29 sierpnia 2022 r.
Narodowe Centrum Nauki (NCN) we współpracy z siecią CHIST-ERA European Coordinated Research on Long-term Challenges in Information and Communication Sciences & Technologies ogłasza konkurs na międzynarodowe projekty badawcze związane z otwartymi danymi badawczymi i oprogramowaniem z perspektywy ich możliwego ponownego wykorzystania.
W konkursie CHIST-ERA Call Open & Re-usable Research Data & Software (CHIST-ERA ORD Call) składane będą wnioski o finansowanie projektów badawczych w zakresie trzech obszarów tematycznych związanych z otwartą nauką:
- Create, enrich or prepare ‘reference data sets’;
- ‘Editorialization’ of data: Reduce the distance between data producer and expected or even unexpected data re-user;
- Processes and tools to describe, share, reference, and archive software source code, with the goal to enhance reproducibility of research results.
O finansowanie projektów mogą starać się konsorcja międzynarodowe złożone z co najmniej trzech zespołów badawczych pochodzących z co najmniej trzech różnych krajów biorących udział w konkursie. Kierownik polskiego zespołu musi posiadać co najmniej stopień naukowy doktora.
Kraje uczestniczące w konkursie: Belgia, Brazylia, Czechy, Francja, Litwa, Luksemburg, Łotwa (25.11.2022), Polska, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Turcja, Wielka Brytania.
Proces wnioskowania o udzielenie finansowania
- poziom międzynarodowy: przygotowanie przez polski zespół badawczy we współpracy z partnerami zagranicznymi wniosku wspólnego w języku angielskim, który należy złożyć w elektronicznym systemie składania wniosków sieci CHIST-ERA (ESS).
- poziom krajowy: przygotowanie przez polski zespół badawczy wniosku krajowego dotyczącego polskiej części projektu, który należy złożyć do NCN w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu OSF w terminie do 7 dni po upływie terminu składania wniosków wspólnych na poziomie międzynarodowym.
UWAGA: Konkurs jest jednoetapowy, co oznacza, iż na poziomie międzynarodowym składane są wyłącznie wnioski wspólne pełne. Szczegółowa procedura składania wniosków na poziomie międzynarodowym zawarta jest w ogłoszeniu konkursu na stronie sieci CHIST-ERA.
Harmonogram konkursu
- Termin składania wniosków wspólnych w systemie ESS: 14 grudnia 2022 r., godz. 17:00 CET.
- Termin składania wniosków krajowych w systemie OSF: 21 grudnia 2022 r.
- Wyniki konkursu: czerwiec 2023 r.
- Rozpoczęcie realizacji projektów: wrzesień 2023 r.
W konkursie CHIST-ERA ORD Call można otrzymać środki na wynagrodzenia dla zespołu badawczego, wynagrodzenia i stypendia dla studentów lub doktorantów, zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej, jak również można pokryć inne koszty związane z wydatkami niezbędnymi do realizacji projektu badawczego.
Całkowita wysokość środków finansowych przeznaczonych przez NCN na realizację zadań przez polskie zespoły badawcze w konkursie wynosi 500 tys. EUR
Prosimy o zapoznanie się z:
- dokumentacją konkursową dostępną na stronie sieci CHIST-ERA (dokumentacja obowiązuje wszystkich wnioskujących w konkursie);
- szczegółowymi informacjami dla wnioskodawców umieszczonymi poniżej oraz kompletem załączników do niniejszego ogłoszenia (dokumentacja dotyczy wyłącznie wnioskodawców ubiegających się o finansowanie z NCN).
Kto może złożyć wniosek krajowy?
