KONKURSY

Pięć konkursów, dwie nowości finansowane z funduszy norweskich i EOG

Ogłosiliśmy pięć konkursów, w tym dwa – GRIEG i IdeaLab – finansowane ze środków pochodzących z funduszy norweskich oraz funduszy EOG. Poza tym ruszyły konkursy: MAESTRO 11, SONATA BIS 9 i UWERTURA 4 Łącznie naukowcy mogą pozyskać 161 mln zł oraz niemal 42 mln euro na badania podstawowe.

Wystartowała MINIATURA 3 – konkurs na działanie naukowe

Badania pilotażowe, kwerendy, staże naukowe, wyjazdy badawcze – takie między innymi działania naukowe będą mogli zrealizować naukowcy w konkursie MINIATURA. Ruszył trzecia już edycja tzw. „małych grantów”, których celem jest umożliwienie naukowcom stawiania pierwszych kroków w systemie grantowym.

Przesunięcie ogłoszenia konkursu DAINA 2

Z uwagi na modyfikację zasad oceny wniosków planowane ogłoszenie konkursu DAINA 2 zostało przesunięte na 2020 r. Dokładna data ogłoszenia konkursu zostanie podana w harmonogramie konkursów NCN na 2020 r.

Zapowiedź konkursu BiodivClim w obszarze bioróżnorodności i zmian klimatycznych

Już we wrześniu sieć BiodivERsA ogłosi nowy konkurs BiodivClim pt. „Biodiversity and climate change”. Zapraszamy do zapoznania się z możliwymi tematami projektów badawczych.

CO NOWEGO

129 mln euro dla naukowców w Programie „Badania” w ramach funduszy norweskich i EOG

7 czerwca w Warszawie w siedzibie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju odbyło się uroczyste podpisanie umowy Programu Badania w ramach III edycji Funduszy norweskich i EOG, w którym Narodowe Centrum Nauki pełni rolę operatora odpowiedzialnego za badania podstawowe.

Fundusze norweskie i EOG – wyszukiwarka partnerów

W celu wsparcia działań podejmowanych w ramach funduszy norweskich i EOG, Norweska Rada Badań prowadzi wyszukiwarkę partnerów naukowych. Mogą z niej korzystać wszyscy badacze, instytucje i firmy z państw beneficjentów oraz państw darczyńców. Narzędzie umożliwia stworzenie profilu instytucji oraz przeszukiwanie bazy partnerów norweskich. Obecnie z wyszukiwarki można skorzystać pod tym linkiem.

Czerwcowe posiedzenie Rady NCN

Ustalenie wysokości nakładów na finansowanie projektów badawczych w konkursach MAESTRO 11 i SONATA BIS 9 oraz staży naukowych w konkursie UWERTURA 4, warunki przeprowadzania nowego międzynarodowego konkursu ALPHORN, wspieranie doktorantów w ramach szkół doktorskich oraz dyskusja nad Sprawozdaniem z działalności Centrum za 2018 r. to niektóre z tematów poruszonych podczas czerwcowego posiedzenia Rady NCN.

WYDARZENIA

Spotkanie informacyjne Programu Badania Podstawowe w ramach III edycji funduszy norweskich i EOG

Zapraszamy na spotkanie informacyjne dotyczące konkursów GRIEG i IdeaLab, które odbędzie się w Krakowie w poniedziałek 8-go lipca o godz. 11.00 w siedzibie PAU przy ulicy Sławkowskiej 17. Zgłoszenia będą przyjmowane do dnia 3-go lipca br. za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.

PUBLIKACJE

Początki popkultury w Polsce

Dr hab. Mirosław Filiciak z SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego w Warszawie dzięki finansowaniu w konkursie SONATA BIS 2 zgłębił historię kultury popularnej w Polsce w I poł. XX w. Przyjęta perspektywa transmedialna pozwoliła na zbadanie zależności pomiędzy treściami krążącymi w różnych mediach i wpisanie zjawisk ówczesnej popkultury w kontekst przemian cywilizacyjnych. O założeniach i efektach projektu można poczytać na naszej stronie.