Podcast nr 1, 2025 Profesor Tomasz Dietl o priorytetach Rady NCN

pon., 27/01/2025 - 10:30
Kod CSS i JS

Pierwszym gościem podcastu NCN w 2025 roku jest prof. Tomasz Dietl, nowy przewodniczący Rady NCN. W rozmowie z Anną Korzekwą-Józefowicz opowiedział o priorytetach Rady oraz własnych doświadczeniach jako naukowca i laureata grantu ERC.

Rekomendacje NCN w sprawie publikacji

Prof. Tomasz Dietl podczas Dni NCN 2024 w Bydgoszczy, fot. Łukasz BeraProf. Tomasz Dietl podczas Dni NCN 2024 w Bydgoszczy, fot. Łukasz Bera Prof. Tomasz Dietl jest fizykiem, członkiem Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Akademii Umiejętności oraz Academia Europaea. W grudniu 2024 Rada NCN wybrała go na swojego przewodniczącego. W przeszłości pełnił rolę członka Rady Naukowej oraz Komitetu Sterującego Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). W 2008 roku zdobył ERC Advanced Grant.

Jednym z tematów rozmowy była uchwała Rady NCN z grudnia 2024 roku dotycząca upowszechniania wyników badań. Dokument zachęca badaczki i badaczy do publikowania w prestiżowych czasopismach i unikania tych, które nie gwarantują rzetelnego procesu recenzji. W internetowych komentarzach do tej uchwały pojawiły się jednak wątpliwości dotyczące interpretacji rekomendacji. Czy unikanie pewnych czasopism oznacza całkowity zakaz publikowania w nich? Jak zastosować te wskazówki w praktyce, skoro nie ma jasno określonej listy czasopism drapieżnych?

Profesor Dietl odniósł się do tych pytań, wyjaśniając, dlaczego nie zdecydowano się na stworzenie takiej listy. – Liczba czasopism to około 50 tysięcy. Rocznie ukazuje się 5 milionów artykułów. Zrobienie takiej listy, technicznie nawet jest trudne, ale myślę, że nie miałoby to sensu, bo krajobraz nauki jest dynamiczny. Pewne czasopisma nikną, inne pojawiają się, wykorzystując luki w przepisach. (…) Intencją tej uchwały jest promowanie dobrych praktyk. Nie zakazy, nie nakazy, tylko wskazanie, jak dobrze byłoby się zachowywać w środowisku naukowym – mówi przewodniczący Rady. Dodaje także, że publikowanie w czasopismach o niższym prestiżu w danej dziedzinie może znacząco obniżyć szanse na zdobycie finansowania w NCN.  – Dlatego naukowcy, którzy myślą perspektywicznie i planują działania w dłuższej perspektywie, powinni wziąć sobie tę radę do serca i dążyć do publikowania w czasopismach, gdzie publikują liderzy w ich dziedzinie – mówi.

Rola NCN i nowe wyzwania

Prof. Dietl opowiedział też o głównych kierunkach działań Rady NCN w nadchodzących latach. Wskazał trzy najważniejsze priorytety: rzetelność, krzewienie doskonałości naukowej i deregulacja.

– Moim marzeniem jest przekonać środowisko naukowe – i w tym kierunku być może będzie działać Rada – że pisanie projektów to proces twórczy, który pozwala nam zaplanować badania, poznać literaturę i nawiązać nowe współprace. Dlatego nawet jeśli nie otrzymamy finansowania w wyniku złożenia wniosku, to nie jest to czas stracony. To działanie, które pozwala uporządkować naszą pracę naukową i mentalnie przygotować się do dokonywania nowych odkryć. Dodaje, że dlatego jednym z głównych tematów nad którym pracuje Rada jest rzetelność recenzji.

– Chodzi o to, żeby nawet wnioski, które nie otrzymały dofinansowania, dostarczały autorom informacji, co było dobre, co wymaga poprawy, a co już zostało odkryte. (…) Jeśli wnioski są poprawiane na podstawie recenzji, istnieje ogromna szansa, że w kolejnym konkursie projekt zostanie dofinansowany.

W kwestii realizacji projektów zwrócił uwagę na potrzebę większej swobody dla badaczy: – Nie przywiązujmy aż tak dużej wagi do wypełnienia harmonogramu. Ważniejsze jest to, co udało się odkryć, jak upowszechniono wyniki i jakie znaczenie społeczne miało badanie. To są kluczowe pytania, które powinniśmy zadawać przy ocenie projektu.

Mobilność i międzynarodowe granty

W rozmowie pojawił się także temat grantów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych oraz konieczności zwiększenia udziału polskich naukowców w konkursach międzynarodowych. W wielu krajach europejskich aplikowanie o grant ERC jest traktowane jako nieodłączny element budowania kariery naukowej. – Przykładowo nie można starać się o prestiżowe stanowiska, takie jak dyrektora Instytutu Maxa Plancka, jeśli równocześnie nie aplikuje się o grant ERC. Takie podejście powinniśmy również promować w naszym środowisku, zdając sobie sprawę, że jest to bardzo trudny konkurs, z ogromną konkurencją. Jednak przy założeniu, że otrzymamy rzetelne i wartościowe recenzje, czas poświęcony na przygotowanie projektu nie będzie zmarnowany. Dzięki nim dowiemy się, co zrobiliśmy dobrze, jakie nasze propozycje były interesujące, a które pomysły okazały się wtórne lub mało atrakcyjne – mówi prof. Dietl.

Gość podcastu podkreśla też, jak ważne jest budowanie rozpoznawalności i mobilności naukowców. – Mobilność intelektualna i geograficzna są kluczowe. (…) Widziałem młodych badaczy, którzy świetnie rozumieli, jak działa świat nauki. Sami wiedzieli, gdzie publikować, na jakie konferencje jeździć, z kim rozmawiać. Takich osób jest jednak wciąż za mało. Jeżdżenie za granicę, udział w konferencjach i współpraca międzynarodowa są nie tylko intelektualnie zapładniające, ale też kluczowe dla zdobycia grantu ERC.

NCN – tlen dla nauki

Na zakończenie rozmowy prof. Dietl przyznał, że NCN odgrywa szczególną rolę w polskiej nauce, wspierając badaczy na różnych etapach kariery. Zwrócił też uwagę na to, jak dużą mobilizację środowiska naukowego przyniosła walka o zwiększenie budżetu Centrum.

– Zwiększenie budżetu NCN o 30% to sukces, ale pamiętajmy, że inflacja wyniosła 43% w ostatnich latach. Nadal stoimy przed wyzwaniami – jak zwiększyć wynagrodzenia, dofinansować aparaturę i umożliwić najlepszym badaczom realizację większej liczby projektów. To nie są łatwe decyzje i wymagają szerokiej dyskusji.

Rozmowa jest dostępna w Spotify, Apple Podcast i na You Tube.

Zapis rozmowy, plik .pdf

W 2024 roku ukazały się rozmowy:

Popularyzacja nauki z Aleksandrą Ziembińską-Buczyńską i Anną Ślązak

Bez badań podstawowych nie ma innowacji z Krzysztofem Ficem

Nagroda NCN z Joanną Golińską-Pilarek i Wiktorem Lewandowskim

Odcinek motywacyjny z Piotrem Sankowskim i Arturem Obłuskim

Ocena wniosków cz. 2 z Anną Wieczorek i Magdaleną Wyszkowską-Kolatko

Technologie kwantowe z Sylwią Kostką i Konradem Banaszkiem

MAPS i Weave z Barbarą Świątkowską i Justyną Woźniakowską

Nowe perspektywy dla polskich badań polarnych

pt., 24/01/2025 - 14:30
Kod CSS i JS

Polscy polarnicy uruchomili infrastrukturę badawczą BERA, która umożliwi gromadzenie i analizowanie próbek z różnych obszarów norweskiego Svalbardu oraz ułatwi ich transport do Polski. Badania polarne od lat stanowią ważny obszar badawczy dla naukowców z kraju, są finansowane również przez Narodowe Centrum Nauki.

Oficjalne otwarcie Centrum BERA, 23 stycznia 2025, fot. Polskie Konsorcjum PolarneOficjalne otwarcie Centrum BERA, 23 stycznia 2025, fot. Polskie Konsorcjum Polarne Na terenie Norwegii i Islandii polscy polarnicy prowadzą badania środowiskowe i nad zmianami klimatu. Badają kriosferę, czyli część hydrosfery obejmującą wody w postaci niezanikającego lodu lodowcowego, morskiego i gruntowego. Prowadzą także badania społeczne, polityczne oraz kulturowe. W norweskim archipelagu Svalbard znajdującym się na Oceanie Arktycznym polscy badacze są obecni od lat 50. XX wieku. Znajduje się tam kilka polskich stacji badawczych. Niedawno otwarto centrum badawczo-logistyczne BERA w Longyearbyen.

Centrum BERA, którego nazwa wywodzi się ze staronordyckiego słowa oznaczającego "niedźwiedzicę", jest wspólnym projektem zrealizowanym dzięki współpracy siedmiu instytucji naukowych: Uniwersytetu Śląskiego (lider), Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie i Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Uniwersytetu Wrocławskiego. Instytucje będą finansować działania Centrum oraz wspierać jego utrzymanie przez następne 10 lat. BERA prowadzi działalność w trzech obszarach: wsparcie logistyczne, badania naukowe oraz działalność dydaktyczna i edukacyjna. Jego działalność przyczyni się do intensyfikacji międzynarodowej współpracy naukowej, co pozwoli na poszerzenie zakresu prowadzonych badań oraz wymiany wiedzy.

