Jak należy czytać rankingi grantobiorców Narodowego Centrum Nauki?
Niniejsze zestawienia obejmują zwycięzców konkursów Narodowego Centrum Nauki, czyli podmioty, którym zostało przyznane finansowanie na realizację projektów badawczych oraz staży podoktorskich. Ujęto w nich również projekty złożone do NCN przez osoby fizyczne, które na czas realizacji projektu lub stażu zostały zatrudnione przez wybrany podmiot, będący również stroną umowy o finansowanie podpisywanej z NCN.
Rankingi obejmują zwycięzców piętnastu konkursów ogłoszonych w pięciu naborach przez Narodowe Centrum Nauki:
- rozstrzygniętych w 2011 r. – HARMONIA 1, OPUS 1, SONATA 1, PRELUDIUM 1,
- rozstrzygniętych w 2012 r. – HARMONIA 2, MAESTRO 1 i 2, OPUS 2 i 3, PRELUDIUM 2 i 3, SONATA 2 i 3, SONATA BIS 1 oraz pierwszej edycji konkursu STAŻE PODOKTORSKIE NCN (FUGA 1).
Zestawienia obejmują wszystkie projekty zakwalifikowane do finansowania przez zespoły ekspertów. Nie uwzględniają późniejszych jednostkowych rezygnacji z realizacji danego przedsięwzięcia badawczego, uwzględniają natomiast projekty, którym przyznano finansowanie w drodze odwołania. Z tego względu, a także z powodu ciągle trwającego procesu podpisywania przez jednostki naukowe umów z NCN, liczba projektów aktualnie realizowanych przez dany podmiot może się nieco różnić od liczby projektów podanej w poniższych zestawieniach.
Narodowe Centrum Nauki jest rządową agencją wykonawczą, która finansuje prowadzenie badań podstawowych. Z tego względu prezentowane zestawienia dotyczą jedynie badań naukowych finansowanych w drodze otwartych konkursów NCN. Nie należy ich traktować jako podstawy do całościowej oceny jakości bądź stworzenia hierarchii jednostek naukowych. Warto pamiętać, że podmioty oraz uczeni realizujący badania naukowe w polskich jednostkach korzystają również z innych znaczących źródeł finansowania badań naukowych (m.in. środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Programów Ramowych Unii Europejskiej i grantów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej). Zwycięzcy konkursów NCN otrzymują niejednokrotnie wysokie granty na prace badawczo-rozwojowe i badania stosowane ze środków unijnych (np. Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka) oraz krajowych, przede wszystkim z budżetu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Poniższe listy grantobiorców powinny być więc czytane z uwzględnieniem złożoności systemu finansowania badań naukowych w Polsce.
Listy obejmują łącznie 257 podmiotów, którym przyznano w sumie 4 360 grantów na łączną kwotę 1 537 175 905 zł. Podmioty te zostały w pierwszej kolejności uporządkowane według liczby przyznanych grantów, zaś w następnej kolejności według uzyskanej kwoty finansowania. Jednocześnie warto wspomnieć, że w ww. konkursach złożono 19 919 wniosków, co oznacza, że w latach 2011-2012 całościowy wskaźnik sukcesu wyniósł ok. 22%.
Rankingi
Oprócz zestawienia wszystkich grantobiorców uszeregowanych według liczby uzyskanych projektów oraz według przyznanej kwoty, przygotowano tabele prezentujące zwycięzców konkursów NCN w różnych typach konkursów, w grupach nauk oraz z uwzględnieniem typu wnioskodawcy (np. szkoły wyższe, instytuty badawcze, jednostki Polskiej Akademii Nauk). Środki przyznane poszczególnym województwom przedstawiono w formie tabeli oraz mapy Polski.
Spis tabel