Wniosek w konkursie może złożyć każdy z podmiotów określonych w ustawie o Narodowym Centrum Nauki (NCN), czyli:
- uczelnia;
- federacja podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki;
- instytut naukowy PAN, działający na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. z 2020 r. poz. 1796 ze zm.);
- instytut badawczy, działający na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1383 ze zm.);
- międzynarodowy instytut naukowy utworzony na podstawie odrębnych ustaw działający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- 5a. Centrum Łukasiewicz, działający na podstawie ustawy z dnia 21 lutego 2019 r. o Sieci Badawczej Łukasiewicz (Dz. U. z 2020 r. poz. 2098)
- 5b. instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz;
- Polska Akademia Umiejętności;
- inny podmiot prowadzący głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły;
- grupa podmiotów, w skład której wchodzą co najmniej dwa podmioty wskazane w pkt 1-7 albo co najmniej jeden z tych podmiotów oraz co najmniej jeden przedsiębiorca;
- centrum naukowo-przemysłowe w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U z 2020 r. poz. 1383 ze zm.);
- centra Polskiej Akademii Nauk w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk;
- biblioteka naukowa;
- przedsiębiorca mający status centrum badawczo-rozwojowego w rozumieniu ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 706);
- jednostka organizacyjna posiadająca osobowość prawną i siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
- 13a. Prezes Głównego Urzędu Miar;
- osoba fizyczna;
- przedsiębiorca prowadzący badania naukowe w innej formie organizacyjnej niż określone w pkt 1-13a.
W przypadku projektów planowanych do realizacji przez co najmniej dwa polskie podmioty wnioskujące o finansowanie NCN podmioty te zobowiązane są utworzyć grupę podmiotów (patrz punkt 8 powyżej) i jedynie w tej formie mogą występować z wnioskiem krajowym.
Z wnioskiem krajowym występuje lider, wskazany w porozumieniu grupy podmiotów o współpracy na rzecz realizacji wnioskowanego projektu badawczego. Liderem grupy podmiotów jest podmiot zatrudniający kierownika projektu.
Jeżeli w świetle zapisów art. 27 ust. 1 pkt 2 ustawy o NCN, podmioty polskie nie mogą utworzyć grupy podmiotów, wówczas nie są one uprawnione do wnioskowania do NCN o finansowanie wspólnego projektu badawczego.
Kto może być kierownikiem projektu?
Kierownikiem polskiego zespołu badawczego może być osoba, która w momencie składania wniosku posiada co najmniej stopień naukowy doktora. Dodatkowe ograniczenia w występowaniu z wnioskiem krajowym opisane są szczegółowo w rozdziale IV Warunków oraz regulaminu przyznawania środków na realizację zadań finansowanych lub dofinansowanych w konkursach międzynarodowych organizowanych przez Narodowe Centrum Nauki we współpracy wielostronnej UNISONO, stanowiących załącznik do uchwały nr 28/2022 Rady NCN z dnia 2 marca 2022 r.
Jaki może być zakres tematyczny wniosku?
Konkurs obejmuje następujący temat:
Open & Re-usable Research Data & Software (ORD) (Otwarte i wielokrotnego użytku dane i oprogramowanie badawcze)
który, zgodnie z intencją konsorcjum, jest adresowany do przedstawicieli wszystkich dyscyplin naukowych, nie tylko bezpośrednio związanych z technologiami informacyjnymi i komunikacyjnymi. Temat może być również podjęty z perspektywy interdyscyplinarnej.
Konkurs dotyczy wyzwań związanych z otwartymi danymi i oprogramowaniem badawczym* z perspektywy ich możliwego wielokrotnego użytku. Jego celem jest stworzenie warunków dla realizacji badań w środowisku otwartych i współdzielonych danych i oprogramowania. W szczególności, naukowcy powinni zaproponować, w jaki sposób zastosowanie zasad Otwartej Nauki może promować powtórne zastosowanie danych i oprogramowania badawczego.
Wnioskodawcy powinni wykazać, w jaki sposób ich projekt koresponduje z inicjatywami dotyczącymi otwartych danych badawczych podejmowanymi w ramach programu Horyzont Europa oraz, bardziej ogólnie, w jaki sposób wzmacniają one konwergencje z jedną lub wieloma międzynarodowymi inicjatywami i/lub infrastrukturami (np. ESFRI, EOSC, GO, FAIR, RDA), poprzez odniesienie do co najmniej jednego z docelowych efektów:
- Create, enrich or prepare ‘reference data sets’ – celem jest zwiększenie dostępności i ułatwienie wielokrotnego użytku złożonych zbiorów danych.
- ‘Editorialization’ of data: Reduce the distance between data producer and expected or even unexpected data re-user; – celem jest promocja wielokrotnego użytku danych na potrzeby naukowe, edukacyjne, gospodarcze, czy publicystyczne.