Utrzymywanie infrastruktury oraz prowadzenie monitoringów środowiskowych poza granicami Polski w trudnych warunkach panujących w rejonach arktycznych jest dużym wyzwaniem, wymagającym wsparcia z wielu źródeł. Narodowe Centrum Nauki od lat finansuje prace badawcze w tych rejonach, zarówno w ramach konkursów krajowych, jak i dzięki środkom zewnętrznym.

NCN było operatorem programu Badania podstawowe w ramach ostatniej edycji funduszy EOG i funduszy norweskich. Zorganizowaliśmy konkurs GRIEG, w którym wsparcie otrzymało 7 projektów w obszarze badań polarnych. Sfinansowaliśmy również projekt predefiniowany CRIOS angażujący 7 partnerów z Polski oraz 4 z Norwegii, a także inicjatywę bilateralną HarSval angażującą 11 polskich i 14 norweskich partnerów. Dzięki funduszom EOG i funduszom norweskim możliwe było wzmocnienie współpracy badawczej między Polską i Norwegią, w tym badań interdyscyplinarnych, zmodernizowanie i rozbudowanie zautomatyzowanej sieci monitorowania kriosfery Spitsbergenu, rozwój Polish Polar DataBase, udostępnianie danych zgodnie z zasadami FAIR data oraz Open Science oraz organizacja warsztatów mających na celu harmonizację i standaryzację prowadzonych badań.

O badaniach nad lodem morskim, warunkach pracy badaczki wybrzeży na Spitsbergenie oraz równowadze między życiem prywatnym i zawodowym w rozmowie z Anną Korzekwą-Józefowicz opowiadała dr Zuzanna Świrad, geomorfolożka z Instytutu Geofizyki PAN.

PoC ERC dla Kingi Kamieniarz-Gduli

czw., 23/01/2025 - 12:00
Kod CSS i JS

Europejska Rada ds. Badań Naukowych przyznała granty Proof of Concept. Jedną z laureatek została prof. Kinga Kamieniarz-Gdula z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, laureatka naszego programu SONATA BIS.

Badaczka specjalizująca się w badaniach nad końcami genów, dzięki finansowaniu z ERC zrealizuje projekt Improving cancer therapy by identification of novel drug leads modulating transcription termination bridging molecular biology and therapeutic applications. Naukowczyni ma nadzieję na odkrycie nowych i bardziej skutecznych terapii dla pacjentów onkologicznych.

Grant ERC Proof of Concept jest dla badaczek i badaczy, którzy już wcześniej zdobyli grant ERC (Starting, Consolidator lub Advanced). To szansa dla tych, którzy chcą sprawdzić, czy ich odkrycia mogą znaleźć zastosowanie w praktyce. Daje możliwość rozwinięcia projektu i zbadania jego potencjału poza laboratorium. Prof. Kinga Kamieniarz-Gdula Starting Grant ERC otrzymała w 2022 roku na badania pod tytułem Alternative gene ends: the crosstalk of RNA cleavage and transcription termination. Jest też laureatką konkursu SONATA BIS NCN i EMBO Installation Grant.

Poszukiwania nowych leków, które kierują wyborem, gdzie kończy się gen 

Prof. Kinga Kamieniarz-Gdula oraz dr Martyna Plens-Gałąska, fot. Apoorva ShrivastavaProf. Kinga Kamieniarz-Gdula oraz dr Martyna Plens-Gałąska, fot. Apoorva Shrivastava Choroby nowotworowe są jedną z głównych przyczyn śmierci w Europie. Nowotwór rozwija się, gdy komórki w organizmie zaczynają niekontrolowanie się namnażać, czasem rozprzestrzeniając się do innych części ciała. Nowotworzenie to złożony proces, który prowadzi do zaburzenia wielu ścieżek molekularnych – w zależności od lokalizacji i typu nowotworu ścieżki te mogą być różne. Obecne terapie przeciwnowotworowe często koncentrują się jedynie na kilku specyficznych celach molekularnych, co pozwala firmom farmaceutycznym szybciej i skuteczniej opracowywać leki. – Jest to jednak metoda, która nie zawsze jest adekwatna do złożoności choroby – komórki nowotworowe, oprócz wspomnianej wyżej różnorodności, mogą zmieniać swój charakter wraz z upływem czasu oraz uodparniać się na podawane leki – wyjaśnia badaczka.

Nowotwory jednak mają też swoje słabe punkty. – Niedawno odkryto, że piętą Achillesową komórek rakowych jest końcowy etap przepisywania informacji genetycznej z genu (cząsteczki DNA) na RNA. Większość ludzkich genów ma kilka alternatywnych końców, a wybór tego właściwego może wpływać na końcowy produkt, czyli białko – dodaje. Aby wykorzystać tę wiedzę w potencjalnej terapii przeciwnowotworowej, prof. Kinga Kamieniarz-Gdula wraz z dr Martyną Plens-Gałąską opracowały innowacyjną metodę do poszukiwań nowych leków, które kierują wyborem, gdzie kończy się gen.

Zaprojektowana przez badaczki strategia jest unikalna, ponieważ pozwala na wysokoprzepustowe oraz bezpośrednie monitorowanie tego procesu. W ramach nowego grantu prof. Kamieniarz-Gduli przyznanego przez Europejską Radę Badań naukowczynie zamierzają przebadać tysiące potencjalnych leków oraz dalej rozwijać opracowaną metodę.

Wyniki na stronie ERC

Lista wszystkich laureatów konkursów ERC z Polski uwzględniająca poprzednie edycje konkursu

Niemal wszyscy naukowcy afiliowani w Polsce, realizujący projekty ERC, wcześniej prowadzili także projekty finansowane przez NCN, byli laureatami Nagrody NCN lub uczestniczyli w procesie oceny wniosków w NCN.

Na naszej stronie regularnie publikujemy wywiady (w wersji tekstowej i audio) z laureatami konkursów Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych. Nasi rozmówcy dzielą się poradami dotyczącymi skutecznego aplikowania o środki z europejskiej agencji.

O badaniach i doświadczeniach związanych z przygotowywaniem wniosków o finansowanie projektów naukowych w konkursach ERC rozmawialiśmy z Anną Matysiak, Krzysztofem FicemRóżą SzwedąPiotrem Sankowskim i Arturem Obłuskim oraz Ewą Szczurek.

Odporność typu 2 w nowym świetle

pt., 17/01/2025 - 13:00
Kod CSS i JS

Dr Marek Wagner z Sieci Badawczej Łukasiewicz – PORT oraz japońscy naukowcy wskazują na potencjał odpowiedzi immunologicznej typu 2, dotąd kojarzonej z walką z pasożytami, w spowalnianiu rozwoju czerniaka. Ich artykuł opublikowano w „Nature”.

Autorami tekstu, który ukazał się w wydaniu magazynu z 8 stycznia tego roku, są dr Marek Wagner oraz Hiroyoshi Nishikawa i Shigeo Koyasu. Artykuł ma charakter przeglądowy, został opublikowany w dziale Review, w którym prezentowane są podsumowania obecnego stanu wiedzy na wybrany temat.

Naukowcy wskazują, że odpowiedź immunologiczna typu 2, znana przede wszystkim z roli w zwalczaniu pasożytów, może odgrywać kluczową rolę w spowalnianiu rozwoju czerniaka – jednego z najbardziej agresywnych nowotworów skóry. Badania wskazują na potencjał komórek ILC2 w modulowaniu aktywności układu odpornościowego.

Dotychczas dominowało przekonanie, że odpowiedź immunologiczna typu 2 sprzyja rozwojowi nowotworów, na przykład ze względu na obecność makrofagów zaangażowanych w tego typu odpowiedź immunologiczną. Jednak analiza dostępnej literatury naukowej, uzupełniona wynikami badań własnych, pozwoliła polsko-japońskiemu zespołowi wysunąć hipotezę, że wpływ odpowiedzi typu 2 na powstawanie nowotworów może być bardziej złożony, niż wcześniej zakładano.

Eksperymenty przeprowadzone na modelach mysich wykazały, że w określonych warunkach komórki ILC2 mogą aktywować inne elementy układu odpornościowego, co prowadzi do spowolnienia wzrostu guza.

Badania są na wczesnym etapie, ale otwierają nowe perspektywy dla terapii przeciwnowotworowych, które mogłyby w przyszłości wykorzystywać mechanizmy związane z odpowiedzią immunologiczną typu 2. Jak podkreśla dr Wagner, dokładniejsze zrozumienie tych procesów może wnieść istotny wkład w rozwój nowych strategii terapeutycznych.

Praca w „Nature” powstała w ramach projektu dr. Wagnera finansowanego przez NCN w konkursie SONATA BIS pod tytułem: 

Analiza przeciwnowotworowego potencjału ILC2 w czerniaku

Artykuł o badaniach dr. Wagnera w serwisie „Nauka w Polsce”.

Praca polsko-japońskiego zespołu opublikowana w „Nature” pt. Reinventing type 2 immunity in cancer (pełny tekst)

Zalecenia NCN dotyczące upowszechnienia wyników badań

pon., 13/01/2025 - 15:00
Kod CSS i JS

Informujemy, że Rada Narodowego Centrum Nauki uchwałą nr 121/2024 wyraziła opinię na temat upowszechniania wyników badań finansowanych przez NCN.

