10 września 2024
Ogłoszenie czwartego konkursu Europejskiego Partnerstwa na rzecz Bioróżnorodności - Biodiversa+ „Biodiversity and Transformative Change” (BiodivTransform).
Narodowe Centrum Nauki (NCN) we współpracy z Europejskim Partnerstwem na rzecz Bioróżnorodności (Biodiversa+) ogłasza konkurs na międzynarodowe, innowacyjne, interdyscyplinarne i/lub międzysektorowe projekty badawcze w obszarze nauk dotyczących ochrony bioróżnorodności.
Celem konkursu jest identyfikacja, analiza i zrozumienie procesów transformacji, które mogą zahamować i odwrócić spadek bioróżnorodności. Proponowane projekty badawcze powinny generować wiedzę w celu ochrony różnorodności biologicznej i ekosystemów. Ponadto projekty powinny zademonstrować jakie korzyści dla ludzi mogą nieść transformacyjne zmiany hamujące i odwracające spadek różnorodności biologicznej.
W niniejszym konkursie przyjęto założenia podejścia oddolnego i nie zdefiniowano wstępnie tematów badawczych. Oczekuje się, że projekty będą wykazywać doskonałość naukową z potencjalnym wpływem na społeczeństwo i politykę w zakresie ochrony bioróżnorodności oraz przyczyniać się do integracji nauki, społeczeństwa, polityki i konkretnych praktyk na rzecz transformacji.
Konkurs nie jest ograniczony pod względem konkretnych środowisk ani obszarów geograficznych - obejmuje wszystkie sfery (lądowe, morskie, przybrzeżne i słodkowodne) oraz ekosystemy doświadczające różnych poziomów i źródeł zakłóceń, w tym strefy przejściowe (przybrzeżne, podmokłe, miejsko-wiejskie, leśno-rolnicze itp.) oraz zintegrowane krajobrazy lądowe / morskie.
O finansowanie mogą się starać konsorcja międzynarodowe, złożone z co najmniej 3 zespołów badawczych pochodzących z co najmniej 3 krajów biorących udział w konkursie. Kierownik polskiego zespołu musi posiadać co najmniej stopień naukowy doktora.
Kraje uczestniczące w konkursie:
Austria, Belgia, Brazylia, Bułgaria, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Izrael, Litwa, Łotwa, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Republika Południowej Afryki, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Szwajcaria, Tajwan, Tunezja, Turcja, Węgry, Włochy, Wyspy Owcze.
Etapy konkursu:
Konkurs składa się z dwóch etapów. W I etapie wraz z partnerami zagranicznymi należy złożyć wspólny wniosek wstępny (pre-proposal). Najlepsze zespoły badawcze zostaną zaproszone do złożenia wspólnych wniosków pełnych (full proposals) w II etapie.
Nabór wniosków:
- Etap I
Nabór wspólnych wniosków wstępnych (pre-proposals) odbywa się wyłącznie poprzez system EPSS. Na tym etapie polscy wnioskodawcy nie składają do NCN żadnych dokumentów. Polskich wnioskodawców zachęcamy do konsultowania budżetów w NCN, ponieważ kosztorysy zaplanowane na tym etapie są wiążące dla wspólnych wniosków pełnych.
Termin składania wspólnych wniosków wstępnych (pre-proposals) w systemie EPSS: 8 listopada 2024 r. (15:00 CET)
- Etap II
Nabór wspólnych wniosków pełnych (full proposals) odbywa się poprzez system EPSS.
Termin składania wspólnych wniosków pełnych (full proposals) w systemie EPSS: 11 kwietnia 2025 r. (15:00 CEST)
Dodatkowo, kierownik projektu (po stronie polskiej) zobowiązany jest do przygotowania wniosku krajowego dotyczącego polskiej części projektu w systemie OSF. Wniosek krajowy należy złożyć do NCN w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu OSF w terminie do 7 dni po upływie terminu składania wspólnych wniosków pełnych (full proposals). Informacje zawarte we wniosku krajowym oraz we wspólnym wniosku pełnym (full proposal) muszą być tożsame.
Termin składania wniosków krajowych w systemie OSF: 18 kwietnia 2025 r. (16:00 CEST).
Szczegółowe informacje o sposobie składania wniosków poprzez system OSF w NCN są dostępne tutaj.
Wyniki konkursu
- wrzesień/październik 2025 - ogłoszenie listy projektów zakwalifikowanych do finansowania;
Rozpoczęcie realizacji projektów: 1 grudnia 2025 – 1 kwietnia 2026.