- Processes and tools to describe, share, reference, and archive software source code, with the goal to enhance reproducibility of research results – celem jest rozwój procesów i narzędzi efektywnie wykorzystujących rezultaty istniejących inicjatyw (np. Software Heritage, SWH-ID).
Szczegółowe informacje o zakresie tematycznym konkursu znajdują się w ogłoszeniu konkursu CHIST-ERA.
Do NCN mogą wnioskować naukowcy z Polski, których projekty spełniają kryterium badań podstawowych, w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy o NCN.
Wniosek krajowy obejmujący zadania badawcze pokrywające się z zadaniami badawczymi zaplanowanymi do realizacji w innym wniosku złożonym wcześniej w dowolnym konkursie NCN lub wobec którego zostało wszczęte postępowanie odwoławcze, może zostać złożony dopiero wtedy, gdy decyzja o jego finansowaniu stała się ostateczna.
*Wszystkie typy i wersje danych oraz powiązanych metadanych (np. zgromadzone, oznaczone, pozyskane, przetworzone, sztuczne) oraz oprogramowanie stworzone przez badaczy, umożliwiające realizację inicjatyw badawczych.
Jaki może być czas trwania projektu?
W konkursie można zaplanować projekt badawczy trwający 24 miesiące.
Jakie są rodzaje stanowisk dla członków zespołu badawczego?
W projektach badawczych poza kierownikiem projektu w zadania badawcze mogą być zaangażowani dodatkowi wykonawcy, w tym studenci i doktoranci oraz osoby na stanowisku typu post-doc.
Stanowisko typu post-doc to pełnoetatowe stanowisko pracy zaplanowane przez kierownika projektu dla osoby, która uzyskała stopień doktora w roku zatrudnienia w projekcie lub w okresie 7 lat przed 1 stycznia roku zatrudnienia w projekcie. Okres ten może być przedłużony zgodnie z zasadami opisanymi w katalogu kosztów w projektach badawczych finansowanych przez NCN.
WAŻNE! Na stanowisku post-doc może być zatrudniona osoba, która uzyskała stopień doktora w podmiocie innym niż podmiot, w którym planowane jest zatrudnienie na tym stanowisku, lub odbyła co najmniej 10-miesięczny, ciągły i udokumentowany staż podoktorski w podmiocie innym niż podmiot realizujący projekt oraz w kraju innym niż kraj uzyskania stopnia doktora. Osoba, która będzie zatrudniona w projekcie na stanowisku typu post-doc, musi zostać wybrana w drodze otwartego konkursu.
Doktorant, który będzie pobierał stypendium naukowe NCN musi zostać wybrany w drodze otwartego konkursu.
Zarówno we wniosku wspólnym, jak i wniosku krajowym niedopuszczalne jest imienne wskazywanie stypendystów oraz osób na stanowiskach typu post-doc.
Należy pamiętać, że zasadność zaangażowania do realizacji projektu poszczególnych członków zespołu badawczego podlega ocenie międzynarodowego zespołu ekspertów. We wniosku należy opisać kompetencje i zadania przewidziane do realizacji przez poszczególnych członków zespołu badawczego. Szczegółowe informacje dotyczące budżetu na wynagrodzenia i stypendia zawarte są w katalogu kosztów w projektach badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki w konkursach międzynarodowych organizowanych we współpracy wielostronnej UNISONO.
Warunki konkursu nie określają maksymalnej liczby członków zespołu badawczego.
Jak zaplanować kosztorys projektu?
Sporządzanie kosztorysu projektu badawczego jest jednym z najistotniejszych etapów planowania projektu. Przy opracowaniu kosztorysu należy skoncentrować się na określeniu potrzebnych zasobów oraz dokładnym oszacowaniu kosztów w kontekście zaplanowanych zadań badawczych. Kosztorys musi być oparty na realnych wyliczeniach i zgodny z wytycznymi zawartymi w katalogu kosztów w projektach badawczych finansowanych przez NCN we współpracy wielostronnej UNISONO. Maksymalna wysokość budżetu polskiego zespołu nie jest określona, ale należy pamiętać, iż zasadność zaplanowanych wydatków w odniesieniu do zakresu zadań jest przedmiotem oceny międzynarodowego zespołu ekspertów.