Gremium sformułowało swoje zalecenia ze względu na dynamiczny przyrost liczby wydawnictw i konferencji oferujących odpłatne publikowanie i prezentowanie wyników naukowych. Rada zaleca „upowszechnianie wyników projektu w czasopismach, w których publikują światowi liderzy danej specjalności naukowej. Należy równocześnie unikać tzw. „drapieżnych czasopism”, które z reguły oferują szybkie publikowanie kosztem rzetelności procesu recenzowania. Podobnie, należy uczestniczyć w konferencjach i warsztatach, w których wykładowcami są uznane autorytety, i które z reguły organizowane są przez uczelnie badawcze, towarzystwa naukowe lub odbywają się pod auspicjami unii dziedzinowych. Sposób upowszechnienia uzyskanych w ramach realizacji projektów badawczych wyników badań zgodnie z regulacjami obowiązującymi w Narodowym Centrum Nauki podlega merytorycznej ocenie eksperckiej. W związku z powyższym, publikowanie w „czasopismach drapieżnych” oraz udział w konferencjach o podobnym charakterze mogą być nieuwzględnione przy ocenie osiągnięć kierownika projektu, a koszty z tym związane mogą zostać uznane za niekwalifikowane w przypadku uznania przez Zespół Ekspertów, że wyniki te nie zostały poddane rzetelnej ewaluacji w wydawnictwie o zasięgu międzynarodowym.”

Weave-UNISONO: nowe projekty we współpracy z Czechami

pon., 13/01/2025 - 11:00
Kod CSS i JS

Siedem projektów polsko-czeskich i dwa projekty trójstronne z udziałem zespołów z Czech, Niemiec i Słowenii zostało zakwalifikowanych do finansowania w konkursie Weave-UNISONO 2024. Polscy badacze i badaczki zrealizują granty o łącznej wartości ponad 9,5 miliona złotych. Wśród laureatów znalazły się zespoły z Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Siedem projektów dwustronnych polsko-czeskich i dwa projekty trójstronne z udziałem zespołów z Czech, Niemiec i Słowenii zostało zakwalifikowanych do finansowania w konkursie Weave-UNISONO 2024. Polscy badacze i badaczki zrealizują granty o łącznej wartości ponad 9 milionów złotych. Wśród laureatów znalazły się zespoły z Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Katowic reprezentujące wszystkie grupy nauk: ścisłe i techniczne, humanistyczne, społeczne i o sztuce oraz o życiu.

W obszarze nauk ścisłych i technicznych do finansowania zakwalifikowane zostały cztery projekty dwustronne oraz trójstronny projekt realizowany wspólnie przez zespoły z Polski, Czech i Słowenii. Polskie zespoły badawcze we współpracy z naukowcami z Czech będą zgłębiać tematy takie jak: skład nowoczesnych, przyjaznych środowisku cementów recyklingowych (kier. dr inż. Radosław Mróz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie); rozwój kwantowych źródeł światła do zastosowań w technologiach: pomiarowych, chłodzenia i kwantowych (kier. dr hab. Tomasz Antosiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego); opracowanie sposobu otrzymywania witrimerów (materiałów polimerowych) z surowców odnawialnych (kier. dr hab. inż. Szczepan Bednarz z Politechniki Krakowskiej); teoretyczne rozważania w zakresie współczesnych aspektów geometrycznych operatorów liniowych: reprezentacji macierzowych i obrazów liczbowych (kier. prof. Yuriy Tomilov z Instytutu Matematycznego PAN). W trójstronnych badaniach polsko-czesko-słoweńskich polskim zespołem pokieruje prof. Wojciech Święszkowski z Politechniki Warszawskiej, a będą one polegać na stworzeniu i zbadaniu właściwości nowego, hybrydowego materiału biodegradowalnego opartego na połączeniu szkieł metalicznych z fazą krystaliczną, z myślą o zastosowaniu w medycynie.

W naukach humanistycznych, społecznych i o sztuce sfinansowane zostaną dwa projekty dwustronne oraz jeden trójstronny. Dr Agnieszka Przybył z Uniwersytetu Wrocławskiego pokieruje polską częścią badań nad dynamiką zanikania miejsc rytualnych oraz zmianami w postrzeganiu krajobrazu tych miejsc przez kolejne pradziejowe populacje. W ramach projektu „Obrazy i historie czarnych miast” zespół złożony z historyków, etnografów i artystów-badaczy zajmie się tradycjami przemysłowymi i postindustrialnymi oraz tożsamością kulturową polskiej i czeskiej części Górnośląskiego Zagłębia Węglowego. Polskim zespołem pokieruje dr hab. Marta Tomczok z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dr hab. Tomasz Olejniczak z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie we współpracy z zespołami z Niemiec i Czech zrealizuje trójstronny projekt badawczy dotyczący praktyk i relacji przedsiębiorstw w europejskich krajach bloku sowieckiego i Chinach po II wojnie światowej. Badania będą dotyczyć przedsiębiorstw przemysłowych z sektorów budowy maszyn i pojazdów, a w szczególności międzynarodowych powiązań występujących pomiędzy nimi w czasie transformacji w kierunku socjalizmu.

Wśród wniosków zakwalifikowanych do finansowania nauki o życiu reprezentowane są przez dr hab. Małgorzatę Zakrzewską z Uniwersytetu Wrocławskiego. We współpracy z naukowcami z Czech opracuje ona krótkie oligonukleotydy DNA (aptamery), które będą w sposób selektywny oddziaływać na receptory FGF (białek odpowiedzialnych za wymianę informacji między komórkami organizmów wyższych). Wyniki projektu będą stanowić podstawę dla przyszłych zastosowań aptamerów m.in. w terapiach przeciwnowotworowych i regeneracyjnych.

Wnioski były oceniane przez czeską agencję partnerską w programie Weave-UNISONO: Czech Science Foundation (GAČR) oraz – w przypadku projektu trójstronnego polsko-czesko-niemieckiego – przez niemiecką agencję Deutsche Forschungsgemeinschaft. Narodowe Centrum Nauki i pozostali partnerzy zaakceptowali wyniki tej oceny w ramach współpracy w programie Weave.

Listy rankingowe Weave-UNISONO

Lista rankingowa nr 6/2024 (GAČR jako agencja wiodąca) .PDF

Lista rankingowa nr 7/2024 (DFG jako agencja wiodąca) .PDF

Lista rankingowa nr 8/2024 (GAČR jako agencja wiodąca) .PDF

Weave-UNISONO i procedura agencji wiodącej

Konkurs Weave-UNISONO to efekt wielostronnej współpracy między instytucjami finansującymi badania naukowe, skupionymi w stowarzyszeniu Science Europe. Został ogłoszony w celu uproszczenia procedur składnia i selekcji projektów badawczych we wszystkich dyscyplinach nauki, angażujących badaczy z dwóch lub trzech krajów europejskich.

Wyłanianie laureatów opiera się na procedurze agencji wiodącej – Lead Agency Procedure (LAP), w myśl której tylko jedna z instytucji partnerskich odpowiedzialna jest za pełną ocenę merytoryczną wniosku, a pozostali partnerzy akceptują wyniki tej oceny.

W ramach programu Weave partnerskie zespoły badawcze składają wnioski o finansowanie równolegle do agencji wiodącej oraz do właściwych dla siebie instytucji w programie. Wspólny projekt musi zawierać spójne plany badawcze, wyraźnie ukazujące wartość dodaną współpracy międzynarodowej.

Konkurs Weave-UNISONO jest otwarty w trybie ciągłym. Zachęcamy zespoły planujące współpracę z partnerami z Austrii, Czech, Słowenii, Szwajcarii, Niemiec, Luksemburga i Belgii-Flandrii do zapoznania się z treścią ogłoszenia konkursowego i składania wniosków.

Przypomnienie o zwrocie odsetek bankowych

pt., 10/01/2025 - 16:00
Kod CSS i JS

Przypominamy, że do końca pierwszego kwartału 2025 r. należy dokonać zwrotu odsetek bankowych narosłych od środków przekazanych przez Centrum. Odsetki bankowe trzeba zwracać do Centrum zbiorczo jednym przelewem*, bez konieczności zwracania odsetek bankowych z każdego projektu z osobna.

Odsetki bankowe należy zwracać na numer rachunku bankowego Centrum: 88 1130 1150 0012 1243 1420 0004.

UWAGA: W tytule przelewu wystarczy zamieścić następujący opis: Odsetki bankowe

*Wyjątkiem od tej reguły są konkursy finansowane  z funduszy EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 (GRIEG, IDEALAB, POLS, CRIOS, HARSVAL, Science and Society oraz program stypendialny Ukraina). W tych konkursach odsetki bankowe zwracane są na innych zasadach, określonych w umowie o finansowanie.

Otwarcie konkursu sieci JPND

śr., 08/01/2025 - 08:30
Kod CSS i JS

Narodowe Centrum Nauki (NCN) we współpracy z siecią EU Joint Programme – Neurodegenerative Disease Research (JPND) ogłasza konkurs pt. „Health and social care research with a focus on the moderate and late stages of neurodegenerative diseases”. W konkursie polskie naukowczynie i naukowcy mogą ubiegać się o finansowanie na realizację międzynarodowych projektów badawczych dotyczących lepszego zrozumienia czynników wpływających na jakość życia pacjentów i ich rodzin oraz opracowanie bardziej adekwatnych koncepcji łatwo dostępnego wsparcia dla osób z chorobami neurodegeneracyjnymi w umiarkowanym i zaawansowanym stadium oraz u schyłku życia.

Wnioski składane w konkursie JPND Call 2025 muszą dotyczyć jednej lub kilku następujących chorób neurodegeneracyjnych: choroba Alzheimera oraz inne demencje, choroba Parkinsona oraz związane z nią dolegliwości, choroby prionowe, stwardnienie zanikowe boczne, choroba Huntingtona, ataksja rdzeniowo-móżdżkowa, rdzeniowy zanik mięśni. Szczegółowy zakres tematyczny jest dostępny w ogłoszeniu.

