Kierownik projektu
:
dr Marina Villanueva
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Panel: ST5
Konkurs
: POLS
ogłoszony
16 marca 2020 r.
Skład chemiczny i struktura składników budulcowych surowców naturalnie wysokoskrobiowych uwidacznia się we właściwościach lepkosprężystych utworzonych z nich zawiesin rzadkich (kleiki) i gęstych (ciasta). Ta charakterystyka jest kluczowa w ich dalszym wykorzystaniu w formulacji produktów spożywczych, gdyż odpowiada za tworzenie specyficznych struktur i tekstur żywności, które są decydującymi wyróżnikami jakościowymi produktów spożywczych.
Celiakia i inne gluteno-zależne jednostki chorobowe związane są ze spożyciem alergizujących białek gliandynowych obecnych w niektórych zbożach (pszenica, żyto, jęczmień) i odpowiedzialnych za wywoływanie specyficznych reakcji metabolicznych bezpośrednio lub pośrednio u osób wrażliwych na ich obecność. Jedynym rozwiązaniem dla tych osób jest stałe wyeliminowanie tych zbóż i ich przetworów z diety.
Stosowanie diety bezglutenowej nie jest jednak łatwym zadaniem, ponieważ zboża zawierające gluten, zwłaszcza pszenica, są głównymi składnikami popularnych w kulturze zachodniej produktów spożywczych, takich jak chleb, makarony czy pieczywo słodkie. Obecnie rynek produktów GF przeżywa znaczny wzrost, głównie ze względu na wzrost liczby zdiagnozowanych pacjentów unikających glutenu oraz pojawienie się nowej niszy rynkowej dla konsumentów, którzy opcjonalnie unikają glutenu.
Jednak wykorzystanie w wypiekach mąki zbożowej z innych zbóż niż pszenica stanowi wyzwanie technologiczne ze względu na brak strukturalnej sieci tworzonej przez kompleks białek glutenowych. Uzyskanie właściwości lepkosprężystych podobnych do tych, jakie posiadają ciasta z pszenicy, jest niezbędnym warunkiem otrzymania technologicznie istotnych i akceptowalnych sensorycznie wyrobów piekarniczych z receptur bezglutenowych.
Wiadome jest, że termiczna obróbka mąki powoduje zmiany w konformacji białek, aktywności enzymów, rozpuszczalności skrobi, aktywności przeciwutleniającej surowca, a to wszystko skutkuje zmodyfikowanymi charakterystykami lepkospreżystymi kleików i ciast tworzonych z tak wytworzonych mąk.
W projekcie przeanalizowaliśmy wpływ obróbki hydrotermicznej wspomaganej promieniowaniem elektromagnetycznym (mikrofalowym - 2,45 GHz) zmianę właściwości fizykochemicznych dwóch bezglutenowych wysokoskrobiowych surowców roślinnych - gryki (Fagopyrum esculentum Moench) i miłki abisyńskiej (Eragrostis teff).
Celem nadrzędnym projektu badawczego była efektywna modyfikacja funkcjonalnych i fizykochemicznych właściwości mąk naturalnie bezglutenowych. Kluczowym założeniem było wykorzystanie zjawisk modyfikacji czwarto- i trzeciorzędowej konformacji naturalnych polimerów w podwyższonej temperaturze. Umożliwiło to modulowanie właściwości lepkosprężystych składników mąk jedynie czynnikami fizycznymi, bez stosowania związków chemicznych ani dodatków strukturotwórczych typu gumy roślinne. Do efektywnego transportu ciepła wykorzystano promieniowanie mikrofalowe o częstotliwości 2,45 GHz oraz wodę, w której oscylacja dipoli generowała ciepło bezpośrednio w miejscu występowania, a nie na drodze konwekcji. Jednocześnie, istotne było zachowanie specyficznych dla użytego surowca roślinnego wartości odżywczych, zwłaszcza tych, pochodzących substancji polifenolowych i innych przeciwutleniaczy.