Warunki konkursu nie określają minimalnej ani maksymalnej łącznej wysokości środków finansowych, o które można wnioskować.
Budżet we wniosku krajowym należy podać w PLN, a we wniosku wspólnym w EUR.
Kurs EUR po jakim należy wyliczyć budżet polskiej części projektu we wniosku wspólnym: 1 EUR = 4,5826 PLN.
Budżet projektu (koszty kwalifikowalne) składa się z kosztów bezpośrednich i pośrednich.
Do kosztów bezpośrednich należą:
- wynagrodzenia:
- etatowe: możliwość pozyskania środków na pełnoetatowe zatrudnienie kierownika projektu lub osoby/osób na stanowisku typu post-doc;
- dodatkowe: w ramach których można finansować wynagrodzenie dla członków zespołu badawczego - jeżeli kierownik projektu nie planuje pełnoetatowego zatrudnienia w projekcie, jego wynagrodzenie mieści się w puli wynagrodzeń dodatkowych;
- wynagrodzenia i stypendia dla studentów i doktorantów;
- zakup aparatury naukowo-badawczej, urządzeń i oprogramowania;
- zakup materiałów i drobnego sprzętu;
- usługi obce;
- wyjazdy służbowe, wizyty, konsultacje;
- gratyfikacje dla wykonawców zbiorowych;
- inne koszty niezbędne do realizacji projektu, które są zgodne katalogiem kosztów w projektach badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki w konkursach międzynarodowych organizowanych we współpracy wielostronnej UNISONO
WAŻNE! Koszty publikacji monografii będącej efektem realizacji projektu badawczego (w rozumieniu §10 Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 392) mogą zostać poniesione po uzyskaniu pozytywnej oceny przeprowadzonej przez NCN.
Na koszty pośrednie składają się:
- koszty pośrednie Open Access w wysokości do 2% kosztów bezpośrednich, które mogą być przeznaczone wyłącznie na koszty związane z udostępnieniem publikacji lub danych badawczych w otwartym dostępie;
- pozostałe koszty pośrednie w wysokości do 20% kosztów bezpośrednich, które mogą być przeznaczone na koszty pośrednio związane z projektem, w tym koszty udostępnienia publikacji lub danych badawczych w otwartym dostępie.
WAŻNE! Przypominamy, że koszty publikacji prac w formule Open Access mogą być poniesione wyłączenie w ramach kosztów pośrednich. Zaplanowanie takich środków w ramach kosztów bezpośrednich będzie traktowane jako błąd formalny.
Zaplanowanie nieuzasadnionego kosztorysu może skutkować odrzuceniem wniosku.
WAŻNE! Polskim wnioskodawcom w konkursie zalecamy przesłanie do NCN do konsultacji budżetu polskiego zespołu badawczego w pliku załączonym do niniejszego ogłoszenia (patrz: Tabela budżetowa polskiego zespołu badawczego) w terminie do 30 listopada 2022 r. Tabelę budżetową należy przesłać na adres alicja.dylag@ncn.gov.pl
Publikacja rezultatów badań w Open Access
NCN wraz z innymi europejskimi agencjami finansującymi badania naukowe jest członkiem cOAlition S. W związku z tą współpracą, NCN przyjęło „Politykę dotyczącą Otwartego Dostępu do publikacji” wraz ze zmianami, w ramach której wymaga, by prace będące efektem realizacji projektów finansowanych ze środków NCN były upowszechniane zgodnie z modelem natychmiastowego otwartego dostępu.
Zgodnie z założeniami Planu S Narodowe Centrum Nauki uznaje za zgodne z polityką otwartego dostępu następujące ścieżki publikacyjne:
- W czasopismach lub na platformach otwartego dostępu zarejestrowanych lub będących na etapie rejestracji w Directory of Open Access Journal (DOAJ);
- W czasopismach subskrypcyjnych (hybrydowych) pod warunkiem, że Version of Record (VoR) lub Author Accepted Manuscript (AAM) zostanie bezpośrednio przez wydawcę lub autora opublikowane w otwartym repozytorium w momencie ukazania się publikacji on-line;
- W czasopismach objętych licencją otwartego dostępu w ramach tzw. umów transformacyjnych, które muszą być zarejestrowane w rejestrze prowadzonym przez Efficiency and Standards for Article Charges (ESAC-registry).