O finansowanie mogą starać się konsorcja międzynarodowe złożone z co najmniej trzech i co najwyżej siedmiu zespołów badawczych pochodzących z co najmniej trzech różnych krajów biorących udział w konkursie. W konkursie uczestniczą Belgia, Czechy, Francja, Holandia, Irlandia, Kanada, Luksemburg, Niemcy, Norwegia, Polska, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Węgry, Włochy.

Polskie zespoły mogą brać udział w konkursie pod warunkiem, że zaplanowane przez nich prace mieszczą się w definicji badań podstawowych. Kierownik polskiego zespołu musi mieć co najmniej stopień doktora. Projekty można planować na 24 lub 36 miesięcy. W budżecie można ująć środki na wynagrodzenia dla zespołu badawczego (w tym na stanowiskach typu post-doc), wynagrodzenia i stypendia dla studentów lub doktorantów, zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej oraz inne koszty związane z wydatkami niezbędnymi do realizacji projektu badawczego.

Nabór wniosków będzie odbywać się w dwóch etapach. Najpierw polski zespół we współpracy z partnerami zagranicznymi przygotowuje wstępny wniosek wspólny tzw. pre-proposal w języku angielskim, który należy złożyć do 4 marca 2025 r. (12:00 CET) poprzez elektroniczny system składania wniosków sieci JPND. W drugim etapie wnioskodawcy muszą przygotować pełny wniosek wspólny, tzw. full proposal, w terminie do 24 czerwca 2025 r. (12:00 CEST). Oprócz tego polscy wnioskodawcy będą musieli przygotować także wniosek krajowy i złożyć go do NCN do 1 lipca 2025 r. Ocenie merytorycznej w konkursie JPND podlegają wyłącznie wnioski wspólne, dokonuje jej międzynarodowy zespół ekspertów.

Rozstrzygnięcie konkursu JPND Call 2025 nastąpi w październiku 2025 r.

JPND Call 2025

Kod CSS i JS

7 stycznia 2025 r.

Narodowe Centrum Nauki (NCN) we współpracy z siecią JPND (EU Joint Programme – Neurodegenerative Disease Research) ogłasza konkurs na międzynarodowe projekty badawcze dotyczące lepszego zrozumienia czynników wpływających na jakość życia pacjentów i ich rodzin oraz opracowanie bardziej adekwatnych koncepcji łatwo dostępnego wsparcia dla osób z chorobami neurodegeneracyjnymi w umiarkowanym i zaawansowanym stadium oraz u schyłku życia. Temat konkursu JPND Call 2025 brzmi:

Health and social care research with a focus on the moderate and late stages of neurodegenerative diseases

O finansowanie mogą się starać konsorcja międzynarodowe złożone z co najmniej trzech zespołów badawczych pochodzących z co najmniej trzech różnych krajów biorących udział w konkursie. Konsorcja nie mogą być jednak złożone z więcej niż siedmiu zespołów badawczych. Kierownik polskiego zespołu musi posiadać co najmniej stopień naukowy doktora.

Kraje uczestniczące w konkursie: Belgia, Czechy, Francja, Holandia, Irlandia, Kanada, Luksemburg, Niemcy, Norwegia, Polska, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Węgry, Włochy.

W związku z inwazją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, Rada Narodowego Centrum Nauki ustala, że we wnioskach składanych w konkursach Narodowego Centrum Nauki nie można planować jakiejkolwiek współpracy podmiotów polskich z podmiotami rosyjskimi. Zaplanowanie takiej współpracy będzie skutkować odrzuceniem wniosku ze względów formalnych.

Proces wnioskowania o udzielenie finansowania:

Etap pierwszy:

Nabór wniosków wspólnych wstępnych (pre-proposals) odbywa się wyłącznie poprzez elektroniczny system składania wniosków sieci JPND. Na tym etapie polscy wnioskodawcy nie składają do NCN żadnych dokumentów.

Etap drugi:

  • poziom krajowy: przygotowanie przez polski zespół badawczy wniosku krajowego dotyczącego polskiej części projektu, który należy złożyć do NCN w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu OSF w terminie do 7 dni po upływie terminu składania wniosków wspólnych pełnych na poziomie międzynarodowym.

Harmonogram konkursu:

  • Termin składania wniosków wspólnych wstępnych (pre-proposal): 4 marca 2025 r., 12:00 CET
  • Zaproszenie do składania wniosków wspólnych pełnych (full proposals): maj 2025 r.
  • Termin składania wniosków wspólnych pełnych (full proposals): 24 czerwca 2025 r., 12:00 CEST
  • Termin składania wniosków krajowych w systemie OSF: 1 lipca 2025 r.,
  • Wyniki konkursu: październik 2025 r.

W konkursie JPND Call 2025 można otrzymać środki na wynagrodzenia dla zespołu badawczego, wynagrodzenia i stypendia dla studentów lub doktorantów, zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej oraz pokryć inne koszty związane z wydatkami niezbędnymi do realizacji projektu badawczego.

Całkowita wysokość środków finansowych przeznaczonych przez NCN na realizację zadań przez polskie zespoły badawcze w konkursie wynosi 1 mln EUR.

Kurs EUR, po jakim należy wyliczyć budżet polskiej części projektu we wniosku wspólnym: 1 EUR = 4,2818 PLN.

Prosimy o zapoznanie się z:

  • dokumentacją konkursową dostępną na stronie sieci JPND (dokumentacja obowiązuje wszystkich wnioskujących w konkursie);
  • szczegółowymi informacjami dla wnioskodawców, umieszczonymi poniżej oraz kompletem załączników do niniejszego ogłoszenia (dokumentacja dotyczy wyłącznie wnioskodawców ubiegających się o finansowanie z NCN).

Rozwiń wszystkie pytania»

Zwiń wszystkie pytania«

Kto może złożyć wniosek krajowy?

Wniosek w konkursie może złożyć każdy z podmiotów określonych w ustawie o Narodowym Centrum Nauki (NCN), czyli:

  1. uczelnia;
  2. federacja podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki;
  3. instytut naukowy PAN, działający na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk ( Dz. U. z 2020 r. poz. 1796, ze zm.);
  4. instytut badawczy, działający na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych ( Dz. U. z 2020 r. poz. 1383, ze zm. );
  5. międzynarodowy instytut naukowy utworzony na podstawie odrębnych ustaw działający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

5a. Centrum Łukasiewicz, działający na podstawie ustawy z dnia 21 lutego 2019 r. o Sieci Badawczej Łukasiewicz (Dz. U. z 2020 r. poz. 2098)

5b. instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz;

  1. Polska Akademia Umiejętności;
  2. inny podmiot prowadzący głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły (niewymieniony w pkt 1-6);
  3. grupa podmiotów, w skład której wchodzą co najmniej dwa podmioty wskazane w pkt 1-7 albo co najmniej jeden z tych podmiotów oraz co najmniej jeden przedsiębiorca;
  4. centrum naukowo-przemysłowe w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych ( Dz. U z 2020 r. poz. 1383, ze zm.);
  5. centrum Polskiej Akademii Nauk w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. z 2020 r. poz. 1796 );
  6. biblioteka naukowa;
  7. przedsiębiorca mający status centrum badawczo-rozwojowego w rozumieniu ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 706);
  8. jednostka organizacyjna posiadająca osobowość prawną i siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

13 a. Prezes Głównego Urzędu Miar;

  1. osoba fizyczna;
  2. przedsiębiorca prowadzący badania naukowe w innej formie organizacyjnej niż określone w pkt 1-13a.

W przypadku projektów planowanych do realizacji przez co najmniej dwa polskie podmioty wnioskujące o finansowanie NCN podmioty te zobowiązane są utworzyć grupę podmiotów (patrz punkt 8 powyżej) i jedynie w tej formie mogą występować z wnioskiem krajowym. Z wnioskiem krajowym występuje lider, wskazany w porozumieniu grupy podmiotów o współpracy na rzecz realizacji wnioskowanego projektu badawczego. Liderem grupy podmiotów jest podmiot zatrudniający kierownika projektu.

Jeżeli w świetle zapisów art. 27 ust. 1 pkt 2 ustawy o NCN, podmioty polskie nie mogą utworzyć grupy podmiotów, wówczas nie są one uprawnione do wnioskowania do NCN o finansowanie wspólnego projektu badawczego.

Wzór porozumienia o utworzeniu grupy podmiotów na rzecz realizacji projektu badawczego

Kto może być kierownikiem projektu?

Kierownikiem polskiego zespołu badawczego może być osoba, która w momencie składania wniosku posiada co najmniej stopień naukowy doktora. Ograniczenia w występowaniu z wnioskiem krajowym opisane są szczegółowo w rozdziale IV warunków oraz regulaminu przyznawania środków na realizację zadań finansowanych lub dofinansowanych w konkursach międzynarodowych organizowanych przez Narodowe Centrum Nauki we współpracy wielostronnej UNISONO, stanowiących załącznik do uchwały Rady NCN nr 87/2024 z dnia 5 września 2024 r.

Jaki może być zakres tematyczny wniosku?

Wnioski składane w konkursie Health and social care research with a focus on the moderate and late stages of neurodegenerative diseases muszą dotyczyć jednej lub kilku następujących chorób neurodegeneracyjnych:

  • choroba Alzheimera oraz inne demencje,
  • choroba Parkinsona oraz związane z nią dolegliwości,
  • choroby prionowe,
  • stwardnienie zanikowe boczne,
  • choroba Huntingtona,
  • ataksja rdzeniowo-móżdżkowa,
  • rdzeniowy zanik mięśni.

Temat konkursu dotyczy badań obejmujących:

  • Rozszyfrowanie wzajemnych zależności między zdrowiem fizycznym, czynnikami biologicznymi, środowiskowymi, społecznymi i ekonomicznymi w określaniu pogorszenia funkcji poznawczych oraz objawów behawioralnych i psychologicznych;
  • Badanie specyficznych lub zmieniających się potrzeb terapeutycznych w odniesieniu do różnych podtypów chorób neurodegeneracyjnych (np. różne rodzaje demencji), trajektorii choroby i schematów leczenia (np. leczenie farmakologiczne vs. leczenie niefarmakologiczne);
  • Identyfikacja punktów przejściowych pogorszenia, które występują w trakcie postępu choroby oraz ustalenie skutecznego leczenia i zapobiegania tymże;
  • Opracowanie wytycznych i ujednolicenie ustandaryzowanych procedur operacyjnych w zakresie stosowania testów społeczno-kognitywnych w różnych regionach i krajach w Europie i poza nią;
  • Opracowanie działań rehabilitacyjnych oraz ponownego włączania do funkcjonowania w społeczeństwie, a także przygotowanie skutecznego wsparcia dla pacjentów i opiekunów rodzinnych w celu ustanowienia podejścia skoncentrowanego na osobie;
  • Ustalanie skutecznych modeli opieki poprzez badanie jakości opieki (np. w domach opieki) lub skutków profilaktyki lub konsekwencji opóźnienia przyjęcia do domu opieki;
  • Identyfikacja odpowiednich warunków mieszkaniowych na różnych etapach rozwoju choroby, od dostosowanych rozwiązań mieszkaniowych po domy opieki i wioski dla osób cierpiących na demencję;
  • Identyfikacja i wdrożenie nowych cyfrowych narzędzi pomiarowych oraz cyfrowych wskaźników społeczno-kognitywnych z oceną międzykulturową opartą na informacjach zgłaszanych przez pacjentów;
  • Identyfikowanie i eliminowanie znanych barier w zakresie np. poprawy dostępności usług, rozwoju zaawansowanego planowania opieki, interakcji między usługami społecznymi i opiekuńczymi, a także między osobami z demencją a ich najbliższym otoczeniem a społeczeństwem (stygmatyzacja);
  • Rozważanie kwestii etycznych;
  • Odkrywanie regionalnych różnic w skuteczności oraz zakresie opieki zdrowotnej i społecznej, a także opracowywanie strategii adaptacji i wdrażania działań opartych na dowodach, np. w różnych środowiskach, regionach i systemach.

Szczegółowe informacje o zakresie tematycznym konkursu znajdują się w ogłoszeniu konkursu JPND Call 2025.

Do NCN mogą wnioskować naukowcy z Polski, których projekty spełniają kryterium badań podstawowych, w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy o NCN.

Wniosek krajowy obejmujący zadania badawcze pokrywające się z zadaniami badawczymi zaplanowanymi do realizacji w innym wniosku złożonym wcześniej w dowolnym konkursie NCN lub wobec którego zostało wszczęte postępowanie odwoławcze, może zostać złożony dopiero wtedy, gdy decyzja o jego finansowaniu stała się ostateczna.

Jaki może być czas trwania projektu?

W konkursie można zaplanować projekt badawczy trwający 24 lub 36 miesięcy.

Jakie są rodzaje stanowisk dla członków zespołu badawczego?

W projektach badawczych poza kierownikiem projektu w zadania badawcze mogą być zaangażowani dodatkowi wykonawcy, w tym studenci i doktoranci oraz osoby na stanowisku typu post-doc.

Stanowisko typu post-doc to pełnoetatowe stanowisko pracy zaplanowane przez kierownika projektu dla osoby, która uzyskała stopień naukowy doktora nie wcześniej niż 12 lat przed 1 stycznia roku zatrudnienia w projekcie. Okres ten może być przedłużony, zgodnie z zasadami opisanymi w katalogu kosztów w projektach badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki w konkursach międzynarodowych organizowanych we współpracy wielostronnej UNISONO.

Na stanowisku post-doc może być zatrudniona osoba, która uzyskała stopień doktora w podmiocie innym niż podmiot, w którym planowane jest zatrudnienie na tym stanowisku, lub odbyła co najmniej 10-miesięczny, ciągły i udokumentowany staż podoktorski w podmiocie innym niż podmiot realizujący projekt oraz w kraju innym niż kraj uzyskania stopnia doktora. Osoba, która będzie zatrudniona w projekcie na stanowisku typu post-doc, musi zostać wybrana w drodze otwartego konkursu.

Doktorant, który będzie pobierał stypendium naukowe NCN musi zostać wybrany w drodze otwartego konkursu.

Należy pamiętać, że zasadność zaangażowania do realizacji projektu poszczególnych członków zespołu badawczego podlega ocenie międzynarodowego zespołu ekspertów. We wniosku należy opisać kompetencje i zadania przewidziane do realizacji przez poszczególnych członków zespołu badawczego. Szczegółowe informacje dotyczące budżetu na wynagrodzenia i stypendia zawarte są w katalogu kosztów w projektach badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki w konkursach międzynarodowych organizowanych we współpracy wielostronnej UNISONO.

Warunki konkursu nie określają maksymalnej liczby członków zespołu badawczego.

Zarówno we wniosku wspólnym, jak i krajowym niedopuszczalne jest imienne wskazywanie stypendystów oraz osób na stanowiskach typu post-doc.

Jak zaplanować kosztorys projektu?

Kosztorys musi być uzasadniony w stosunku do przedmiotu oraz zakresu badań i oparty na realnych wyliczeniach. Kosztorys musi określać wydatki, które będą pokryte w ramach środków NCN (tzw. kosztów kwalifikowalnych).

Warunki konkursu nie określają minimalnej ani maksymalnej łącznej wysokości środków finansowych, o które można wnioskować.

Budżet we wniosku krajowym należy podać w PLN, a we wniosku wspólnym w EUR.

Kurs EUR, po jakim należy wyliczyć budżet polskiej części projektu we wniosku wspólnym:

1 EUR = 4,2818 PLN.

Budżet projektu (koszty kwalifikowalne) składa się z kosztów bezpośrednich i pośrednich.

Do kosztów bezpośrednich należą:

  1. wynagrodzenia dla kierownika projektu;
  2. wynagrodzenia dla wykonawców projektu:
  • pełnoetatowe stanowiska typu post-doc,
  • stypendia i wynagrodzenia dla studentów i doktorantów,
  • tzw. wynagrodzenia dodatkowe przeznaczone dla członków zespołu badawczego – jeżeli kierownik projektu nie planuje pełnoetatowego zatrudnienia w projekcie, jego wynagrodzenie mieści się w puli wynagrodzeń dodatkowych;
  1. zakup aparatury naukowo-badawczej, urządzeń i oprogramowania;
  2. zakup materiałów i drobnego sprzętu;
  3. usługi obce;
  4. wyjazdy służbowe, wizyty, konsultacje;
  5. gratyfikacje dla wykonawców zbiorowych;
  6. inne koszty niezbędne do realizacji projektu, które są zgodne katalogiem kosztów w projektach badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki w konkursach międzynarodowych organizowanych we współpracy wielostronnej UNISONO.

Koszty wydania monografii są kosztem niekwalifikowalnym z kategorii kosztów bezpośrednich.

Na koszty pośrednie składają się:

  • koszty pośrednie Open Access w wysokości do 2% kosztów bezpośrednich, które mogą być przeznaczone wyłącznie na koszty związane z udostępnieniem publikacji lub danych badawczych w otwartym dostępie;
  • pozostałe koszty pośrednie w wysokości do 20% kosztów bezpośrednich, które mogą być przeznaczone na koszty pośrednio związane z projektem, w tym koszty udostępnienia publikacji lub danych badawczych w otwartym dostępie.

Koszty publikacji prac w formule Open Access mogą być poniesione wyłączenie w ramach kosztów pośrednich. Zaplanowanie takich środków w ramach kosztów bezpośrednich będzie traktowane jako błąd formalny.

Na etapie realizacji projektu podmiot realizujący jest zobowiązany do uzgodnienia z kierownikiem projektu zagospodarowania co najmniej 25% wartości kosztów pośrednich. Wydatki poniesione w ramach tej kwoty muszą spełniać cechy kwalifikowalności wynikające z z warunków oraz regulaminu przyznawania środków na realizację zadań finansowanych lub dofinansowanych w konkursach międzynarodowych organizowanych przez Narodowe Centrum Nauki we współpracy wielostronnej UNISONO.

Zaplanowanie nieuzasadnionego kosztorysu może skutkować odrzuceniem wniosku.

Szczegółowe informacje o kosztach w projektach badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki w konkursach międzynarodowych organizowanych we współpracy wielostronnej UNISONO.

Polskim wnioskodawcom w konkursie zalecamy przesłanie do NCN do konsultacji budżetu polskiej części projektu w formacie .xlsx w terminie do 21 lutego 2025 r. Tabelę budżetową należy przesłać na adres alicja.dylag@ncn.gov.pl.

Publikacja rezultatów badań w Open Access

Zgodnie z Polityką dotyczącą otwartego dostępu do publikacji (przyjętą w dniu 27 maja 2020 roku z późn. zm.) wszystkie prace będące efektem realizacji projektów badawczych muszą być udostępnione w modelu natychmiastowego otwartego dostępu. Zgodnie z decyzją Dyrektora z dnia 30 września 2024 roku, nastąpiło przedłużenie złagodzenia Polityki dotyczącej otwartego dostępu.

Polityka nie obejmuje monografii, rozdziałów w pracach zbiorowych i recenzowanych utworów zebranych.

NCN uznaje za zgodne z powyższą polityką następujące ścieżki publikacyjne:

  1. w czasopismach lub na platformach otwartego dostępu zarejestrowanych lub będących na etapie rejestracji w Directory of Open Access Journal (DOAJ);
  2. w czasopismach subskrypcyjnych lub hybrydowych pod warunkiem, że VoR, AAM lub preprint pracy (w przypadku embarga na AAM i VoR) w momencie opublikowania artykułu na stronie wydawcy zostanie udostępniony w repozytorium zarejestrowanym w bazie OpenDOAR. W przypadku udostępnienia preprintu, po upływie embargo, należy udostępnić w repozytorium również wersję AAM tej pracy;
  3. w czasopismach objętych licencją otwartego dostępu w ramach tzw. umów transformacyjnych , które muszą być zarejestrowane w rejestrze prowadzonym przez Efficiency and Standards for Article Charges (ESAC-registry) pod warunkiem, że praca została przyjęta do druku lub opublikowana do 31 grudnia 2025 r. (Pismo Dyrektora NCN z dnia 15 grudnia 2024 r. ws. przedłużenia ścieżki 3 w zakresie umów transformacyjnych w ramach Polityki NCN dotyczącej otwartego dostępu do publikacji.

Licencje, na których należy udostępniać prace:

  • w przypadku czasopism typu full open access (ścieżka 1) prace należy udostępnić na wybranej licencji CC 4.0;
  • w przypadku czasopism subskrypcyjnych lub hybrydowych (ścieżka 2) preprint pracy w momencie opublikowania artykułu na stronie wydawcy należy udostępnić w repozytorium na licencji CC BY 4.0. Po upływie embargo, wersja AAM także powinna być udostępniona w repozytorium. NCN nie stawia ograniczeń w zakresie licencji w przypadku wersji AAM po upływie embargo;
  • w przypadku czasopism objętych umowami transformacyjnymi (ścieżka 3) dopuszczane są następujące licencje: CC BY 4.0; CC BY-SA 4.0 lub CC BY-ND 4.0.

Kwestia kwalifikowalności kosztów APC (ang. Article Processing Charge):

  • ścieżka 1: koszty są kwalifikowalne wyłącznie w przypadku zastosowania licencji CC BY 4.0 lub CC BY-ND 4.0.;
  • ścieżka 2: koszty są niekwalifikowalne i nie mogą być opłacone ze środków przekazanych przez Centrum;
  • ścieżka 3: koszty są kwalifikowalne wyłącznie w przypadku zastosowania licencji CC BY 4.0, CC BY-SA 4.0 lub CC BY-ND 4.0.

W umowach grantowych zawieranych po 1 stycznia 2021 roku dane będące podstawą publikacji naukowych stanowiących efekt realizacji projektów finansowanych przez NCN powinny być rzetelnie udokumentowane w sposób spełniający zasady maszynowego lub manualnego wyszukiwania, dostępności, interoperacyjności i ponownego użycia (tzw. FAIR Data). Tam gdzie to możliwe, dane te powinny być udostępniane w repozytorium, zgodnie z warunkami licencji Creative Commons Public Domain CC0 lub Creative Commons Attribution (CC BY 4.0). Dopuszczalne jest zastosowanie innej licencji, która zapewnia taki sam stopień otwartości jak CC0 lub CC BY 4.0.

Czy w ramach tego konkursu można wnioskować o pomoc publiczną?

W ramach konkursu JPND 2025 można wnioskować o pomoc publiczną.

Zasady występowania pomocy publicznej można znaleźć TUTAJ.

Jak przebiega proces oceny wniosku?

Wnioski wspólne podlegają ocenie formalnej przeprowadzanej przez NCN, pozostałe agencje uczestniczące w konkursie JPND Call 2025 oraz sekretariat konkursu JPND Call 2025.

Wnioski wspólne ocenione pozytywnie pod względem formalnym podlegają ocenie merytorycznej, przeprowadzanej przez międzynarodowy zespół ekspertów zgodnie z zasadami określonymi w ogłoszeniu o konkursie.

Ocena formalna wniosków krajowych jest przeprowadzana jedynie przez NCN i jest dokonywana przez Koordynatorów Dyscyplin.

Ocena formalna wniosków krajowych obejmuje ocenę kompletności wniosku, spełnienie wszystkich warunków określonych w dokumentacji konkursowej oraz uchwale nr 87/2024 Rady NCN z dnia 5 września 2024 r., w tym zgodność planowanych wydatków z załącznikiem do ww. Uchwały, tj. „Koszty w projektach badawczych finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki w konkursach międzynarodowych organizowanych we współpracy wielostronnej UNISONO”.

Informacje zawarte we wniosku krajowym oraz we wniosku wspólnym muszą być spójne i tożsame.

Kto dokonuje oceny merytorycznej wniosku?

Przedmiotem oceny merytorycznej są wyłącznie wnioski wspólne. Oceny merytorycznej dokonuje międzynarodowy zespół ekspertów wybrany wspólnie przez sieć JPND. Więcej informacji o ocenie wniosków dostępnych jest w ogłoszeniu o konkursie na stronie internetowej sieci JPND.

Kiedy i jak zostaną ogłoszone wyniki?

Rozstrzygnięcie konkursu JPND Call 2025 nastąpi w październiku 2025 r. W pierwszej kolejności o wynikach konkursu informowani są koordynatorzy projektów. Polskim zespołom badawczym wyniki przekazywane są w drodze decyzji Dyrektora NCN.

W przypadku naruszenia procedury konkursowej lub innych naruszeń formalnych w zakresie czynności przeprowadzanych w NCN, wnioskodawcy przysługuje odwołanie od decyzji Dyrektora NCN do Komisji Odwoławczej Rady NCN.

Gdzie można znaleźć dodatkowe informacje?

Więcej informacji o konkursie dostępnych jest na stronie sieci JPND. Szczegółowe warunki oraz regulamin przyznawania przez NCN finansowania w konkursie znaleźć można w załączniku do uchwały Rady NCN nr 87/2024.

W przypadku dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu drogą e-mailową lub telefoniczną:

Przydatne informacje

Planując złożenie wniosku w konkursie JPND Call 2025, należy:

  1. zapoznać się z pełną dokumentacją konkursową, w szczególności z:
    1. ogłoszeniem konkursu JPND Call 2025 zamieszczonym na stronie sieci JPND;
    2. warunkami oraz regulaminem przyznawania środków na realizację zadań finansowanych lub dofinansowanych w konkursach międzynarodowych organizowanych przez Narodowe Centrum Nauki we współpracy wielostronnej UNISONO;

Na poziomie krajowym przed wysłaniem wniosku krajowego do NCN należy:

  1. pozyskać od wnioskodawcy dane niezbędne do wypełnienia wniosku i dowiedzieć się, jakie są wewnętrzne procedury mogące mieć wpływ na złożenie wniosku oraz realizację projektu (planowanie kosztów w projekcie, procedura pozyskania podpisu/ów osoby/osób upoważnionej/upoważnionych do reprezentacji podmiotu na potwierdzeniu złożenia wniosku); w przypadku gdy podmiotem wnioskującym jest grupa polskich podmiotów, przygotować porozumienie o współpracy na rzecz realizacji wnioskowanego projektu badawczego;
  2. sprawdzić, czy wszystkie dane oraz załączniki we wniosku są poprawne. Samo sprawdzenie kompletności wniosku w systemie OSF przyciskiem „Sprawdź kompletność” nie gwarantuje tego, że wypełniono poprawnie wszystkie dane i załączono odpowiednie załączniki;
  3. sprawdzić czy poszczególne zakładki wypełnione są we właściwym języku;
  4. zablokować ostateczną wersję wniosku do NCN;
  5. pobrać i podpisać potwierdzenia złożenia wniosku w konkursie – kierownik projektu oraz osoba/osoby upoważniona/upoważnione do reprezentacji podmiotu;

Po wypełnieniu wniosku i uzupełnieniu go o wymagane załączniki, wniosek – tylko w wersji elektronicznej – należy wysłać do NCN w systemie OSF, używając przycisku „Wyślij do NCN”.

Po zakończeniu naboru wniosków:

  1. przeprowadzony zostanie proces oceny wniosków;
  2. w przypadku zakwalifikowania wniosku do finansowania podpisana zostanie umowa o finansowanie projektu badawczego;
  3. rozpocznie się realizacja projektu zgodnie z umową i regulaminem przyznawania środków na realizację zadań finansowanych lub dofinansowanych w konkursach międzynarodowych organizowanych przez Narodowe Centrum Nauki we współpracy wielostronnej UNISONO;

W przypadku naruszenia procedury konkursowej lub innych naruszeń formalnych w zakresie czynności przeprowadzanych w NCN wnioskodawcy przysługuje odwołanie od decyzji dyrektora NCN do Komisji Odwoławczej Rady NCN. Odwołanie należy złożyć w terminie 14 dni od dnia skutecznego doręczenia decyzji.

Dokumentacja konkursowa

Sieć JPND:

Dokumentacja konkursowa obowiązująca wszystkich wnioskodawców dostępna jest na stronie sieci JPND.

