wt., 04/02/2025 - 13:00
Kod CSS i JS

Dr hab. Aleksandra Maatsch, prof. UWr z Uniwersytetu Wrocławskiego wraz z naukowcami z Austrii i Niemiec zrealizuje projekt badawczy dotyczący przeciwdziałania osłabieniu demokracji w krajach Unii Europejskiej.

Krajowa polityka wobec działań UE przeciwdziałających osłabieniu demokracji to tytuł projektu, który zrealizują polscy naukowcy pod kierownictwem dr hab. Aleksandry Maatsch, prof. UWr wraz z zespołem prof. Michaela Blaubergera z austriackiego Uniwersytetu w Salzburgu oraz badaczami z niemieckiego Uniwersytetu w Bremie pod kierownictwem prof. Arndta Wonki. Całkowite finansowanie części polskiej projektu w ramach konkursu Weave-UNISONO wyniesie niemal 890 tys. zł.

Obecnie prowadzone badania nad przeciwdziałaniem osłabieniu demokracji szybko się rozwijają, ale koncentrują się na krajowych przyczynach lub na opisach środków zaradczych z poziomu UE. Głównym celem badawczym projektu jest wskazanie, czy zdolność Unii Europejskiej do działania i wywierania wpływu na zapobieganie osłabieniu demokracji w państwach członkowskich zależy od krajowego poparcia politycznego.

Wniosek był oceniany przez niemiecką agencję DFG (Deutsche Forschungsgemeinschaft), a austriacka agencja FWF (Austrian Science Fund) oraz Narodowe Centrum Nauki zaakceptowały wyniki tej oceny w ramach współpracy w programie Weave.

Listy rankingowe Weave-UNISONO

Lista nr 9, Weave-UNISONO 2024

Program Weave, w ramach którego jest ogłaszany konkurs Weave-UNISONO to efekt wielostronnej współpracy między instytucjami finansującymi badania naukowe, skupionymi w stowarzyszeniu Science Europe. Został on ogłoszony w celu uproszczenia procedur składania i selekcji projektów badawczych we wszystkich dyscyplinach nauki, angażujących badaczy z dwóch lub trzech krajów europejskich.

Wyłanianie laureatów opiera się na procedurze agencji wiodącej - Lead Agency Procedure (LAP), w myśl której tylko jedna z instytucji partnerskich odpowiedzialna jest za pełną ocenę merytoryczną wniosku, a pozostali partnerzy akceptują wyniki tej oceny.

W ramach programu Weave partnerskie zespoły badawcze składają wnioski o finansowanie równolegle do lead agency oraz właściwych dla siebie instytucji w programie. Wspólny projekt musi zawierać spójne plany badawcze, wyraźnie ukazujące wartość dodaną współpracy międzynarodowej.

Konkurs Weave-UNISONO jest otwarty w trybie ciągłym. Zachęcamy zespoły planujące współpracę z partnerami z Austrii, Czech, Słowenii, Szwajcarii, Niemiec, Luksemburga i Belgii – Flandrii do zapoznania się z treścią ogłoszenia konkursowego i składania wniosków.