W konkursie Partnerstwa Biodiversa+ można otrzymać środki na wynagrodzenia dla zespołu badawczego, wynagrodzenia i stypendia dla studentów lub doktorantów, zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej oraz pokryć inne koszty związane z wydatkami niezbędnymi do realizacji projektu badawczego.
Łączna wysokość środków finansowych przeznaczonych przez NCN dla wszystkich polskich zespołów badawczych wyłonionych w konkursie wynosi 1 000 000 euro.
Kurs EUR, po jakim należy wyliczyć budżet polskiej części projektu we wniosku wspólnym: 1 EUR = 4,7728 PLN.
Prosimy o zapoznanie się:
- z dokumentacją konkursową dostępną na stronie Partnerstwa Biodiversa+ (obowiązuje wszystkich wnioskujących w konkursie);
- ze szczegółowymi informacjami dla wnioskodawców, umieszczonymi poniżej oraz kompletem załączników do niniejszego ogłoszenia.
Kto może złożyć wniosek krajowy?
Wnioski w konkursie mogą złożyć następujące podmioty określone w ustawie o Narodowym Centrum Nauki (NCN):
- uczelnia;
- federacja podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki;
- instytut naukowy PAN, działający na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. z 2020 r. poz. 1796 ze zm.);
- instytut badawczy, działający na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz.U. 2022 poz. 498);
- międzynarodowy instytut naukowy utworzony na podstawie odrębnych ustaw działający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
5a.Centrum Łukasiewicz, działające na podstawie ustawy z dnia 21 lutego 2019 r. o Sieci Badawczej Łukasiewicz (Dz. U. z 2020 r. poz. 2098);
5b.instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz;
- Polska Akademia Umiejętności;
- inny podmiot prowadzący głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły;
- grupa podmiotów, w skład której wchodzą co najmniej dwa podmioty wskazane w pkt 1-7 albo co najmniej jeden z tych podmiotów oraz co najmniej jeden przedsiębiorca;
- centrum naukowo-przemysłowe w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz.U. 2022 poz. 498);
- centrum Polskiej Akademii Nauk w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. z 2020 r. poz. 1796);
- biblioteka naukowa;
- przedsiębiorca mający status centrum badawczo-rozwojowego w rozumieniu ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2474) ;
- jednostka organizacyjna posiadająca osobowość prawną i siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
13a. Prezes Głównego Urzędu Miar;
- osoba fizyczna;
- przedsiębiorca prowadzący badania naukowe w innej formie organizacyjnej niż określone w pkt 1-13.
W przypadku projektów planowanych do realizacji przez co najmniej dwa polskie podmioty wnioskujące o finansowanie NCN, podmioty te zobowiązane są utworzyć grupę podmiotów (patrz punkt 8 powyżej) i jedynie w tej formie mogą występować z wnioskiem krajowym. Z wnioskiem krajowym występuje lider, wskazany w porozumieniu grupy podmiotów o współpracy na rzecz realizacji wnioskowanego projektu badawczego. Liderem grupy podmiotów jest podmiot zatrudniający kierownika projektu.
Jeżeli w świetle zapisów art. 27 ust. 1 pkt 2 ustawy o NCN, podmioty polskie nie mogą utworzyć grupy podmiotów, wówczas nie są one uprawnione do wnioskowania do NCN o finansowanie wspólnego projektu badawczego.
Wzór porozumienia o utworzeniu grupy podmiotów na rzecz realizacji projektu badawczego
Kto może być kierownikiem projektu?
Kierownikiem polskiego zespołu badawczego może być osoba, która w momencie składania wniosku krajowego posiada co najmniej stopień naukowy doktora. Dodatkowe ograniczenia opisane są szczegółowo w rozdziale IV, §13-20 Warunków oraz regulaminu przyznawania środków na realizację zadań finansowanych lub dofinansowanych w konkursach międzynarodowych organizowanych przez Narodowe Centrum Nauki we współpracy wielostronnej UNISONO, stanowiących załącznik do uchwały Rady NCN nr 87/2024 z dnia 5 września 2024 r.
Jaki może być zakres tematyczny wniosku?
W niniejszym konkursie przyjęto założenia podejścia oddolnego i nie zdefiniowano wstępnie tematów badawczych. Oczekuje się, że projekty będą demonstrować doskonałość naukową z potencjalnym wpływem na społeczeństwo i politykę w zakresie ochrony bioróżnorodności oraz dążyć do integracji nauki, społeczeństwa, polityki i konkretnych praktyk na rzecz transformacji.
Konkurs nie jest ograniczony pod względem konkretnych środowisk ani obszarów geograficznych - obejmuje wszystkie sfery (lądowe, morskie, przybrzeżne i słodkowodne) oraz ekosystemy doświadczające różnych poziomów i źródeł zakłóceń, w tym strefy przejściowe (przybrzeżne, podmokłe, miejsko-wiejskie, leśno-rolnicze itp.) oraz zintegrowane krajobrazy lądowe / morskie.
Wniosek krajowy, obejmujący zadania badawcze pokrywające się z zadaniami badawczymi zaplanowanymi do realizacji w innym wniosku złożonym wcześniej w dowolnym konkursie NCN, może zostać złożony po zakończeniu procesu oceny lub postępowania odwoławczego dotyczącego wcześniej złożonego wniosku, o ile zostaną zakończone w inny sposób niż przyznanie środków finansowych.
Jaki może być czas trwania projektu?
W konkursie można zaplanować projekt badawczy trwający 36 miesięcy.
Jak zaplanować kosztorys polskiej części projektu?
Polskim wnioskodawcom w konkursie zalecamy przesłanie do NCN do konsultacji budżetu polskiej części projektu w formacie .xlsx w terminie do 25 października 2024 r. Budżety przesłane po 25 października nie będą weryfikowane.
Tabelę budżetową należy przesłać na adres anna.kotarba@ncn.gov.pl
Tytuł pliku powinien zawierać akronim projektu.
Sporządzanie kosztorysu projektu badawczego jest jednym z najistotniejszych etapów planowania projektu. Przy opracowaniu kosztorysu należy skoncentrować się na określeniu potrzebnych zasobów oraz dokładnym oszacowaniu kosztów w kontekście zaplanowanych zadań badawczych. Kosztorys musi być oparty na realnych wyliczeniach i zgodny z wytycznymi zawartymi w katalogu kosztów (strona 8) w projektach badawczych finansowanych przez NCN we współpracy wielostronnej UNISONO. Maksymalna wysokość budżetu polskiego zespołu nie jest określona, ale należy pamiętać, iż zasadność zaplanowanych wydatków w odniesieniu do zakresu zadań jest przedmiotem oceny międzynarodowego zespołu ekspertów.
Budżet we wniosku krajowym należy podać w PLN, a we wniosku wspólnym – w EUR.
Kurs EUR po jakim należy wyliczyć budżet polskiej części projektu we wniosku wspólnym: 1 EUR = 4,7728 PLN
Koszty w projekcie składają się z kosztów bezpośrednich i kosztów pośrednich.
Do kosztów bezpośrednich należą:
- wynagrodzenia:
- etatowe: możliwość pozyskania środków na pełnoetatowe zatrudnienie kierownika projektu lub osoby/osób na stanowisku typu post-doc;
- dodatkowe: w ramach których można finansować wynagrodzenie dla członków zespołu badawczego;
- wynagrodzenia i stypendia dla studentów i doktorantów;
- zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej, urządzeń i oprogramowania;
- zakup materiałów i drobnego sprzętu;
- usługi obce;
- wyjazdy służbowe, wizyty, konsultacje;
- gratyfikacje dla wykonawców zbiorowych;
- inne koszty niezbędne do realizacji projektu.
Na koszty pośrednie składają się:
- koszty pośrednie Open Access w wysokości do 2% kosztów bezpośrednich, które mogą być przeznaczone wyłącznie na koszty związane z udostępnieniem publikacji lub danych badawczych w otwartym dostępie,
- pozostałe koszty pośrednie w wysokości do 20% kosztów bezpośrednich, które mogą być przeznaczone na koszty pośrednio związane z projektem, w tym koszty udostępnienia publikacji lub danych badawczych w otwartym dostępie. Na etapie realizacji projektu podmiot realizujący jest zobowiązany do uzgodnienia z kierownikiem projektu zagospodarowania co najmniej 25% wartości kosztów pośrednich.
Wynagrodzenia pracowników administracyjnych oraz koszty organizacji konferencji (wynajem sali, catering) mogą być finansowane wyłącznie z kosztów pośrednich.
Koszty publikacji monografii są kosztem niekwalifikowalnym i nie mogą być planowane.
Zaplanowanie nieuzasadnionego kosztorysu może skutkować odrzuceniem wniosku.