Narodowe Centrum Nauki:

  1. Warunki oraz regulamin przyznawania środków na realizację zadań finansowanych lub dofinansowanych w konkursach międzynarodowych organizowanych przez NCN we współpracy wielostronnej UNISONO
  2. Tabela budżetowa polskiego zespołu badawczego
  3. Panele NCN
  4. Regulamin przyznawania stypendiów naukowych w projektach badawczych finansowanych ze środków NCN
  5. Wzór formularza wniosku krajowego
  6. Porozumienie o współpracy na rzecz realizacji wnioskowanego projektu badawczego (dokument obowiązkowy w przypadku gdy wnioskodawcą jest grupa podmiotów)
  7. Pomoc publiczna
  8. Wytyczne dla wnioskodawców do wypełniania wniosków krajowych w OSF
  9. Procedura składania wniosków krajowych w systemie OSF
  10. Wytyczne dla wnioskodawców do uzupełnienia planu zarządzania danymi w projekcie badawczym
  11. Wytyczne dla wnioskodawców do uzupełnienia formularza dotyczącego kwestii etycznych w projekcie badawczym
  12. Polityka NCN dotycząca otwartego dostępu do publikacji ze zmianami
  13. Kodeks NCN dotyczący rzetelności badań naukowych i starania o fundusze na badania
  14. Stanowisko NCN w sprawie współpracy z Federacją Rosyjską w ramach grantów finansowanych ze środków Narodowego Centrum Nauki

Dokumenty dotyczące oceny wniosków:

  1. Zasady doręczania decyzji dyrektora NCN
  2. Instrukcja dotycząca składania odwołań od decyzji dyrektora NCN

Dokumenty, z którymi należy się zapoznać przed rozpoczęciem realizacji projektu NCN:

  1. Wzór umowy (Wzór obowiązujący laureatów poprzedniego konkursu typu Era-Net ogłoszonego przez NCN – wersja poglądowa, która może ulec zmianom na etapie podpisywania umowy z NCN)
  2. Zarządzenie w sprawie wprowadzenia procedury przeprowadzania kontroli w siedzibie podmiotu
  3. Wytyczne dla podmiotów audytujących wykonanie projektów badawczych finansowanych przez NCN

Cenię wolność, jaką daje moja praca

pt., 03/01/2025 - 12:00
Kod CSS i JS

– Gdy mam swoje projekty, mogę sama planować swój dzień. W jednym tygodniu zajmuję się klifami Estonii, a w kolejnym lodem morskim na Spitsbergenie – mówi dr Zuzanna Świrad, geomorfolożka z Instytutu Geofizyki PAN, laureatka programu stypendialnego L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki. W rozmowie z Anną Korzekwą-Józefowicz opowiedziała o swoich badaniach, warunkach pracy badaczki wybrzeży i równowadze między życiem prywatnym i zawodowym.

Dr Zuzanna Świrad, podczas gali 24. edycji programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, fot. L’Oréal PolskaDr Zuzanna Świrad, podczas gali 24. edycji programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, fot. L’Oréal Polska Program stypendialny L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki wspiera zdolne badaczki realizujące projekty z zakresu nauk o życiu. Polska edycja programu stanowi część globalnej inicjatywy For Women in Science organizowanej w ponad stu krajach. W 24. edycji programu, rozstrzygniętej pod koniec 2024 roku, wyróżnione zostały Justyna Jakubska, Hanna Orlikowska-Rzeźnik, Maja Szymczak, dr Katarzyna Klonowska, dr Alicja Mikołajczyk oraz dr Zuzanna Świrad. Badaczki są również laureatkami konkursów NCN.

Zuzanna Świrad jest geomorfolożką, zajmuje się badaniami erozji wybrzeży skalistych. W badaniach wykorzystuje zaawansowane technologie, takie jak skaning laserowy, fotogrametria i analiza obrazów satelitarnych, aby opracować precyzyjne narzędzia do monitorowania zmian w środowisku przybrzeżnym. Realizuje dwa projekty NCN.

Pracuje w Instytucie Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, gdzie prowadzi badania nad wpływem zaniku pokrywy lodu morskiego na erozję wybrzeży Arktyki. Studiowała na Uniwersytecie Wrocławskim, doktorat zrobiła na Uniwersytecie w Durham w Wielkiej Brytanii, staż podoktorski odbyła na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. Była także na stażach m.in. w Instytucie Badań Polarnych im. Scotta na Uniwersytecie w Cambridge, Centrum Lotów Kosmicznych im. Goddarda NASA i Arktycznym Uniwersytecie Norwegii.

Anna Korzekwa-Józefowicz: Przeczytałam, że do pracy naukowej zachęciła Panią m.in. praca pomocy kucharza. Ale była to praca w dość wyjątkowej kuchni.

Dr Zuzanna Świrad: Tak, gdy byłam na pierwszym roku studiów mój wykładowca, który przygotowywał się jako kierownik do wyprawy polarnej do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie podczas ćwiczeń powiedział: „Jeśli ktoś chce pojechać na kuchnię, to do jutra niech wyśle mi CV”. Wysłałam je, a kilka dni później usłyszałam: „Witamy w ekipie”. I tak, jako dwudziestolatka, pojechałam na dwa miesiące na Polską Stację Polarną.

Monitorowanie nabiegania fal na plażę Zatoki Białego Niedźwiedzia (Isbjørnhamna) w okolicach Polskiej Stacji Polarnej HornsundMonitorowanie nabiegania fal na plażę Zatoki Białego Niedźwiedzia (Isbjørnhamna) w okolicach Polskiej Stacji Polarnej Hornsund Co sprawiło, że pomyślała Pani wtedy o pracy naukowej, która wiązałaby się z wyjazdami w takie miejsca?

Urzekła mnie przede wszystkim przyroda. Dotarcie do stacji zajęło nam tydzień. Płynęliśmy statkiem z Gdyni na Spitsbergen. Najpierw jeszcze coś było widać, minęliśmy Cieśniny Duńskie, potem brzegi norweskie, potem już nie było widać lądu i nagle zaczęły się pojawiać góry lodowe. Wreszcie dopłynęliśmy do fiordu Hornsund, gdzie znajduje się stacja polarna. Zachwyciło mnie, że wszystko było tak blisko – lodowce uchodzące do morza, piękne góry. I to, że góry i morze były tak blisko siebie – w Polsce przecież nie ma takich widoków. Do tego niedźwiedzie polarne, renifery, liski polarne.

Ale są też oczywiste niedogodności związane z taką pracą.

To prawda, już sama podróż była mało dogodna, bo mam chorobę morską. Potem dwa miesiące na stacji w takiej małej grupie to też było wyzwanie.

Zakładam, że najbardziej daje w kość jednak pogoda.

Na Spitsbergenie najgorszy jest wiatr. Jak wieje, to właściwie nie wychodzi się ze stacji, więc jest się zamkniętym w małej społeczności. Ale sama stacja ma wszystko, co potrzebne do życia – prysznic jest, łóżko jest. Warunki nie są spartańskie. Oprócz tego, ze względu na niedźwiedzie polarne, ze stacji trzeba zawsze wychodzić z bronią i co najmniej parami. Nie można tak naprawdę się rozluźnić, cały czas trzeba się rozglądać i patrzeć, czy niedźwiedź się nie zbliża.

Prawdopodobieństwo spotkania niedźwiedzia jest duże?

Czasem jest tak, że przez miesiąc czy dwa ich nie widać, ale czasem jest tak, że pojawiają się w pobliżu stacji i wtedy trzeba być naprawdę ostrożnym. Do tego koło stacji jest dużo pagórków, więc jak są za pagórkiem, to można przez przypadek znaleźć się bardzo blisko nich, a wtedy robi się naprawdę niebezpiecznie. Mnie coś takiego spotkało właśnie wtedy, w trakcie pierwszego wyjazdu, w 2009 roku. Szłam z koleżanką, nagle podniosłam głowę i zobaczyłam, że 20 metrów od nas stoi niedźwiedź, który właśnie się obudził. To było bardzo mocne doświadczenie. Miałam wtedy przy sobie strzelbę, więc ją naładowałam i przygotowałam, ale na szczęście niedźwiedź nie zaatakował. Wycofałyśmy się powoli, obserwując go, a gdy znalazłyśmy się w bezpiecznej odległości, ruszyłyśmy szybciej i wróciłyśmy do stacji.

Na co dzień praca geomorfolożki nie jest jednak pewnie tak emocjonująca. Jak wygląda Pani zwykły dzień pracy?

Na co dzień jest to praca głównie biurowa, analizuję dane na komputerze. Jeśli chodzi o wyjazdy, w ostatnim roku miałam dwa, każdy po trzy tygodnie – w czerwcu i sierpniu, oba na Spitsbergen. Poza tym są konferencje i wizyty w innych ośrodkach.

Pomiary twardości skał przy użyciu młotka Schmidta, Trinidad, północna Kalifornia.Pomiary twardości skał przy użyciu młotka Schmidta, Trinidad, północna Kalifornia. Pani badania dostarczają informacji mogących wspierać adaptację wybrzeży do zagrożeń związanych z globalnym ociepleniem. Jakie to informacje?

W czasie stażu podoktorskiego prowadziłam badania na temat zróżnicowania tempa erozji klifów w Kalifornii, w całym stanie. Teraz, gdy klimat się zmienia, a sztormy stają się częstsze i poziom morza się podnosi, zagrożenia również będą się zmieniać. Staraliśmy się określić, które obszary są najbardziej narażone na erozję. Jeśli znajdują się tam domy mieszkalne, warto rozważyć sposoby ich ochrony. Obszary przybrzeżne w Kalifornii są gęsto zaludnione, dlatego wyniki badań mają znaczenie m.in. dla władz lokalnych.

