KONKURSY

Nowy konkurs ALPHORN

Pierwszego lipca ogłosiliśmy dwustronny konkurs międzynarodowy ALPHORN na polsko-szwajcarskie projekty badawcze organizowany we współpracy ze Swiss National Science Foundation (SNSF). Do konkursu można złożyć wniosek obejmujący badania podstawowe w dowolnym z 25 paneli NCN, a projekt badawczy może trwać 2 lub 3 lata. Do zdobycia jest łącznie 7 mln zł.

TANGO 4: zapowiedź konkursu

W najbliższych miesiącach ogłosimy czwartą edycję konkursu TANGO. Wraz z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju dołożyliśmy wszelkich starań, żeby jego nowa odsłona jeszcze bardziej sprzyjała komercjalizacji technologii bazujących na wynikach badań podstawowych. Już teraz zapraszamy do zapoznania się z warunkami konkursu.

DIOSCURI 3: czekamy na zgłoszenia jednostek naukowych

Po raz trzeci zapraszamy jednostki naukowe do zgłaszania gotowości utworzenia Centrów Doskonałości Naukowej Dioscuri w ramach swojej struktury organizacyjnej. Zgłoszenia przyjmujemy elektronicznie do końca listopada. Lista zgłoszonych jednostek spełniających wymagania formalne zostanie opublikowana wraz z ogłoszeniem konkursu DIOSCURI 3.

Formularze wniosków w systemie ZSUN/OSF

Informujemy, że formularze wniosków do konkursów MAESTRO, SONATA BIS i UWERTURA zostaną udostępnione w systemie ZSUN/OSF 12 sierpnia, natomiast do konkursu GRIEG – w drugiej połowie sierpnia.

Wkrótce zamknięcie naboru wniosków w konkursie IdeaLab

Przypominamy, że już 19 sierpnia upływa termin naboru wniosków o uczestnictwo w warsztatach organizowanych w ramach konkursu IdeaLab na interdyscyplinarne, przełomowe projekty badawcze. To jeden z trzech konkursów finansowanych z funduszy norweskich i funduszy EOG na lata 2014–2021 w ramach programu „Badania podstawowe”. Celem programu realizowanego przez NCN we współpracy z Norweską Radą Badań jest wzmacnianie współpracy badawczej pomiędzy Polską a Norwegią, Islandią i Liechtensteinem oraz rozwój wiedzy opartej na badaniach.

IdeaLab: zapraszamy na czat informacyjny

13 sierpnia podczas infochatu w godz. 11:00-14:00 będzie okazja do zadania pracownikom NCN pytań dotyczących konkursu IdeaLab. Aby zalogować się na stronie chatu wystarczy podać imię lub nick i adres e-mail. Chat będzie otwarty dla naukowców z Polski, Norwegii, Islandii i Liechtensteinu i będzie prowadzony w języku angielskim.

 

WYDARZENIA

GRIEG i IdeaLab: materiały ze spotkania informacyjnego

8 lipca w siedzibie Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące konkursów GRIEG oraz IdeaLab, które ogłosiliśmy niedawno w ramach III edycji funduszy EOG i funduszy norweskich. W wydarzeniu wzięło udział ponad 100 osób z całej Polski. Zachęcamy do zapoznania się z prezentacjami ze spotkania dostępnymi na naszej stronie.

Lipcowe posiedzenie Rady NCN

Zwiększenie budżetu konkursu OPUS 17, podział środków dostępnych w OPUS 17 i PRELUDIUM 17 pomiędzy poszczególne grupy nauk, wybór zespołów ekspertów do oceny wniosków oraz określenie warunków konkursów SONATA 15 i PRELUDIUM 18, które zostaną ogłoszone we wrześniu to najważniejsze decyzje Rady NCN podjęte podczas lipcowego posiedzenia. Istotnym punktem obrad były również założenia nowego konkursu na projekty badawcze realizowane przez doktorantów w ramach rozpraw doktorskich, w których promotor doktoranta będzie jednocześnie kierownikiem projektu.

CO NOWEGO

Porozumienie partnerów CEUS w sprawie wspólnego konkursu

Dyrektorzy agencji zrzeszonych w inicjatywie Środkowoeuropejskiego Partnerstwa Naukowego (Central European Science Partnership – CEUS), którego członkiem i inicjatorem jest NCN, podpisali porozumienie w sprawie wspólnego konkursu grantowego. Pozwoli on na finansowanie wspólnych dwustronnych lub wielostronnych projektów badawczych naukowców z Polski, Austrii, Czech i Słowenii. Konkurs ma zostać uruchomiony w 2020 r.

Francusko-Polska Nagroda Naukowa dla członka Rady NCN

Członek Rady Narodowego Centrum Nauki prof. Marek Samoć otrzymał Francusko-Polską Nagrodę Naukową 2019. Nagroda została przyznana przez Francuskie Towarzystwo Chemiczne (SCF) za wybitne dokonania w dziedzinie nieliniowych właściwości optycznych związków nieorganicznych i metaloorganicznych, sprzężonych polimerów i kropek kwantowych.

PUBLIKACJE

W stronę światła

Dr Anna Tracewska z Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii w ramach projektu sfinansowanego w konkursie SONATA 10 bada genetyczne przyczyny dziedzicznych chorób siatkówki w Polsce. Do zbudowania specyficznego dla Polski profilu genetycznego osób cierpiących na zwyrodnieniowe choroby siatkówki użyła nowej technologii umożliwiającej określenie mutacji sprawczej u danego pacjenta dzięki przeglądaniu wielu genów na raz. Zachęcamy do zapoznania się z opisem projektu na naszej stronie.