Czy w ramach tego konkursu można wnioskować o pomoc publiczną?
Tak. Szczegółowe informacje można znaleźć w zasadach udzielania pomocy publicznej.
Jak przebiega proces oceny wniosku?
Wnioski wspólne podlegają ocenie formalnej przeprowadzanej przez NCN, pozostałe agencje wchodzące w skład sieci CHIST-ERA biorące udział w konkursie oraz sekretariat konkursu CHIST-ERA ORD Call.
Wnioski wspólne ocenione pozytywnie pod względem formalnym podlegają ocenie merytorycznej, przeprowadzanej przez międzynarodowy zespół ekspertów zgodnie z zasadami określonymi w ogłoszeniu o konkursie.
Wnioski krajowe podlegają wyłącznie ocenie formalnej przez NCN, której dokonują Koordynatorzy Dyscyplin.
Ocena formalna wniosków krajowych obejmuje ocenę kompletności wniosku, spełnienie wszystkich warunków określonych w dokumentacji konkursowej oraz Uchwale nr 28/2022 Rady NCN z dnia 2 marca 2022 r., w tym zgodność planowanych wydatków z załącznikiem do ww. Uchwały, tj. „Koszty w projektach badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki w konkursach międzynarodowych organizowanych we współpracy wielostronnej UNISONO”.
WAŻNE: Informacje zawarte we wniosku krajowym oraz we wniosku wspólnym muszą być spójne, a wniosek wspólny załączony do wniosku krajowego musi być tożsamy z wnioskiem wspólnym, złożonym na poziomie międzynarodowym.
Kto dokonuje oceny merytorycznej wniosku?
Przedmiotem oceny merytorycznej są wyłącznie wnioski wspólne. Oceny merytorycznej dokonuje międzynarodowy zespół ekspertów wybrany wspólnie przez agencje wchodzące w skład sieci CHIST-ERA biorące udział w konkursie. Więcej informacji o ocenie wniosków dostępnych jest w ogłoszeniu o konkursie na stronie internetowej sieci CHIST-ERA.
Kiedy i jak zostaną ogłoszone wyniki?
Przewidywany termin rozstrzygnięcia konkursu CHIST-ERA ORD Call to czerwiec 2023 r. W pierwszej kolejności o wynikach konkursu informowani są koordynatorzy projektów. Polskim zespołom badawczym wyniki przekazywane są w drodze decyzji Dyrektora NCN.
W przypadku naruszenia procedury konkursowej lub innych naruszeń formalnych w zakresie czynności przeprowadzanych w NCN, wnioskodawcy przysługuje odwołanie od decyzji Dyrektora NCN do Komisji Odwoławczej Rady NCN.
Gdzie można znaleźć dodatkowe informacje?
Więcej informacji o konkursie dostępnych jest na stronie sieci CHIST-ERA. Szczegółowe warunki oraz regulamin przyznawania przez NCN finansowania w konkursie znaleźć można w załączniku do uchwały Rady NCN nr 28/2022.