Uzyskane wyniki badań eksperymentalnych zostały opublikowane w kilku artykułach naukowych czasopism z listy JCR oraz zaprezentowane na ponad 5 konferencjach międzynarodowych. Projekt umożliwił też zbudowanie nowej platformy współpracy pomiędzy młodymi badaczkami z zagranicy dr Mariną Villanueva i dr Tetianą Lisovską, które następczo pełniły funkcję kierownika projektu. Wyniki badań zostały zaprezentowane na wielu międzynarodowych konferencjach naukowych wzbudzając zainteresowanie i umożliwiając nawiązanie szerokiej współpracy naukowej.
Pełny tytuł finansowanego projektu: Innowacyjna obróbka hydrotemiczna wysokoodżywczych mąk bezglutenowych w celu opracowania ulepszonych produktów piekarniczych
dr Marina Villanueva
Profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie w Valladolid (Uva) w Hiszpanii. Posiada tytuł licencjata inżynierii rolniczej i magistra jakości żywności, rozwoju i innowacji. Tytuł doktora nauk rolno-spożywczych i biosystemów uzyskała na Wydziale Inżynierii Rolniczej i Leśnej Uva w Hiszpanii. Odbyła staży po uzyskaniu stopnia naukowego doktora i wspólnie z prof. Harasym przez dwa lata prowadziła badania na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Działalność naukowa Dr Villanuevy zaowocowała 39 publikacjami w międzynarodowych czasopismach naukowych, 2 rozdziałami w publikacjach książkowych, ponad 80 wystąpieniami na konferencjach krajowych i zagranicznych oraz 2 patentami. W szeroko pojętym kontekście nauki i technologii żywności uczestniczyła w 4 projektach badawczych finansowanych przez zagraniczne, krajowe i regionalne instytucje badawcze (w jednym z nich pełniła funkcję kierownika projektu) oraz 27 projektach obejmujących współpracę przemysłową w sektorze rolno-spożywczym. Zainteresowania badawcze: opracowywanie i wprowadzanie koncepcji bezglutenowych, żywność o pełnej wartości odżywczej oraz żywność funkcjonalna, nowe technologie do przetwarzania głównych składników mąki oraz waloryzacja odpadów rolno-spożywczych w kontekście zarządzania środowiskiem i gospodarki o obiegu zamkniętym.
fot. materiały prywatne dr Vilanuevy
dr Tetiana Lisovska
Absolwentka Ternopil Ivan Puluj National Technical University (Ukraina). Tytuł doktora nauk technicznych uzyskała na Charkowskim Narodowym Uniwersytecie Technologii Żywności i Handlu, na kierunku Technologia Produktów Spożywczych. Odbyła staż badawczy w Centrum Badań i Transferu, Zrównoważonego Rozwoju i Zarządzania Zmianami Klimatycznymi działającym na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Hamburgu (Niemcy). Uczestniczyła w 3 projektach badawczych finansowanych przez NCN oraz ze środków zagranicznych jako kierownik projektu i wykonawca. Zainteresowania badawcze: stosowanie nietradycyjnych surowców zbożowych, innowacyjne metody modyfikowania fizycznych i chemicznych właściwości surowców zbożowych, ekstruzja, modyfikacja mikrofalowa, bezpieczeństwo żywności, zrównoważone łańcuchy dostaw oraz podejście oparte na idei „zero waste”.
fot. materiały prywatne dr Lisovskiej
Prof. dr hab. Joanna Harasym
Jest absolwentką Politechniki Wrocławskiej. Stopnie doktora i doktora habilitowanego uzyskała odpowiednio na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu i w szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, w dziedzinie nauk rolniczych w dyscyplinie technologia żywności i żywienia. Stypendystka Stypendium Indywidualnego Akcji Marii Skłodowskie-Curie (IF-MSCA) przez dwa lata prowadziła badania w Hiszpanii na Uniwersytecie w Valladolid. Odbyła staże naukowe na uniwersytetach w Grecji, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii i Singapurze. Kierownik i wykonawca ponad 20 projektów badawczych finansowanych z NCN, NCBiR, NAWA i funduszy zagranicznych. Zainteresowania badawcze: innowacyjne metody modyfikacji właściwości fizykochemicznych surowców pochodzenia zbożowego, ekstrakcja, modyfikacja mikrofalowa, modyfikacja ultradźwiękami, polem elektrycznym i elektromagnetycznym.
fot. Michał Łepecki