy przez stypendystę.
- Stypendium powinno być wypłacane za okres, w którym realizowane są zadania zaplanowane dla stypendysty w projekcie. Centrum uwzględnia fakt, że mogą wystąpić sytuacje (np. choroba, urlop macierzyński), w których stypendysta nie będzie mógł realizować zaplanowanych zadań i dopuszcza możliwość przesunięcia terminów wypłaty stypendium w związku z przesunięciem czasu realizacji zadań przez stypendystę pod warunkiem, że wypłata stypendium będzie dokonana w trakcie realizacji projektu.
- Zgodnie z zapisem pkt. 5 Regulaminu, stypendium naukowe nie może zostać przyznane na okres krótszy niż 6 miesięcy. Narodowe Centrum Nauki uwzględnia fakt, że ze względów losowych wypłata stypendium może być przerwana w każdym momencie i tym samym okres wypłaty stypendium może być krótszy niż 6 miesięcy. W takiej sytuacji wypłacona kwota stypendium nie podlega zwrotowi do Centrum, natomiast pozostała (niewypłacona kwota stypendium) może zostać wypłacona stypendyście wyłonionemu w kolejnym konkursie lub zwrócona do Centrum.
- W przypadku wykonywania przez stypendystę zadań w okresie niepełnego miesiąca, kwota stypendium powinna zostać proporcjonalnie zmniejszona, w stosunku do planowanej we wniosku stawki miesięcznej.
- Dopuszczalne jest łączenie funkcji kierownika projektu badawczego finansowanego w ramach konkursu PRELUDIUM i pobieranie stypendium naukowego w ramach innego projektu badawczego, o ile tylko warunki konkursu dla danej edycji nie nakładają w tym zakresie dodatkowych ograniczeń (aktualna interpretacja).
- Regulamin nie przewiduje ograniczeń w zakresie równoczesnego pobierania stypendium doktoranckiego wypłacanego uczestnikom studiów doktoranckich oraz stypendium naukowego w projekcie badawczym. Należy jednak sprawdzić, czy z innych regulacji (przepisów prawa powszechnie obowiązującego, regulacji wewnętrznych obowiązujących w jednostce, etc.) nie wynikają w tym zakresie dodatkowe ograniczenia. Ponadto, należy uwzględnić wszelkie ograniczenia i wyłączenia wynikające z warunków konkursów ogłaszanych przez Narodowe Centrum Nauki.
- Stypendysta może być beneficjentem środków przeznaczonych na wyjazdy zagraniczne, konferencje, itp. w projekcie badawczym, z uwagi na fakt, że jest członkiem zespołu naukowo-badawczego.
Przejdź do: