– Science Europe pragnie sprzeciwić się wszelkiemu upolitycznieniu finansowania badań naukowych i wyraża swoje niezachwiane poparcie dla polskiego Narodowego Centrum Nauki – pisze w oświadczeniu stowarzyszenie zrzeszające 41 instytucji naukowych i finansujących naukę z 30 krajów europejskich.
Stanowisko Science Europe ma związek z zapowiedziami MEiN dotyczącymi zmian w funkcjonowaniu NCN, które miałyby nastąpić jesienią.
– W okresie poprzedzającym wybory parlamentarne w Polsce, które odbędą się 15 października, Science Europe pragnie sprzeciwić się wszelkiemu upolitycznieniu finansowania badań naukowych i wyraża swoje niezachwiane poparcie dla polskiego Narodowego Centrum Nauki. Jako ceniony członek Science Europe, NCN zajmuje kluczową pozycję zarówno w polskim, jak i europejskim ekosystemie badań i innowacji. Odgrywa fundamentalną rolę w finansowaniu wysokiej jakości badań podstawowych w Polsce, obejmujących wszystkie etapy kariery, i odgrywa kluczową rolę w promowaniu doskonałości – czytamy w oświadczeniu.
Science Europe wpływa na rozwój europejskiego systemu badań i innowacji. Członkami stowarzyszenia są instytucje finansowane głównie ze środków publicznych, odgrywające kluczową rolę w krajowych systemach badawczych i cieszące się niezależnością od władz politycznych. Instytucje członkowskie przeznaczają na badania łącznie około 22,4 mld euro rocznie.
– Ponadto Science Europe zdecydowanie sprzeciwia się wszelkim działaniom, które upolityczniają finansowanie badań lub naruszają wolność i autonomię badań, które są wspólnymi wartościami w stowarzyszeniu, a także w całym europejskim krajobrazie badań i innowacji – podkreślono w stanowisku.
Oświadczenie stowarzyszenia ukazało się 6 października. Pełna treść komunikatu znajduje na stronie Science Europe.
Współpraca międzynarodowa jest bardzo ważna dla polskiej nauki i od początku stanowi istotny element działalności NCN. Centrum jest zaufanym partnerem wielu zagranicznych instytucji wspierających naukę. Aktywnym członkiem Science Europe agencja jest od 2012. W ramach tej organizacji wspólnie z wieloma europejskimi instytucjami grantowymi wprowadziliśmy program Weave oparty na procedurze agencji wiodącej (Lead Agency Procedure, LAP). Pracownicy NCN uczestniczą w pracach grup roboczych do spraw otwartej nauki, współpracy międzynarodowej i europejskiej przestrzeni badawczej (ERA), Horyzontu Europa, kultury badawczej (research culture), zielonej i cyfrowej transformacji oraz komunikacji.
Wcześniej głosy sprzeciwu wobec zmian w funkcjonowaniu NCN wyrazili: