Wróć do archiwum newslettera NCN

 1. INSTRUKCJE SKŁADANIA WNIOSKÓW W KONKURSACH HARMONIA 3 i MAESTRO 3

  Jeszcze przez nieco ponad dwa tygodnie, bo tylko do 15 września można składać wnioski w konkursie MAESTRO 3 dla doświadczonych naukowców na projekty badawcze mające na celu realizację pionierskich badań naukowych, w tym interdyscyplinarnych, ważnych dla rozwoju nauki, wykraczających poza dotychczasowy stan wiedzy, których efektem mogą być odkrycia naukowe oraz w konkursie HARMONIA 3 na projekty badawcze realizowane w ramach współpracy międzynarodowej.

  Na naszej stronie internetowej umieściliśmy szczegółowe instrukcje składania wniosków w tych konkursach. Można w nich przeczytać, m.in. jakie dokładnie warunki muszą spełniać wnioskodawca i projekt badawczy, w jaki sposób prawidłowo skonstruować kosztorys projektu oraz dlaczego należy skonsultować się z działem administracyjno-finansowym jednostki, aby prawidłowo wypełnić sekcję dotyczącą pomocy publicznej.

  Instrukcja dla MAESTRO 3

  Instrukcja dla HARMONIA 3

 2. NOWE WZORY ANEKSÓW DLA KONKURSÓW OPUS 1 i 2, PRELUDIUM 1 i 2, SONATA 1 i 2, MAESTRO 2, HARMONIA 1

  Zaktualizowaliśmy instrukcję wprowadzania zmian w projektach finansowanych w ramach konkursów Narodowego Centrum Nauki. Przygotowaliśmy dla Państwa również wzory aneksów dla konkursów OPUS 1 i 2, PRELUDIUM 1 i 2, SONATA 1 i 2, MAESTRO 2, HARMONIA 1 i 2, które należy stosować w przypadku zmiany kosztorysu lub równoczesnej zmiany kosztorysu i harmonogramu projektu. Instrukcja wprowadzania zmian oraz wzory aneksów dostępne są w sekcji Informacje dla realizujących projekty.

 3. BADANIA PODSTAWOWE I BADANIA STOSOWANE - DWIE WAŻNE NOGI

  Czym tak naprawdę są badania podstawowe i dlaczego bez nich dzisiejszy świat nie byłby taki sam? Głos w dyskusji o tym, jakie badania są ważne dla rozwoju cywilizacyjnego Polski i dlaczego warto je finansować ze środków z budżetu państwa zabrał dyrektor Narodowego Centrum Nauki, prof. Andrzej Jajszczyk w artykule pt. „Badania podstawowe, ale nie bezużyteczne”, opublikowanym na łamach „Gazety Wyborczej”.

 4. PROF. MICHAŁ KAROŃSKI O POCZĄTKACH NCN

  Skąd wzięły się panele dziedzinowe? Jak powstała i jak sprawdza się oferta konkursowa NCN? W jaki sposób ustalane są budżety poszczególnych konkursów? Kulisy pracy Narodowego Centrum Nauki zdradza prof. Michał Karoński, przewodniczący Rady NCN, w artykule pt. "Narodowe Centrum Nauki - nowy początek”. Artykuł można przeczytać w najnowszym numerze kwartalnika „Nauka” PAN i na stronie NCN.

 5. CZYM ZAJMUJĄ SIĘ GRANTOBIORCY NCN - CD.

  Na stronie internetowej NCN przybywa opisów projektów, które otrzymały finansowanie w ramach naszych konkursów. Już dziś można przeczytać m.in. o plazmie wytrąconej z równowagi, nad którą pracuje zespół pod kierownictwem prof. dra hab. Stanisława Mrówczyńskiego z Narodowego Centrum Badań Jądrowych i o zagadnieniach bioetycznych związanych z prowadzeniem biomedycznych badań naukowych z udziałem człowieka, nad którymi pracuje dr Marcin Waligóra z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Miłośników Indii (i nie tylko) zachęcamy również do lektury opisu badań dr hab. Marzenny Czerniak-Drożdżowicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego, która zajmuje się jedną z najstarszych, najważniejszych, ale i najmniej zbadanych tradycji religijnych Indii - wisznuicką pańćaratrą.