śr., 24/07/2024 - 14:00
Kod CSS i JS

64 naukowczyń i naukowców zrealizuje badania wstępne, pilotażowe, kwerendy, staże naukowe, wyjazdy badawcze i konsultacyjne dzięki finansowaniu w konkursie MINIATURA 8. Przedstawiamy trzecią listę nagrodzonych działań, wyłonionych spośród wniosków złożonych w kwietniu.

Eksperci oceniający wnioski w MINIATURZE wyłonili 21 laureatek i laureatów, którzy zrealizują działania naukowe z zakresu nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce. Najwięcej działań porusza kwestie związane z twórczością kulturową, a także zagadnienia prawnicze. Dr Agnieszka Kramkowska-Dąbrowska z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk odbędzie staż naukowy dotyczący badań nad teatrem telewizyjnym i dramatopisarstwem telewizyjnym w Wielkiej Brytanii. Grant z konkursu MINIATURA 8 pozwoli dr Marcinowi Kryńskiemu z Uniwersytetu w Białymstoku przeprowadzić kwerendę, w której porówna rozwiązania prawnicze w zakresie przestępstw związanych z nielegalną działalnością parabankową w prawie polskim i austriackim.

W grupie nauk ścisłych i technicznych na liście laureatów znalazło się 23 badaczek i badaczy, którzy zrealizują działania naukowe związane m.in. z syntezą chemiczną i nauką o materiałach, inżynierią procesów i produkcji oraz nauką o Ziemi. Dr inż. Marta Włodarczyk-Sielicka z Politechniki Morskiej w Szczecinie podczas stażu naukowego na Uniwersytecie Witolda Wielkiego w Kownie skupi się na wykorzystaniu metod sztucznej inteligencji w trakcie przetwarzania danych przestrzennych z systemów hydrograficznych. Dr inż. Marek Mysior z Politechniki Wrocławskiej odbędzie wyjazd konsultacyjny oraz przeprowadzi badania wstępne/pilotażowe, podczas  których dokona analizy efektywności wykorzystania dużych modeli językowych (LLM) w identyfikowaniu sprzeczności technicznych.

W grupie nauk o życiu wytypowano 20 naukowców, którzy w swoich działaniach będą poruszać tematy związane ze zdrowiem człowieka, biologią na poziomie tkanek, narządów i organizmów, a także procesów występujących w środowisku. Dr Ewa Bulczak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przeprowadzi badania pilotażowe na temat spożycia kofeiny i występowania subiektywnych odczuć po spożyciu kofeiny u młodzieży. Natomiast dr Arkadiusz Czerwonka z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie podczas wyjazdu badawczego opracuje metody kontrolowania sygnalizacji Notch poprzez zastosowanie nośników przeciwciało-leków (ADC) w modelu starzenia się komórek.

Działania naukowe zakwalifikowane do finansowania w ramach listy rankingowej nr 3 w konkursie MINIATURA 8

Lista rankingowa nr 3 w konkursie MINIATURA 8 w .pdf

Finansowanie w poszczególnych grupach nauk:

  • nauki humanistyczne, społeczne i o sztuce – 636 124 zł
  • nauki ścisłe i techniczne – 921 327 zł
  • nauki o życiu – 924 581 zł

Całkowita kwota grantów wynosi 2 482 032 zł.

Konkurs MINIATURA 8

Celem konkursu MINIATURA jest wspieranie działań naukowych będących punktem wyjścia do stworzenia założeń projektu badawczego, o którego finansowanie można następnie wnioskować w konkursach NCN lub innych konkursach ogólnokrajowych oraz międzynarodowych. W trakcie ósmej edycji konkursu można uzyskać finansowanie w wysokości od 5 000 do 50 000 zł na realizację działania naukowego o czasie trwania do 12 miesięcy.

Całkowity budżet przeznaczony na tegoroczną edycję konkursu wynosi 20 mln złotych i jest on podzielony proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których prowadzony jest nabór. Wniosek może być zakwalifikowany do finansowania tylko jeśli zmieści się w puli dostępnych środków na dany miesiąc.

To ostatnia chwila, by złożyć wnioski. Nabór kończy się w dniu 31 lipca 2024 r. o godz. 16.00.

O finansowanie badań wstępnych lub pilotażowych, kwerend, staży naukowych, wyjazdów badawczych i konsultacyjnych mogą ubiegać się naukowcy, którzy uzyskali stopień doktora nie wcześniej niż 1 stycznia 2012 r., którzy nie kierowali i nie kierują realizacją projektów badawczych finansowanych ze środków Narodowego Centrum Nauki. Badacze biorący udział w konkursie MINIATURA muszą posiadać w swoim dorobku naukowym co najmniej jedną opublikowaną pracę lub co najmniej jedno dokonanie artystyczne lub artystyczno-naukowe. Nie mogą być laureatami konkursów na stypendia doktorskie ETIUDA lub staże finansowane ze środków NCN, a także nie mogą być wnioskodawcami, kierownikami projektów ani kandydatami na staż we wnioskach złożonych lub zakwalifikowanych do finansowania w innym konkursie Narodowego Centrum Nauki.

Wysyłka decyzji

24 lipca 2024 r. zostały wysłane decyzje pozytywne oraz negatywne dla wniosków złożonych w konkursie MINIATURA  w kwietniu br. Uzasadnienia dostępne są w systemie OSF. Prosimy o sprawdzenie statusu wniosku w systemie OSF.

Przypominamy, że decyzje wysłane są do wnioskodawcy w formie elektronicznej na wskazany adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej (ESP ePUAP). W przypadku braku decyzji należy sprawdzić poprawność adresu ESP podanego we wniosku. Jeżeli podano błędny adres należy skontaktować się z opiekunem wniosku podanym w systemie OSF.