W tym roku rozpoczęłam badania klifów wzdłuż wybrzeży Bałtyku, w których po części będą przeniesione metody, które stosowałam w Kalifornii, na obszar Morza Bałtyckiego. Skupiam się na wybrzeżach Estonii, Łotwy i Gotlandii, ponieważ tam występują wybrzeża skaliste, którymi naukowo się zajmuję.

Przykładowo, w Estonii cofanie się klifów i obrywy skalne powodują uszkodzenia dróg, a szczyt klifów niebezpiecznie zbliża się do osiedli mieszkaniowych. Wciąż jednak panuje przekonanie, że klify są stabilne. Po sztormach wygląd plaży zmienia się zauważalnie, natomiast klify wydają się nienaruszone. Tymczasem dzięki precyzyjnym metodom badawczym wiemy, że zmiany zachodzą cały czas, a katastrofalne obrywy skalne, choć rzadkie, zdarzają się.

A polskie wybrzeże?

W Polsce klify są zupełnie inne – słabo skonsolidowane, zbudowane z osadów polodowcowych. Na razie skupiam się na obszarach, w których występują wybrzeża skaliste.

Wyniki badań są rzeczywiście wykorzystywane? Do czego może prowadzić lekceważenie zmian wybrzeży?

Lokalni decydenci mogą korzystać z naszych badań na przykład w celu oceny zagrożeń i planowania działań ochronnych.

Jeśli zignorujemy wyniki badań, możemy mieć do czynienia z bardzo poważnymi konsekwencjami ekonomicznymi i społecznymi. Straty mogą obejmować uszkodzenia infrastruktury, budynków, a także zagrożenie dla życia ludzkiego. Zdarzają się przypadki, gdy osoby opalające się pod klifami zostają przygniecione w czasie obrywu. W obliczu dynamicznych zmian klimatu, które przyspieszają procesy erozyjne, lepiej się na te zmiany przygotować i podejmować odpowiednie działania.

Zbierania danych topograficznych na plaży Torrey Pines, południowa Kalifornia.Zbierania danych topograficznych na plaży Torrey Pines, południowa Kalifornia. Pani praca została doceniona przez członków kapituły konkursu L’Oréal-UNESCO dla Kobiet i nauki. Na ile istotne są dla Pani takie wyróżnienia?

Bardzo się cieszę, że jury mnie uwzględniło, bo zazwyczaj nagrody trafiają do osób zajmujących się medycyną czy biologią. Tym bardziej cieszy mnie, że doceniono znaczenie zmian klimatu i zagrożeń naturalnych jako ważnej części nauk przyrodniczych – to wciąż coś nowego. Byłam naprawdę zaszczycona i wzruszona, zarówno gdy się o tym dowiedziałam, jak i podczas gali, w trakcie której wręczono wyróżnienia.

Wg bazy Ludzi Nauki OPI geomorfologią zajmuje się w Polsce powyżej 300 osób, 2/3 to mężczyźni. A jak to wygląda konkretnie w przypadku badania wybrzeży?

Geomorfologię litoralną można podzielić na badania wybrzeży klifowych, plażowych oraz słonych bagien i wybrzeży namorzynowych. Jeśli skupiamy się na wybrzeżach skalistych, czyli przede wszystkim na badaniu klifów w skałach litych, to na całym świecie jest może 10-15 osób prowadzących rozległe badania w tym temacie, w tym 2-3 badaczki.

Jak zachęcałaby Pani zatem inne kobiety do pracy w tej dziedzinie?

Ten typ pracy daje dużo satysfakcji. Ogromną przyjemność sprawia mi odkrywanie procesów fizycznych. To bardzo satysfakcjonujące, kiedy coś zaczyna się układać, pojawia się nowa, wcześniej nieznana zależność. Cenię również wolność, jaką daje moja praca. Teraz, gdy mam swoje projekty, mogę sama planować swój dzień. W jednym tygodniu zajmuję się klifami Estonii, a w kolejnym lodem morskim na Spitsbergenie.

Badaczki, z którymi wcześniej rozmawiałam, często podkreślają znaczenie rozmaitych inicjatyw mentoringowych i wsparcia badaczek dla młodszych koleżanek. Pani także ma takie doświadczenie.

Tak, w trakcie stażu podoktorskiego w Stanach uczestniczyłam w programie mentoringowym MPOWIR – Mentoring Physical Oceanography Women to Increase Retention. Był to program przeznaczony dla naukowczyń z różnych ośrodków zajmujących się oceanografią fizyczną. Spotkania odbywały się raz w miesiącu na Zoomie, a w grupie uczestniczyło sześć młodych badaczek oraz dwie mentorki: jedna na stanowisku assistant professor, druga associate professor. Rozmawiałyśmy o wielu istotnych tematach, np. aplikowaniu o granty, ale też o łączeniu ról zawodowych i rodzinnych, czy sposobach na radzenie sobie z syndromem oszusta, który – jak się okazało – jest dość powszechny. Bardzo cenne okazało się wsparcie emocjonalne, którego w codziennej pracy naukowej często brakuje i możliwość szczerej rozmowy o trudnościach z osobami znajdującymi się w podobnej sytuacji.

Skaning laserowy klifów w Staithes, północno-wschodnia Anglia.Skaning laserowy klifów w Staithes, północno-wschodnia Anglia. I udaje się Pani znaleźć balans między życiem prywatnym a zawodowym?

To może panią zaskoczyć, ale u mnie z zachowaniem balansu nie jest źle. Myślę, że zawdzięczam to wielu latom spędzonym w Anglii, gdzie przywiązuje się dużą wagę do rozdzielania pracy od czasu wolnego. Jeszcze przed doktoratem, kiedy po studiach magisterskich wyjechałam na rok do Cambridge na praktyki, obserwowałam, jak mój opiekun bardzo pilnował swoich godzin pracy. Zawsze wracał do domu o określonej porze, w piątki często wychodził wcześniej, nie odpowiadał na maile przed poniedziałkiem. Wakacje traktował jako święty czas, w którym całkowicie odcinał się od pracy.

Podczas doktoratu było już inaczej – to bardzo wymagający etap, który potrafi człowieka całkowicie pochłonąć. Moje zaangażowanie było dużo większe. Ale po doktoracie, gdy przez kilka miesięcy pracowałam jako postdoc z moim promotorem, znów wróciły zasady trzymania równowagi między pracą a życiem prywatnym. To doświadczenie uświadomiło mi, jak ważne jest stawianie granic.

Dziś staram się trzymać ustalonych godzin pracy – zwykle zaczynam o 8:00, kończę o 16:00. Oczywiście badania terenowe, czy to na stacji badawczej, czy na statku, to zupełnie inna rzeczywistość. Weekendów wtedy praktycznie nie ma, a godziny pracy są zupełnie nieregularne. Na szczęście możemy odebrać przepracowany czas – jeśli pracujemy w weekendy, później możemy wziąć kilka dni wolnego. Dzięki temu łatwiej zrekompensować sobie intensywne okresy pracy.

Spotkała się Pani z sytuacjami nierównego traktowania kobiet w nauce?

Niedawno miałam dość niezręczną sytuację podczas konferencji Arctic Circle Assembly w Reykjaviku. Mój profesor przedstawił mnie jako „wschodzącą gwiazdę polskiej polarystyki”. W pewnym momencie jeden z uczestników, z Islandii, ważna postać, zapytał mnie, co chcę osiągnąć. Odpowiedziałam, że zależy mi na lepszym prognozowaniu zagrożeń naturalnych na wybrzeżach. Jego następne pytanie brzmiało: „Czy masz rodzinę?”. Miałam wrażenie, że już na wstępie próbował mnie zaszufladkować.

Tego typu pytania często przychodzą niespodziewanie, trudno więc od razu zareagować czy wyedukować rozmówcę, zwłaszcza gdy jest to starszy człowiek z kraju, który uchodzi za bardziej zaawansowany w kwestiach równości niż Polska.

Przypomniało mi to też inną sytuację, sprzed kilku lat, kiedy uczestniczyłam w spotkaniu założycielskim grupy Women in Coastal Geosciences and Engineering. Jedna z inicjatorek opowiadała, że gdy jej dziecko miało rok i pojechała na konferencję naukową, spotkała się tam z komentarzami i pytaniami: „A gdzie jest twoje dziecko?”. Jej odpowiedź była krótka: „Ma całkowicie zdolnego ojca”. Co ciekawe, młodzi mężczyźni, którzy też mają dzieci, nie są pytani na konferencjach o to, gdzie są ich dzieci.

To ja – inaczej niż uczestnik konferencji – właśnie o plany naukowe chciałabym zapytać. Co chciałaby Pani osiągnąć w swojej dziedzinie w najbliższych latach?

Przede wszystkim zależy mi na tym, aby badania wybrzeży skalistych pozwoliły lepiej prognozować zmiany i były bezpośrednio wykorzystywane zarówno przez decydentów, jak i przez lokalne społeczności. Chciałabym również usystematyzować metody pomiarowe w różnych skalach czasowych i przestrzennych – od codziennych obserwacji po rekonstrukcję oraz modelowanie zmian zachodzących na przestrzeni nawet tysiąca lat – oraz zrozumieć jak współcześnie obserwowane procesy wpisują się w długoterminową ewolucję wybrzeży.

W cyklu wywiadów NCN o badaniach, godzeniu ról zawodowych i prywatnych poprzednio ukazały się m.in. wywiady z laureatkami grantów ERC prof. Anną Matysiak, demografką i ekonomistką, prof. Różą Szwedą, chemiczką polimerów i prof. Ewą Szczurek, informatyczką oraz stypendystkami programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki 23. edycji – dr Martą Pacią i dr Aleksandrą Rutkowską