W przypadku dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu drogą e-mailową lub telefoniczną:
- Alicja Dyląg
(kontakt telefoniczny w godzinach: 9:00-12:00)
- Dr Oskar Wolski
Przydatne informacje
Planując złożenie wniosku w konkursie CHIST-ERA ORD Call należy:
- zapoznać się z pełną dokumentacją konkursową, w szczególności z:
- ogłoszeniem konkursu CHIST-ERA ORD Call zamieszczonym na stronie sieci CHIST-ERA;
- warunkami oraz regulaminem przyznawania środków na realizację zadań finansowanych lub dofinansowanych w konkursach międzynarodowych organizowanych przez Narodowe Centrum Nauki we współpracy wielostronnej UNISONO;
Na poziomie krajowym przed wysłaniem wniosku krajowego do NCN należy:
- pozyskać od wnioskodawcy dane niezbędne do wypełnienia wniosku i dowiedzieć się, jakie są wewnętrzne procedury mogące mieć wpływ na złożenie wniosku oraz realizację projektu (planowanie kosztów w projekcie, procedura pozyskania podpisu/ów osoby/osób upoważnionej/upoważnionych do reprezentacji podmiotu na potwierdzeniu złożenia wniosku); w przypadku gdy podmiotem wnioskującym jest grupa polskich podmiotów, przygotować porozumienie o współpracy na rzecz realizacji wnioskowanego projektu badawczego;
- sprawdzić, czy wszystkie dane oraz załączniki we wniosku są poprawne. Samo sprawdzenie kompletności wniosku w systemie OSF przyciskiem „Sprawdź kompletność” nie gwarantuje tego, że wypełniono poprawnie wszystkie dane i załączono odpowiednie załączniki;
- sprawdzić czy poszczególne zakładki wypełnione są we właściwym języku;
- zablokować ostateczną wersję wniosku do NCN;
- pobrać i podpisać potwierdzenia złożenia wniosku w konkursie – kierownik projektu oraz osoba/osoby upoważniona/upoważnione do reprezentacji podmiotu;
Po wypełnieniu wniosku i uzupełnieniu go o wymagane załączniki, wniosek - tylko w wersji elektronicznej - należy wysłać do NCN w systemie OSF, używając przycisku „Wyślij do NCN”.
Po zakończeniu naboru wniosków:
- przeprowadzony zostanie proces oceny wniosków;
- w przypadku zakwalifikowania wniosku do finansowania podpisana zostanie umowa o finansowanie projektu badawczego;
- rozpocznie się realizacja projektu zgodnie z umową i regulaminem przyznawania środków na realizację zadań finansowanych lub dofinansowanych w konkursach międzynarodowych organizowanych przez Narodowe Centrum Nauki we współpracy wielostronnej UNISONO;
W przypadku naruszenia procedury konkursowej lub innych naruszeń formalnych wnioskodawcy przysługuje odwołanie od decyzji dyrektora NCN do Komisji Odwoławczej Rady NCN. Odwołanie należy złożyć w terminie 14 dni od dnia skutecznego doręczenia decyzji.
Dokumentacja konkursowa
Sieć CHIST-ERA:
Dokumentacja konkursowa obowiązująca wszystkich wnioskodawców dostępna jest na stronie sieci CHIST-ERA.
Narodowe Centrum Nauki:
- Warunki oraz regulamin przyznawania środków na realizację zadań finansowanych lub dofinansowanych w konkursach międzynarodowych organizowanych przez NCN we współpracy wielostronnej UNISONO
- Tabela budżetowa polskiego zespołu badawczego
- Wzór formularza wniosku krajowego
- Procedura składania wniosków krajowych w systemie OSF
- Regulamin przyznawania stypendiów naukowych w projektach badawczych finansowanych ze środków NCN
- Porozumienie o współpracy na rzecz realizacji wnioskowanego projektu badawczego
- Zasady występowania pomocy publicznej
- Wytyczne dla wnioskodawców do uzupełnienia formularza dotyczącego kwestii etycznych w projekcie badawczym
- Wytyczne dla wnioskodawców do uzupełnienia planu zarządzania danymi w projekcie badawczym
- Polityka NCN dotycząca otwartego dostępu do publikacji wraz ze zmianami
- Instrukcja: polityka otwartego dostępu do publikacji
- Kodeks NCN dotyczący rzetelności badań naukowych i starania o fundusze na badania
Dokumenty dotyczące oceny wniosków:
- Zasady doręczania decyzji dyrektora NCN
- Instrukcja dotycząca składania odwołań od decyzji dyrektora NCN
Dokumenty, z którymi należy się zapoznać przed rozpoczęciem realizacji projektu NCN:
- Wzór umowy (Wzór obowiązujący laureatów poprzedniego konkursu typu Era-Net ogłoszonego przez NCN – wersja poglądowa, która może ulec zmianom na etapie podpisywania umowy z NCN)
- Zarządzenie w sprawie wprowadzenia procedury przeprowadzania kontroli w siedzibie jednostki
- Wytyczne dla podmiotów audytujących wykonanie projektów badawczych finansowanych przez NCN
- Zasady oceny monografii w projektach badawczych finansowanych ze środków Narodowego Centrum Nauki
- Informacja dot. przetwarzania danych osobowych