Jakie są rodzaje stanowisk dla członków zespołu badawczego?
W projektach badawczych poza kierownikiem projektu w zadania badawcze mogą być zaangażowani dodatkowi wykonawcy, w tym studenci i doktoranci oraz osoby na stanowisku typu post-doc.
Stanowisko typu post-doc to pełnoetatowe stanowisko pracy zaplanowane przez kierownika projektu dla osoby, która uzyskała stopień doktora w roku zatrudnienia w projekcie lub w okresie 12 lat przed 1 stycznia roku zatrudnienia w projekcie. Okres ten może być przedłużony o czas przebywania w tym okresie na długoterminowych (powyżej 90 dni) udokumentowanych zasiłkach chorobowych lub świadczeniach rehabilitacyjnych w związku z niezdolnością do pracy. Dodatkowo okres ten można przedłużyć o liczbę miesięcy przebywania na urlopach związanych z opieką i wychowaniem dzieci udzielanych na zasadach określonych w Kodeksie pracy, a w przypadku kobiet – o 18 miesięcy za każde urodzone bądź przysposobione dziecko, jeżeli taki sposób wskazania przerw w karierze naukowej jest bardziej korzystny.
Na stanowisku post-doc może być zatrudniona osoba, która uzyskała stopień doktora w podmiocie innym niż podmiot, w którym planowane jest zatrudnienie na tym stanowisku, lub odbyła co najmniej 10-miesięczny, ciągły i udokumentowany staż podoktorski w podmiocie innym niż podmiot realizujący projekt oraz w kraju innym niż kraj uzyskania stopnia doktora. Osoba, która będzie zatrudniona w projekcie na stanowisku typu post-doc, musi zostać wybrana w drodze otwartego konkursu.
Przypominamy, że osoby, które będą w projekcie zatrudnione na stanowisku post-doc oraz stypendyści muszą zostać wybrani w drodze otwartego konkursu. Szczegółowe kryteria zatrudniania osób na stanowisku post-doc znaleźć można w załączniku do uchwały Rady NCN nr 87/2024 punkt 2.1.1. Prosimy również o zapoznanie się z Regulaminem przyznawania stypendiów naukowych w projektach badawczych finansowanych ze środków Narodowego Centrum Nauki.
Należy pamiętać, że zasadność zaangażowania do realizacji projektu poszczególnych członków zespołu badawczego podlega ocenie międzynarodowego zespołu ekspertów. We wniosku należy opisać kompetencje i zadania przewidziane do realizacji przez poszczególnych członków zespołu badawczego. Szczegółowe informacje dotyczące budżetu na wynagrodzenia i stypendia zawarte są w katalogu kosztów w projektach badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki w konkursach międzynarodowych organizowanych we współpracy wielostronnej UNISONO.
Warunki konkursu nie określają maksymalnej liczby członków zespołu badawczego.
Zarówno we wniosku wspólnym, jak i krajowym, niedopuszczalne jest imienne wskazywanie osób, których zatrudnienie jest planowane w drodze otwartych konkursów, w tym osób na stanowiskach typu post-doc.
Czy w ramach tego konkursu można wnioskować o pomoc publiczną?
Tak. Zgodnie z uchwałą Rady NCN nr 89/2024 w konkursie „Biodiversity and Transformative Change” NCN przewiduje udzielania pomocy publicznej, jednak pomoc publiczna udzielana będzie jedynie w zakresie badań podstawowych.
Jak przebiega proces oceny wniosków?
Wnioski wspólne podlegają ocenie formalnej przeprowadzanej przez NCN, pozostałe agencje finansujące biorące udział w konkursie oraz Sekretariat Konkursu „Biodiversity and Transformative Change”.
Wnioski wspólne, ocenione pozytywnie pod względem formalnym, podlegają ocenie merytorycznej, przeprowadzanej przez międzynarodowy zespół ekspertów, zgodnie z zasadami określonymi w procedurach konkursowych.
Wnioski krajowe podlegają wyłącznie ocenie formalnej, której dokonują Koordynatorzy Dyscyplin.
Ocena formalna wniosków krajowych obejmuje ocenę kompletności wniosku, spełnienie wszystkich warunków określonych w dokumentacji konkursowej oraz uchwale nr 87/2024 w tym zgodność planowanych wydatków z załącznikiem „Koszty w projektach badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki w konkursach międzynarodowych organizowanych we współpracy wielostronnej UNISONO”. Informacje zawarte we wniosku krajowym oraz we wniosku wspólnym muszą być tożsame.
