śr., 27/03/2024 - 15:30
Kod CSS i JS

Naukowczynie z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego zostały laureatkami konkursu Weave-UNISONO. Na realizację projektów międzynarodowych we współpracy z partnerami z Niemiec oraz Austrii otrzymają łącznie ponad 2,15 mln zł.

Dr hab. Małgorzata Sandowicz z Uniwersytetu Warszawskiego wspólnie z naukowcami z Austrii i Niemiec zrealizuje projekt DigEanna, który ma na celu zgromadzenie i uporządkowanie dokumentów archiwum świątyni Eanna – starożytnego ośrodka kultu oraz ważnej instytucji gospodarczej Babilonii. Wykorzystując osiągnięcia metodologii badań klinowych i narzędzi cyfrowej humanistyki, naukowcy zamierzają połączyć materiały w dossier i zbiory. Udostępnienie dokumentów w formie cyfrowej pozwoli na poszerzenie wiedzy na temat zmian biurokratycznych, gospodarczych, społecznych oraz kulturowych na Starożytnym Wschodzie w I tysiącleciu p.n.e. Badania będą realizowane we współpracy z zespołami prof. Michaela Jursy z Uniwersytetu Wiedeńskiego oraz prof. Johannesa Hackla z Uniwersytetu Friedricha Schillera w Jenie.

Dr Renata Mężyk-Kopeć z Uniwersytetu Jagiellońskiego wspólnie z prof. dr. med. Tobiasem Langenhanem z niemieckiego Uniwersytetu w Lipsku zrealizuje projekt pt. Proteolityczna modyfikacja adhezyjnych receptorów sprzężonych z białkami G przez proteazy. Naukowcy zamierzają przeprowadzić badania w obszarze komunikacji między komórkami, a przedmiotem ich zainteresowania będą niedawno wyodrębnione receptory aGPCR (adhazyjne receptory sprzężone z białkami G), które regulują szereg ważnych procesów, np. migrację, proliferację i różnicowanie komórek. Zaburzenie ich pracy leży u podstaw rozwoju chorób układu nerwowego, odpornościowego, układu krążenia, jak również rozwoju i progresji różnych typów nowotworów. W trakcie prac projektowych naukowcy sprawdzą, jak przebiega proces uwalniania fragmentów NTF receptorów aGPCR w wyniku proteolizy prowadzonej przez zewnątrzkomórkowe proteazy oraz jakie są jego efekty. W zależności od otrzymanych wyników, przebadane w projekcie proteazy będą mogły stanowić potencjalne nowe cele terapeutyczne w leczeniu chorób, u podłoża których leży zaburzona aktywacja receptorów aGPCR.

Wniosek z udziałem zespołu Renaty Mężyk-Kopeć był oceniany przez niemiecką agencję Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG) jako agencję wiodącą w procedurze LAP (Lead Agency Procedure), następnie wyniki tej oceny zaakceptowało Narodowe Centrum Nauki. Wniosek z udziałem zespołu dr hab. Małgorzaty Sandowicz był oceniany przez austriacką agencję FWF (Austrian Science Fund), a NCN oraz Deutsche Forschungsgemeinschaft zaakceptowały wyniki tej oceny.

Weave-UNISONO i procedura agencji wiodącej

Konkurs Weave-UNISONO to efekt wielostronnej współpracy między instytucjami finansującymi badania naukowe, skupionymi w stowarzyszeniu Science Europe. Został ogłoszony w celu uproszczenia procedur składania i selekcji projektów badawczych we wszystkich dyscyplinach nauki, angażujących badaczy z dwóch lub trzech krajów europejskich.

Wyłanianie laureatów opiera się na procedurze agencji wiodącej, w myśl której tylko jedna z instytucji partnerskich odpowiedzialna jest za pełną ocenę merytoryczną wniosku, pozostali partnerzy akceptują wyniki tej oceny.

W ramach programu Weave partnerskie zespoły badawcze składają wnioski o finansowanie równolegle do agencji wiodącej oraz do właściwych dla siebie instytucji uczestniczących w programie. Wspólny projekt musi zawierać spójne plany badań, wyraźnie ukazujące wartość dodaną współpracy międzynarodowej.

Konkurs Weave-UNISONO jest otwarty w trybie ciągłym. Zachęcamy zespoły pragnące podjąć współpracę z partnerami z Austrii, Czech, Słowenii, Szwajcarii, Niemiec, Luksemburga oraz Belgii-Flandrii do zapoznania się z treścią ogłoszenia konkursowego i składania wniosków.