Kto dokonuje oceny merytorycznej wniosku?
Przedmiotem oceny merytorycznej są wyłącznie wnioski wspólne. Oceny merytorycznej dokonuje zespół ekspertów, wybrany wspólnie przez agencje finansujące biorące udział w konkursie. Więcej informacji o ocenie wniosków dostępnych jest w dokumentacji na stronie Partnerstwa Biodiversa+.
Otwarty dostęp do publikacji i danych badawczych
Publikacja rezultatów badań w Open Access
Zgodnie z Polityką dotyczącą otwartego dostępu do publikacji (przyjętą w dniu 27 maja 2020 roku z późn. zm.) wszystkie prace będące efektem realizacji projektów badawczych muszą być udostępnione w modelu natychmiastowego, otwartego dostępu.
Polityka nie obejmuje monografii, rozdziałów w pracach zbiorowych i recenzowanych utworów zebranych.
NCN uznaje za zgodne z powyższą polityką następujące ścieżki publikacyjne:
- w czasopismach lub na platformach otwartego dostępu zarejestrowanych lub będących na etapie rejestracji w Directory of Open Access Journal (DOAJ);
- w czasopismach subskrypcyjnych (hybrydowych, czyli takich, które publikują zarówno artykuły otwarte, jak i artykuły dostępne w ramach płatnej subskrypcji) pod warunkiem, że Version of Record (VoR, czyli wersja manuskryptu opublikowana w czasopiśmie z zestawem czcionek i brandingiem czasopisma, inaczej zwana również wersją opublikowaną lub pdf-em wydawcy) lub Author Accepted Manuscript (AAM; czyli wersja ostateczna manuskryptu, stworzona przez autora, która obejmuje wszelkie zmiany dokonane po recenzji i została zaakceptowana do publikacji przez czasopismo, inaczej zwana również post printem) zostanie bezpośrednio przez wydawcę lub autora opublikowana w otwartym repozytorium w momencie ukazania się publikacji on-line.
Na dzień ogłoszenia konkursu (10 września 2024 r.) ścieżka publikacyjna nr 3, opisana w „Polityce NCN dotyczącej otwartego dostępu do publikacji”, nie obowiązuje Wnioskodawców składających wnioski w obecnej edycji konkursów, ponieważ dotyczy jedynie sytuacji, w których praca została przyjęta do druku lub opublikowana do 31 grudnia 2024 r. Informacje dotyczące możliwości zastosowania ścieżki nr 3 zostaną podane w terminie późniejszym (przed podpisaniem umów z Wnioskodawcami, którzy uzyskają finansowanie w konkursie).
Prace należy udostępniać na licencji CC BY. W przypadkach uzgodnionych z Centrum, można zastosować licencję CC BY-ND (bez względu na wybraną ścieżkę dostępu).
Dane będące podstawą publikacji naukowych stanowiących efekt realizacji projektów finansowanych przez NCN powinny być rzetelnie udokumentowane w sposób spełniający zasady maszynowego lub manualnego wyszukiwania, dostępności, interoperacyjności i ponownego użycia (tzw. FAIR Data). Tam, gdzie to możliwe, dane te powinny być udostępniane w repozytorium, zgodnie z warunkami licencji Creative Commons Public Domain CC0. Licencja CC0 przekazuje dane do domeny publicznej, a autor na jej mocy zrzeka się praw do danych wynikających z prawa autorskiego, jednak w zakresie dozwolonym przez prawo danego kraju. Licencja nie wpływa na prawa z patentu, czy też prawa do wizerunku lub prywatności. Należy zastosować standardy cytowania danych zawarte w Declaration of Data Citation Principles by FORCE 11 oraz na zasadach zawartych w TOP Guidelines. Metadane opisujące zestaw danych muszą spełniać wytyczne OpenAIRE.
Kiedy i jak zostaną ogłoszone wyniki?
Rozstrzygnięcie konkursu Partnerstwa Biodiversa+ nastąpi w terminie określonym w dokumentacji konkursowej (wrzesień/październik 2025). W pierwszej kolejności, o wynikach konkursu informowani są koordynatorzy projektów. Polskim zespołom badawczym wyniki przekazywane są w drodze decyzji Dyrektora NCN.
W przypadku naruszenia procedury konkursowej lub innych naruszeń formalnych w zakresie czynności przeprowadzanych w NCN, wnioskodawcy przysługuje odwołanie od decyzji dyrektora NCN do Komisji Odwoławczej Rady NCN.
Przydatne informacje
Na poziomie krajowym przed wysłaniem wniosku krajowego do NCN należy:
- sprawdzić, czy wszystkie dane oraz załączniki we wniosku są poprawne. Samo sprawdzenie kompletności wniosku w systemie OSF przyciskiem „Sprawdź kompletność” nie gwarantuje tego, że wypełniono poprawnie wszystkie dane i załączono odpowiednie załączniki;
- zablokować ostateczną wersję wniosku do NCN;
- pobrać i podpisać potwierdzenia złożenia wniosku w konkursie – kierownik projektu oraz osoba /osoby upoważniona/upoważnione do reprezentacji podmiotu;
- załączyć podpisane potwierdzenia złożenia wniosku.
Po wypełnieniu wniosku i uzupełnieniu go o wymagane załączniki, wniosek – tylko w wersji elektronicznej – należy wysłać do NCN w systemie OSF, używając przycisku Wyślij do NCN.
Gdzie można znaleźć dodatkowe informacje?
Więcej informacji o konkursie dostępnych jest na stronach Partnerstwa Biodiversa+. Szczegółowe warunki oraz regulamin przyznawania przez NCN finansowania w konkursie znaleźć można w uchwale Rady NCN nr 87/2024 z dnia 5 września 2024 r.
W przypadku dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu drogą e-mailową lub telefoniczną:
- dr Mateusz Sobczyk,
- Anna Kotarba, tel.
Dokumentacja konkursowa
Partnerstwo Biodiversa+:
Dokumentacja konkursowa dostępna tutaj.
Narodowe Centrum Nauki:
Dokumentacja konkursowa:
- Warunki oraz regulamin przyznawania środków na realizację zadań finansowanych lub dofinansowanych w konkursach międzynarodowych organizowanych przez NCN we współpracy wielostronnej UNISONO (Uchwała nr 87/2024)
- Uchwała (nr 89/2024) Rady Narodowego Centrowum Nauki w sprawie przeprowadzenia międzynarodowego konkursu BiodivTransform: Biodiversity and Transformative Change ogłoszonego w ramach Europejskiego Partnerstwa na rzecz Bioróżnorodności Rescuing Biodiversity to Safeguard Life on Earth
- Tabela budżetowa polskiego zespołu badawczego
- Wzór formularza wniosku krajowego
- Wytyczne dla wnioskodawców do wypełniania wniosków krajowych w systemie OSF
- Procedura składania wniosków krajowych w systemie OSF
- Regulamin przyznawania stypendiów naukowych w projektach badawczych finansowanych ze środków NCN
- Porozumienie o współpracy na rzecz realizacji wnioskowanego projektu badawczego
- Pomoc publiczna (patrz także załącznik nr 2 do ogłoszenia: Uchwała nr 89/2024)
- Wytyczne dla wnioskodawców do uzupełnienia formularza dotyczącego kwestii etycznych w projekcie badawczym
- Wytyczne do uzupełniania planu zarządzania danymi w projekcie badawczym
- Polityka NCN dotycząca otwartego dostępu do publikacji wraz ze zmianami (uaktualnienie w październiku 2024)
- Instrukcja: polityka NCN dotycząca otwartego dostępu do publikacji (uaktualnienie w październiku 2024)
- Kodeks NCN dotyczący rzetelności badań naukowych i starania o fundusze na badania
- Stanowisko NCN w sprawie współpracy z Federacją Rosyjską w ramach grantów finansowanych ze środków Narodowego Centrum Nauki
Dokumenty dotyczące oceny wniosków:
- Zasady doręczania decyzji dyrektora NCN
- Instrukcja dotycząca składania odwołań od decyzji dyrektora NCN
Dokumenty, z którymi należy się zapoznać przed rozpoczęciem realizacji projektu NCN:
- Wzór umowy (Wzór obowiązujący laureatów poprzedniego konkursu Partnerstwa Biodiversa+ – wersja poglądowa, która może ulec zmianom na etapie podpisywania umowy z NCN)
- Informacja o przetwarzaniu danych osobowych przez NCN od 25 maja 2018 r. (RODO)
- Zarządzenie w sprawie wprowadzenia procedury przeprowadzania kontroli w siedzibie jednostki
- Wytyczne dla podmiotów audytujących wykonanie projektów badawczych finansowanych przez NCN